Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować?

Cystocenteza – co to takiego?

Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu próbki moczu bezpośrednio z ciała zwierzęcia. Wykonuje się je w gabinecie weterynaryjnym za pomocą cienkiej igły i strzykawki. Cystocenteza jest skuteczną metodą pobrania moczu do badań, przy której można pozyskać płyn bez ryzyka zakażenia próbki.

Zabieg cystocentezy przeprowadza się bez znieczulenia. Pierwszym krokiem podczas badania jest umieszczenie zwierzęcia na grzbiecie i zlokalizowanie pęcherza moczowego. Gdy nie da się tego zrobić palpacyjnie, weterynarz przeprowadza dodatkowe badanie USG. Następnie należy ogolić miejsce ukłucia i zdezynfekować skórę w miejscu pobrania moczu. Po przygotowaniu dojścia do pęcherza moczowego specjalista wkłuwa igłę i pobiera próbkę o odpowiedniej objętości.

Prosty test pomoże w diagnostyce chorób moczowych

To podstawowy test weterynaryjny przy leczeniu chorób układu moczowego zwierzęcia. Jest on bezpieczny i bardzo wygodny. Właściciel zwierzęcia często ma problem z pobraniem moczu bezpośrednio ze strumienia, a jeśli nawet się uda, często płyn jest mocno zanieczyszczony i zainfekowany. Podczas cystocenezy uzyskuje się wiarygodną próbkę, która znacznie przyspieszy proces diagnostyki pupila.

Badanie moczu u psa lub kota warto wykonać, gdy zauważymy objawy nieprawidłowego działania układu wydalniczego. Zmiana barwy moczu, częste popuszczanie cieczy czy nietypowa konsystencja płynu powinny skłonić nas do konsultacji ze specjalistą. Objawami chorób układu moczowego są m.in: wylizywanie brzucha u kota czy zwiększone pragnienie zwierzęcia. Badanie pozwala też zdiagnozować występowanie innych chorób, takich jak cukrzyca, schorzenia wątroby, nadciśnienie czy choroby metaboliczne.

Cystocenteza jest bezpieczne dla zwierzęcia

To zabieg, który ma szereg zalet i znacznie przyspiesza proces diagnostyki chorób zwierzęcych. Punkcję pęcherza wykonuje się stosunkowo szybko. Technika nie wymaga przy tym podawania leków i jest znacznie łatwiejsza niż pobranie moczu bezpośrednio ze strumienia.

Zabieg przeprowadza się w sterylnych warunkach, dzięki czemu ryzyko wystąpienia zakażenia jest znacznie ograniczone. Skład próbki jest przy tym najmniej zaburzony, co pomaga w precyzyjnym ustaleniu chorób zwierzęcia. Punkcję moczu nie zawsze można jednak wykonać. Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu występują u zwierząt cierpiących na częstomocz, niedrożność cewki moczowej oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.

Inne wpisy

lecznice całodobowe

Lecznice całodobowe – kiedy skorzystać z pomocy?

Opieka nad zdrowiem psa czy kota wiąże się nie tylko regularnymi wizytami u weterynarza i zapewnieniu zwierzakowi odpowiedniej diety. To również umiejętność reagowania w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji. Może zdarzyć się, że Twój czworonożny przyjaciel nagle poczuje się źle lub ulegnie wypadkowi, a wówczas Ty staniesz przed niełatwym zadaniem oceny sytuacji i podjęcia odpowiednich kroków.…
Read More
czipowanie zwierząt

Co należy wiedzieć o czipowaniu zwierząt?

Czipowanie jest dosyć częstą procedurą przeprowadzaną u psów, kotów, ale też innych zwierząt. Zwiększa to bezpieczeństwo każdego zwierzaka, dzięki czemu w razie zaginięcia daje spore szanse na odnalezienie. Wszczepienie czipa nie jest obowiązkowym zabiegiem, jednak pomimo tego duża liczba właścicieli zwierząt, decyduje się na ten krok, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo swojemu pupilowi. Dowiedz się, więcej…
Read More
pchły u psów jak rozpoznać

Pchły u psa – nie wpadaj w panikę! Jak rozpoznać że pies ma pchły?

Posiadanie psa to ogromna radość dla jego właściciela, a także całej rodziny. Wiele osób uważa czworonoga za członka swojej rodziny i stara się opiekować nim najlepiej jak umie. Dbanie o psa to coś, o czym należy pamiętać każdego dnia. Niestety może zdarzyć się, że u Twojego psa pojawią się pchły. Nie panikuj w takiej sytuacji,…
Read More