Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały przykład.

Maltipoo – co to za rasa?

To hybryda powstała z połączenia przedstawicieli dwóch innych ras – pudla oraz maltańczyka. Historia maltipoo rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zapoczątkowano modę na te potulne czworonogi. W tym kraju już od 1995 roku psy o takim wyglądzie uznaje się za oficjalną odmienną rasę. Polska wciąż jednak nie przyznała maltipoo tej rangi, dlatego nabywcy takiego pupila raczej nie będą mogli liczyć na uzyskanie dokumentacji i rodowodu zwierzęcia.

Dorosłe psy tej rasy z reguły są niewielkie i ważą od 2,5 do 5 kilogramów. Wysokość w kłębie wynosi maksymalnie 20 cm. Zwierzęta mają dłuższą sierść w różnym kolorze, zależnym od barwy pudla, który był ich ojcem. Jest ona delikatnie kręcona, miękka i bardzo przyjemna w dotyku. Cechą charakterystyczną tej rasy są oklapnięte niewielkie uszy i okrągłe wyraziste oczy.

Taki pies wymaga sporo naszej uwagi

Psy rasy maltipoo raczej nie należą do aktywnych, choć krótki spacer z pupilem od czasu do czasu może mieć zbawienny wpływ na ich samopoczucie. U tych osobników nie występuje linienie, dlatego rasa jest idealna dla osób cierpiących na alergię. Ze względu na brak podszerstka, warto jednak pamiętać o zabezpieczeniu skóry zwierzęcia przed chłodem podczas zimy. Włosy na skórze pupila stale rosną, dlatego co jakiś czas będziemy musieli skorzystać z usług groomera.

Sierść zwierzęcia wymaga regularnego czesania, co zapobiega kołtunieniu i plątaniu się włosów. Warto również wdrożyć kąpiele zwierzęcia, które pomogą usunąć nieczystości i insekty ze skóry. Powinniśmy też pamiętać, że psy rasy maltipoo potrzebują bliskości swojego opiekuna, dlatego trzeba im poświęcać odpowiednią ilość czasu.

Maltipoo a zdrowie – na co szczególnie uważać?

Przedstawiciele tej rasy psów uchodzą za osobniki generalnie zdrowe i długowieczne. Pupil może towarzyszyć nam nawet przez kilkanaście lat, choć nie oznacza to, że będzie on odporny na wszystkie choroby. Najczęstsze problemy u psów maltipoo są bardzo podobne do dolegliwości charakterystycznych dla pudli i maltańczyków. U psów tej rasy mogą pojawić się przykładowo kłopoty ze wzrokiem, a także zaburzenia neurologiczne takie jak epilepsja, czy choroby układu kostnego. W wielu przypadkach potrzebna jest konsultacja u weterynarza.

Ze względu na brak podszerstka zwierzęta częściej narażone są na wychłodzenie, dlatego musimy pamiętać o zachowaniu równowagi termicznej pupila w trakcie zimowych dni. Warto też regularnie kąpać psa, ponieważ zwierzęta tej rasy mogą mieć większą podatność na występowanie chorób skórnych.

Inne wpisy

cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More
dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More
Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More