Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować?

Cystocenteza – co to takiego?

Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu próbki moczu bezpośrednio z ciała zwierzęcia. Wykonuje się je w gabinecie weterynaryjnym za pomocą cienkiej igły i strzykawki. Cystocenteza jest skuteczną metodą pobrania moczu do badań, przy której można pozyskać płyn bez ryzyka zakażenia próbki.

Zabieg cystocentezy przeprowadza się bez znieczulenia. Pierwszym krokiem podczas badania jest umieszczenie zwierzęcia na grzbiecie i zlokalizowanie pęcherza moczowego. Gdy nie da się tego zrobić palpacyjnie, weterynarz przeprowadza dodatkowe badanie USG. Następnie należy ogolić miejsce ukłucia i zdezynfekować skórę w miejscu pobrania moczu. Po przygotowaniu dojścia do pęcherza moczowego specjalista wkłuwa igłę i pobiera próbkę o odpowiedniej objętości.

Prosty test pomoże w diagnostyce chorób moczowych

To podstawowy test weterynaryjny przy leczeniu chorób układu moczowego zwierzęcia. Jest on bezpieczny i bardzo wygodny. Właściciel zwierzęcia często ma problem z pobraniem moczu bezpośrednio ze strumienia, a jeśli nawet się uda, często płyn jest mocno zanieczyszczony i zainfekowany. Podczas cystocenezy uzyskuje się wiarygodną próbkę, która znacznie przyspieszy proces diagnostyki pupila.

Badanie moczu u psa lub kota warto wykonać, gdy zauważymy objawy nieprawidłowego działania układu wydalniczego. Zmiana barwy moczu, częste popuszczanie cieczy czy nietypowa konsystencja płynu powinny skłonić nas do konsultacji ze specjalistą. Objawami chorób układu moczowego są m.in: wylizywanie brzucha u kota czy zwiększone pragnienie zwierzęcia. Badanie pozwala też zdiagnozować występowanie innych chorób, takich jak cukrzyca, schorzenia wątroby, nadciśnienie czy choroby metaboliczne.

Cystocenteza jest bezpieczne dla zwierzęcia

To zabieg, który ma szereg zalet i znacznie przyspiesza proces diagnostyki chorób zwierzęcych. Punkcję pęcherza wykonuje się stosunkowo szybko. Technika nie wymaga przy tym podawania leków i jest znacznie łatwiejsza niż pobranie moczu bezpośrednio ze strumienia.

Zabieg przeprowadza się w sterylnych warunkach, dzięki czemu ryzyko wystąpienia zakażenia jest znacznie ograniczone. Skład próbki jest przy tym najmniej zaburzony, co pomaga w precyzyjnym ustaleniu chorób zwierzęcia. Punkcję moczu nie zawsze można jednak wykonać. Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu występują u zwierząt cierpiących na częstomocz, niedrożność cewki moczowej oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.

Inne wpisy

Retrievery predyspozycje do chorób

Retrievery – predyspozycje do chorób.

Retrievery to psy, które skradły serca miłośników czworonogów na całym świecie. Są niezwykle towarzyskie, inteligentne, a także wszechstronne – sprawdzają się zarówno jako lojalni członkowie rodzin, jak i psy pracujące, m.in. w dogoterapii, ratownictwie czy jako przewodnicy osób niewidomych. Mowa oczywiście o rasach takich jak Golden Retriever, Labrador Retriever i Flat-Coated Retriever – znanych ze…
Read More
choroby uszu u psa - jak zapobiegać

Choroby uszu u psów – jak leczyć i zapobiegać?

Czy Twój pies często potrząsa głową, drapie się po uszach lub wydobywa się z nich… nieprzyjemny zapach? Problemy z uszami to jedne z najczęstszych dolegliwości, z jakimi właściciele psów zgłaszają się do weterynarzy. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę szczególną budowę psiego ucha, które stwarza idealne warunki do rozwoju różnych schorzeń. W tym artykule…
Read More
jak sprawdzić czy pies ma gorączkę

Jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę? Jakie działania należy podjąć?

Gorączka u psa to objaw, który może wskazywać na różne schorzenia i stany chorobowe. Jako odpowiedzialni opiekunowie musimy wiedzieć, jak ją rozpoznać i właściwie zareagować. W przeciwieństwie do ludzi – nie możemy po prostu zapytać naszego czworonożnego przyjaciela o to, czy źle się czuje. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jaka jest normalna…
Read More