Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować?

Cystocenteza – co to takiego?

Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu próbki moczu bezpośrednio z ciała zwierzęcia. Wykonuje się je w gabinecie weterynaryjnym za pomocą cienkiej igły i strzykawki. Cystocenteza jest skuteczną metodą pobrania moczu do badań, przy której można pozyskać płyn bez ryzyka zakażenia próbki.

Zabieg cystocentezy przeprowadza się bez znieczulenia. Pierwszym krokiem podczas badania jest umieszczenie zwierzęcia na grzbiecie i zlokalizowanie pęcherza moczowego. Gdy nie da się tego zrobić palpacyjnie, weterynarz przeprowadza dodatkowe badanie USG. Następnie należy ogolić miejsce ukłucia i zdezynfekować skórę w miejscu pobrania moczu. Po przygotowaniu dojścia do pęcherza moczowego specjalista wkłuwa igłę i pobiera próbkę o odpowiedniej objętości.

Prosty test pomoże w diagnostyce chorób moczowych

To podstawowy test weterynaryjny przy leczeniu chorób układu moczowego zwierzęcia. Jest on bezpieczny i bardzo wygodny. Właściciel zwierzęcia często ma problem z pobraniem moczu bezpośrednio ze strumienia, a jeśli nawet się uda, często płyn jest mocno zanieczyszczony i zainfekowany. Podczas cystocenezy uzyskuje się wiarygodną próbkę, która znacznie przyspieszy proces diagnostyki pupila.

Badanie moczu u psa lub kota warto wykonać, gdy zauważymy objawy nieprawidłowego działania układu wydalniczego. Zmiana barwy moczu, częste popuszczanie cieczy czy nietypowa konsystencja płynu powinny skłonić nas do konsultacji ze specjalistą. Objawami chorób układu moczowego są m.in: wylizywanie brzucha u kota czy zwiększone pragnienie zwierzęcia. Badanie pozwala też zdiagnozować występowanie innych chorób, takich jak cukrzyca, schorzenia wątroby, nadciśnienie czy choroby metaboliczne.

Cystocenteza jest bezpieczne dla zwierzęcia

To zabieg, który ma szereg zalet i znacznie przyspiesza proces diagnostyki chorób zwierzęcych. Punkcję pęcherza wykonuje się stosunkowo szybko. Technika nie wymaga przy tym podawania leków i jest znacznie łatwiejsza niż pobranie moczu bezpośrednio ze strumienia.

Zabieg przeprowadza się w sterylnych warunkach, dzięki czemu ryzyko wystąpienia zakażenia jest znacznie ograniczone. Skład próbki jest przy tym najmniej zaburzony, co pomaga w precyzyjnym ustaleniu chorób zwierzęcia. Punkcję moczu nie zawsze można jednak wykonać. Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu występują u zwierząt cierpiących na częstomocz, niedrożność cewki moczowej oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.

Inne wpisy

stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More
dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More