Jak dbać o psa seniora? W jaki sposób opiekować się starszym psem?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, na dobre i na złe. Niestety nasi wierni towarzysze starzeją się znacznie szybciej niż my, a wraz z upływem lat zmieniają im się nie tylko upodobania, ale także potrzeby. Dlatego, aby mieć pewność, że nasz ukochany pupil pozostanie z nami jak najdłużej, warto wiedzieć, jak się nim opiekować w jesieni życia. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, jeśli pod Twoim dachem pojawi się pies senior.

Jak rozpoznać pierwsze oznaki starości?

Przyjęło się sądzić, że średnia długość życia czworonogów wynosi od dwunastu do piętnastu lat. Stosunkowo rzadko można zetknąć się np. z psem osiemnastoletnim, aczkolwiek nie oznacza to, że takie przypadki się nie zdarzają. Pierwszym sygnałem mogącym wskazywać na to, że nasz pupil wchodzi w okres starości, są zmiany w zachowaniu. Pies z żywego i wesołego osobnika może stać się mniej ruchliwy, wolniejszy, a niekiedy może mieć też problemy z poruszaniem się. Zmiany te wynikają głównie z problemów z układem kostno-stawowym oraz krążeniowym.

Pozostałe objawy świadczące o starości to:

  • matowa lub sucha sierść,
  • zwiększenie masy ciała,
  • kłopoty z trawieniem,
  • podwyższone spożycie wody.

W jaki sposób dbać o psa seniora?

Niebagatelne znaczenie w opiece nad starszym psem ma dieta, która powinna być odpowiednio zbilansowana, aby pozwolić na utrzymanie optymalnej masy ciała. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zmniejszenie dotychczasowych porcji żywieniowych. Posiłek powinien być uboższy w kalorie, ale nie może w nim zabraknąć wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Starsze czworonogi często cierpią na zaparcia, dlatego warto im podawać pokarmy bogate w błonnik.

W opiece nad starszym psiakiem nie można też zapominać o aktywności fizycznej, która pozwoli zapobiec otyłości, czy wielu różnorodnym schorzeniom. Co więcej, jeśli tylko dostrzeżemy, że nasz pupil wszedł w okres starości, w trosce o jego zdrowie powinniśmy regularnie odwiedzać lekarza weterynarii. Specjalista nie tylko oceni stan zwierzęcia i zleci odpowiednie badania, ale także podpowie, w jaki sposób możemy dbać o psa seniora.

Co jeszcze robić, by zapewnić pupilowi godne starzenie?

Starszy pies potrzebuje przede wszystkim spokoju i ciszy, dlatego długie spacery, czy przebywanie w hałaśliwych miejscach raczej nie przypadnie mu do gustu. W tym szczególnym okresie zwierzęciu warto zapewnić wygodniejsze i bardziej miękkie posłanie, które pozwoli mu poczuć się w pełni komfortowo. Warto też pamiętać, że starsze czworonogi z reguły gorzej znoszą upały i niskie temperatury, dlatego latem warto zainwestować w specjalną matę chłodzącą, natomiast zimą w ciepły kombinezon.

Stosując się do powyższych zasad, nasz czworonóg na pewno będzie nam bezmiernie wdzięczny, a my będziemy mieć pewność, że uczyniliśmy wszystko, by zapewnić swojemu pupilowi godne warunki starzenia.

 

Inne wpisy

cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More
dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More
Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More