Blog
Jak często i w jaki sposób obcinać pazury u psa?
Za krótkie pazury? Mogą sprawiać ból. Za długie? Dyskomfort przy każdym kroku. Niewłaściwie obcięte? To nie tylko stres dla psa, ale także dla jego opiekuna. Pielęgnacja psich pazurów to jedno…
Lecznice całodobowe – kiedy skorzystać z pomocy?
Opieka nad zdrowiem psa czy kota wiąże się nie tylko regularnymi wizytami u weterynarza i zapewnieniu zwierzakowi odpowiedniej diety. To również umiejętność reagowania w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji. Może zdarzyć…
Co należy wiedzieć o czipowaniu zwierząt?
Czipowanie jest dosyć częstą procedurą przeprowadzaną u psów, kotów, ale też innych zwierząt. Zwiększa to bezpieczeństwo każdego zwierzaka, dzięki czemu w razie zaginięcia daje spore szanse na odnalezienie. Wszczepienie czipa…
Pchły u psa – nie wpadaj w panikę! Jak rozpoznać że pies ma pchły?
Posiadanie psa to ogromna radość dla jego właściciela, a także całej rodziny. Wiele osób uważa czworonoga za członka swojej rodziny i stara się opiekować nim najlepiej jak umie. Dbanie o…
Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?
Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie…
Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?
Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki…
Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.
Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do…
Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?
Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak…
Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!
Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo…
Badanie krwi u zwierząt – dlaczego trzeba je wykonywać regularnie?
Badanie krwi stanowi podstawowy test diagnostyczny, który pomaga zidentyfikować wiele chorób u zwierząt domowych. Warto przeprowadzać je regularnie, aby móc możliwie jak najwcześniej wykryć wszelkie dolegliwości i zmiany w organizmie…
Jakie zwierzęta potrzebują kardiologa? Najczęstsze choroby serca u zwierząt.
Pupil szybko się męczy w trakcie wysiłku? To nie zawsze efekt zbyt dużej masy ciała. Czasem taki objaw może być sygnałem rozwoju poważnych problemów z sercem, które mogą negatywnie wpływać…
Badania parazytologiczne zwierząt w gabinecie weterynaryjnym. Przykłady chorób pasożytniczych.
Organizm kota lub psa podobnie jak nasze ciało jest narażony na różnego rodzaju infekcje. Nie zawsze wynikają one z rozwoju bakterii lub wirusów. Czasem niepokojące objawy są pokłosiem występowania pasożytów,…
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi u psów i kotów
Nieprawidłowo działający układ krążenia przyczynia się do rozwoju wielu chorób nie tylko u ludzi, lecz także u zwierząt. Nasi czworonożni przyjaciele również mogą mieć kłopoty z nadciśnieniem, które często świadczą…
Kardiomiopatia przerostowa u kota (HCM). Czy jest niebezpieczna?
Niesprawne serce generuje sporo problemów, zarówno u ludzi, jak i kotów. To narząd, który odpowiada za przetaczanie krwi z cennymi substancjami odżywczymi do komórek. Nasi pupile również mogą cierpieć na…
Zespół ogona końskiego u psa – przyczyny, objawy i rehabilitacja.
Mówi się, że psy powinny aktywnie spędzać czas. Jak się jednak okazuje nadmierna ruchliwość również może być przyczyną choroby. W wyniku silnych przeciążeń kręgosłup pupila może doprowadzić do rozwoju tzw….
Czym jest osteopatia u zwierząt?
Każdy, kto ma kota lub psa doskonale wie, że ruch zwierzęcia korzystnie wpływa na jego zdrowie. Wszelkie ograniczenia, związane z chorobami, dysfunkcjami stawów czy innymi schorzeniami mogą utrudniać pupilowi codzienne…
Dlaczego wiele psów ma problemy ze stawami?
Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na zapalenia stawów. Układ kostno-szkieletowy pupila działa na podobnych zasadach, a niektóre elementy z czasem się zużywają. Przyczyn chorób może być wiele, dolegliwości…
Nowotwory u psa i kota. Objawy i leczenie. Czy są uleczalne?
Rozwój weterynarii znacznie przedłużył czas życia zwierząt domowych. Koty i psy mogą dziś być przy nas nawet po kilkanaście lat. Oczywiście wraz z wiekiem mogą pojawić się choroby, a jedną…
Zastosowanie endoskopu w zabiegach weterynaryjnych
Medycyna zwierząt jest dziś na znacznie wyższym poziomie niż jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie do diagnostyki chorób psa lub kota wykorzystuje się zaawansowane badania, które pomagają lepiej ocenić stan pupila….
Czym jest nosówka i jak to leczyć?
Nasze psy również narażone są na szereg chorób, które w niektórych wypadkach mogą skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Jedną z takich chorób u psa jest nosówka. To wirusowe zapalenie może…
Wścieklizna u kota i psa – jakie są objawy? Jak wygląda leczenie i szczepienia?
Do najgroźniejszych chorób zwierząt atakujących naszego pupila należy wścieklizna. To infekcja zakaźna, która uszkadza ośrodkowy układ nerwowy i powoduje anormalne zachowanie zwierzęcia. Niestety może zaatakować naszego pupila, dlatego warto zwracać…
Kaszel kennelowy u psa. Jakie występują objawy?
Kaszel bardzo często występuje w trakcie przeziębienia, grypy lub innych chorób. To podstawowy objaw, który skłania nas do podjęcia leczenia oraz wizyty u specjalisty. Mało kto zdaje sobie sprawę z…
Najczęstsze problemy zdrowotne w rasie psów Cavalier – charakterystyka
Psy rasy Cavalier King Charles Spaniel uchodzą za eleganckie zwierzęta o wesołym temperamencie. Już od XV wieku były znane wśród angielskiej szlachty, a z początkiem XX wieku stały się popularne…
Co to jest FIP u kota? Sprawdź jak rozpoznać tę chorobę.
Choroby nie omijają również naszych kotów. Niektóre powodują tylko przejściowy dyskomfort, inne z kolei mogą doprowadzić do poważnych zmian w organizmie lub śmierci zwierzęcia. Z pewnością poważnym zagrożeniem jest wirusowe…
Jaka karma dla kota będzie najlepsza?
Wielu ludzi przykłada ogromną wagę do tego, co je. Również nasi pupile potrzebują określonych składników odżywczych, które pozwolą im komfortowo żyć. Dlatego warto zweryfikować posiłki naszego kota. Odpowiednia karma może…
Co to jest babeszjoza? Sprawdź jak rozpoznać schorzenie u psa lub kota
Okres wiosenny i letni to czas, w którym nasi pupile najbardziej narażeni są na ataki kleszczy. Te drobne pajęczaki mogą występować niemal w każdym miejscu, a metody ich odstraszania nie…
Jak dbać o sierść psa? Przedstawiamy skuteczne sposoby pielęgnacji
Niektórzy twierdzą, że zadbanego psa można poznać po gęstej lśniącej sierści. Faktycznie jest w tym trochę prawdy, ponieważ utrzymanie futra pupila w dobrej kondycji wpływa pozytywnie na jego samopoczucie i…
Koci katar – jak leczyć taką przypadłość u naszego pupila?
Przeziębienie i katar stanowią jedne z najczęstszych chorób u ludzi. Choć częściowo mogą utrudnić nasze codzienne zadania, najczęściej nie wywołują poważniejszych ubytków zdrowotnych. Nie każdy jednak ma świadomość, że koty…
Co odstrasza kleszcze u psa? Sprawdź jak ochronić pupila przed insektami
Sezon wiosenny rozpoczął się na dobre, a wraz z nim uaktywniły się roztocza. Kleszcze mogą stanowić spory problem nie tylko dla ludzi, lecz również naszych pupili. Pieski, które spędzają sporo…
Co denerwuje psa? Kilka ludzkich zachowań, których pupil nie zrozumie
Pies bardzo często staje się pełnoprawnym członkiem naszej rodziny. Właściciele czworonogów nawiązują ze swoimi pupilami silną więź i traktują je jak bliskie osoby. W niektórych sytuacjach zapominamy nawet, że jest…
Jak walczyć z chorobą lokomocyjną u psa?
Wielu z nas nie wyobraża sobie urlopu w rodzinnym mieście bez czworonoga. Niestety niektóre zwierzęta mogą mieć szczególne opory przed dłuższym wyjazdem. Choć właścicielom czasem trudno w to uwierzyć, psy…
Jak rozpoznać otyłość u kota?
Nasze domowe zwierzęta, tak samo jak my, mogą zachorować. Nie omijają ich również problemy, które wśród ludzi określane są mianem chorób cywilizacyjnych. Tak, to jest fakt – Twój kot również…
Zatrucie u psa – co robić? Sprawdzamy jak rozpoznać i zwalczyć problem
Nasz pupil także musi uważać na to, co je. Niektóre pokarmy wywołują zatrucie, które bagatelizowane może mieć bardzo poważne skutki. Jeśli zatem zauważymy podejrzane zachowania naszego psa, dobrze jest skonsultować…
Jak ograniczyć linienie u kota?
Podobnie jak ludzkie włosy, tak i sierść kota ulega ciągłej przebudowie. Linienie, zwłaszcza przed sezonem zimowym nie powinno stać się powodem do zmartwień – nasz pupil po prostu przygotowuje się…
Jak dbać o zdrowie kota w sezonie jesiennym?
Jesień to trudny okres dla naszych czworonożnych przyjaciół. Koty źle znoszą wahania temperatur, narażone są również na przegrzanie, przewianie oraz wychłodzenie. Warto zatem otoczyć naszego pupila szczególną opieką, dzięki temu…
Ostry dyżur u weterynarza, czyli choroby, które zagrażają życiu
Poza regularnymi wizytami u lekarza weterynarii, czasami musimy udać się tam również w środku nocy z powodu nagłego przypadku. Wielu właścicieli już przez to przechodziło: tuż przed północą pies lub…
Kiedy pies i kot muszą trafić do weterynarza?
Każdy właściciel czworonoga wie, że lekarza weterynarii należy odwiedzać regularnie, aby wykonać na przykład obowiązkowe szczepienia. Zdrowe koty i psy powinny pojawiać się u specjalisty raz w roku, aby jak…
Pies a upał. Jak schłodzić zwierzęta w lecie?
W trakcie letnich dni gorąco jest nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. My umiemy sobie z tym radzić zimnymi napojami, przewiewnym strojem czy klimatyzacją. A psy? Warto wiedzieć, w jaki…
Co zagraża wychodzącemu kotu?
Dyskusja między zwolennikami oraz przeciwnikami wypuszczania kotów poza dom trwa i często bywa bardzo ognista. Wiele osób twierdzi, że zwierzęta te są stworzone do wolności i nie powinny być trzymane…
Uśpienie psa. Jak przebiegną te trudne chwile
W życiu każdego właściciela przychodzi moment, w którym trzeba pożegnać się ze swoim pupilem. Czasami stan psiaka nie poprawia się mimo leczenia, nasz przyjaciel zaczyna niedomagać i widocznie cierpieć. To…
Dlaczego koty i psy jedzą trawę?
To, dlaczego psy i koty jedzą trawę, nie jest do końca wyjaśnione. Jednak czy jest się czego obawiać i czy może to powodować choroby? Jak powinniśmy zareagować, kiedy zobaczymy takie…
Pies zimą. Jak dbać o jego zdrowie przy mrozach i soli na drodze?
Nieważne, jaka pogoda jest za oknem – pies musi się wyszaleć! Zimą szczególnie trzeba zadbać o jego zdrowie i higienę. Oto siedem głównych porad dotyczących pielęgnacji psa o tej porze…
Kastracja a sterylizacja kotki. Czym to się różni?
Jeśli przygarnąłeś właśnie kota, pewnie rozważasz zabieg, który uczyni go bezpłodnym. Wielu właścicieli decyduje się na to ze względów czysto praktycznych – nie mogą pozwolić sobie na więcej lokatorów. Ponadto…
Jak oduczyć psa gryzienia? Problem u szczeniąt i dorosłych psów
Gryzienie jest naturalne dla Twojego szczeniaka, ponieważ na tym etapie poznaje on dopiero swoje możliwości i uczy się, co mu wolno, a czego nie. Sprawdza również, jak jego zachowania wpływają…
Kot w ciąży. Po czym to poznać i czego się spodziewać?
Kotki zachodzą w ciążę łatwo i szybko. Jeśli nie wysterylizujemy zwierzęcia, istnieje ryzyko, że nowe potomstwo pojawi się po każdej rui – czyli nawet kilka razy w roku, od wiosny…
Otyłość u psa. Co robić?
Odchudzanie naszego pupila jest tak samo wymagające, jak odchudzanie samego siebie. Musimy stale monitorować zachowanie psiaka, który przecież nie do końca rozumie, co się dzieje, i dlaczego nagle ukochany właściciel…
Ile trwa cieczka u psa? Jak zapobiec ciąży u suczki
Jeśli bierzesz pod dach sukę, powinieneś zainteresować się tym, jak wygląda u psów cieczka. Bo choć objawia się ona krwawieniem z dróg rodnych, to oznacza zupełnie coś innego, niż miesiączka…
Szczepienia kotów. Na co szczepić naszego pupila?
Nasze domowe zwierzaki potrzebują wsparcia odporności, tak samo, jak ludzie. Wyróżniamy pakiet szczepień podstawowych, obowiązkowych dla każdego kota niezależnie od trybu życia, oraz szczepień dodatkowych, zalecanych w niektórych przypadkach. Przeczytaj…
Ile powinien jeść pies? Zasady żywienia czworonogów
Posiadanie czworonoga w domu wiąże się z pewnymi zobowiązaniami. Jako posiadacze psa, powinniśmy zapoznać się z np. podstawowymi zasadami jego żywienia, tak, by pupil żył zdrowo i szczęśliwie. Nie ma…
Dlaczego kot mruczy? Co oznacza mruczenie kota?
Mruczenie kota słyszymy zazwyczaj w sytuacjach, gdy zwierzę jest zadowolone oraz odprężone i rzeczywiście wyraża zadowolenie z życia. Czy jednak zawsze oznacza jego uśmiech? Czy istnieją inne powody wydobywania się…
Dlaczego pies je trawę? Czy pozwalać mu na to?
Chociaż psy z natury są mięsożercami, to czasami zdarza się, że obiektem ich zainteresowań staje się trawa. Takie zachowanie jest z reguły normalne i nie powinno nas niepokoić. Ale dlaczego…
Czym powinno kąpać się kota?
Jako początkujący opiekunowie kotów nie zawsze wiemy, jak należy dbać o ich higienę. Niektórzy próbują przenosić na nie nawyki, które są właściwe dla psów – na przykład regularne kąpiele. Zazwyczaj…
Co zrobić, jeśli mój kot załatwia się poza kuwetą?
Załatwianie się poza kuwetą to jedna z najczęściej pojawiających się przypadłości u kotów. Najczęściej problemy dotyczą moczu, choć nierzadko zdarza się też, że pozostawiają po sobie odchody w całym mieszkaniu….
Jak zakrapiać oczy Twojemu pupilowi?
Wiemy doskonale, że komfort i zdrowie Twojego psa jest dla Ciebie bardzo ważne. Dlatego kiedy zostanie zdiagnozowana u niego infekcja, zranienie, zanieczyszczenie bądź choroba wymagająca zakrapiania lub wprowadzania specjalistycznych maści…
Czy koty rzeczywiście piją mleko? Jakie jest zdanie weterynarzy?
Od zawsze w literaturze dziecięcej, wieczorynkach i wierszykach przewijał się motyw kotka pijącego mleko. „Coś ty, kotku, miał? – Miałem ja miseczkę mleczka, Teraz pusta już miseczka, A jeszcze bym…
Kot wychodzący, czy niewychodzący? Co jest zdrowsze i bezpieczniejsze?
Miłośnicy kotów od lat stoją przed poważnym dylematem: wypuszczać pupila na zewnątrz, czy lepiej nie? Co jest zdrowsze i bezpieczniejsze? Czy zwierzak żyjący wolno jest szczęśliwszy? Postaramy się rozwiać wszelkie…
Czego nie wolno podawać do jedzenia psom? Co jest groźne dla ich zdrowia?
Psy to wspaniałe stworzenia będące częścią rodziny. Wiele osób zapomina jednak, że zwierzęta te powinny odżywiać się inaczej niż my! Częste i nieumiejętne dokarmianie czworonoga resztkami z obiadu może mieć…
Tabletka – jak ją podać zwierzakowi?
Każdy, kto posiada zwierzaka, wie, jak kłopotliwe może być podanie lekarstwa. Kilka razy w roku dajemy swoim pupilom tabletki mające na celu odrobaczanie. Często są to kapsułki, których nie wolno…
Jak dbać o sierść długowłosych kotów?
Potocznie uważa się, że koty wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż psy. W przypadku zwierzaków z krótkim włosem rzeczywiście tak jest, gdyż pupil sam dba o czystość swojej sierści, a pazury…
Otyłość u zwierząt i jak z nią walczyć
Na poważne konsekwencje związane z otyłością narażeni są nie tylko ludzie, ale również zwierzęta, nad którymi sprawujemy opiekę. Ten jeden z najgroźniejszych problemów zdrowotnych dotyka nie tylko koty i psy,…
Agresja u kota nie zawsze wynika ze złego wychowania. Zazwyczaj oznacza chroniczny ból. Jak pomóc naszemu pupilowi?
Syczenie, drapanie i nastroszony grzbiet to częsty widok u kota. Zwykle można spotkać się z takim zachowaniem podczas zabaw lub w sytuacjach stresujących, związanych ze strachem. Zdarza się jednak, że…
Choroby oczu u zwierząt domowych – najczęstsze przypadki
Zmysł wzroku w przypadku zwierząt domowych jest niezwykle istotny. Jego brak bądź uszkodzenie znacznie obniża komfort życia. Choroby oczu, gdy są nieleczone, prowadzić mogą nawet do ślepoty. Dlatego warto okresowo…
Jak dbać o psa seniora? W jaki sposób opiekować się starszym psem?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, na dobre i na złe. Niestety nasi wierni towarzysze starzeją się znacznie szybciej niż my, a wraz z upływem…
Przyczyny braku apetytu u zwierząt domowych – jak im zaradzić
Czy istnieje wspanialszy widok, aniżeli nasz jedzący pupil? Niewiele istnieje na świecie obrazków tak wielkiej radości, jak wzrok kota, czy psa wpatrzonego w zbliżający się posiłek. I chociaż czasami denerwuje…
Co zrobić kiedy pies kuleje? Jak szybko zareagować?
Jeśli zauważyłeś kulenie na którąś z łap u twojego pupila, powinieneś jak najszybciej przystąpić do działania, aby uniknąć ewentualnych, nieprzyjemnych dla niego powikłań. Jeśli nie masz możliwości szybkiego zabrania go…