Rozwój weterynarii znacznie przedłużył czas życia zwierząt domowych. Koty i psy mogą dziś być przy nas nawet po kilkanaście lat. Oczywiście wraz z wiekiem mogą pojawić się choroby, a jedną z poważniejszych są zmiany nowotworowe, które również czasem dotykają naszego pupila. W jaki sposób je zdiagnozować? I czy da się wyleczyć raka u zwierzęcia?
Nowotwór u pupila – jakie daje objawy
Symptomy pojawienia się zmiany nowotworowej mogą być różne i zależą one od:
- stopnia zaawansowania choroby,
- postaci zmiany nowotworowej,
- narządu, w którym wystąpił nowotwór,
- szybkości przyrostu tkanki raka.
Najczęściej objawy wynikają z samej obecności guza oraz jego wzrostu. Zmiana chorobowa może wywołać ucisk naczyń krwionośnych lub chłonnych, co czasem kończy się niedokrwieniem oraz powstawaniem obrzęków. Rak może wywołać również niedrożność przewodu pokarmowego zwierzęcia, problemy z oddawaniem moczu czy kłopoty z oddychaniem. Guzki występujące w obrębie ośrodkowego układu nerwowego często wywołują również zmiany neurologiczne oraz obrzęk mózgu.
Diagnostyka nowotworów u psa i kota
Badania rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, podczas którego weterynarz zbiera informacje dotyczące symptomów choroby zwierzęcia. Następnie po wstępnym wytypowaniu możliwych przyczyn przeprowadza się badania laboratoryjne, które pomagają wykluczyć występowanie podobnych chorób.
Przy podejrzeniu występowania nowotworu zlecane są badania diagnostyki obrazowej. Pomagają one określić położenie guza, stadium zaawansowania choroby oraz wielkość zmiany nowotworowej. Podstawowym ogólnie dostępnym badaniem jest zdjęcie RTG, które stosuje się do sprawdzenia narządów jamy brzusznej, zmian w obrębie śródpiersi oraz płuc pupila. Oprócz tego badania przeprowadza się również:
- tomografię komputerową – w przypadku nowotworów zlokalizowanych w obrębie klatki piersiowej i głowy,
- badanie USG – pomagającej w diagnostyce jamy brzusznej, tarczycy oraz gałek ocznych,
- rezonans magnetyczny, umożliwiający wykrycie zmian nowotworowych ośrodkowego układu ruchu.
Czy nowotwór u zwierzęcia jest uleczalny?
Wszystko zależy od stadium rozwoju choroby oraz umiejscowienia zmian nowotworowych. Jeśli problem zostanie wykryty na wczesnym etapie, leczenie może być skuteczne. Najczęściej w takiej sytuacji weterynarz podejmuje się usunięcia narośli z szerokim marginesem, wykorzystując metody chirurgiczne. Jeśli nowotwór znajduje się w kończynach, niekiedy potrzebna będzie ich amputacja.
Uzupełnieniem leczenia jest chemioterapia lub radioterapia, która ma pomóc zwierzęciu dojść do pełnego zdrowia. W niektórych przypadkach, gdy zmiana nowotworowa ma łagodny przebieg i nie powiększa się w nadmierny sposób specjalista zaleca wyłącznie leczenie zachowawcze. Zdarza się i tak, że nowotwór nie daje żadnych objawów, a jego obecność ustala się przypadkowo podczas rutynowych badań. Jeśli zmiana nie ma złośliwego charakteru, nasz pupil nie będzie w takim przypadku musiał przechodzić operacji.