Otyłość u psa. Co robić?

Odchudzanie naszego pupila jest tak samo wymagające, jak odchudzanie samego siebie. Musimy stale monitorować zachowanie psiaka, który przecież nie do końca rozumie, co się dzieje, i dlaczego nagle ukochany właściciel przestał dawać dodatkowe smakołyki ze stołu. Ale właśnie, dlaczego pies może stać się otyły? I co zrobić w tej sytuacji?

Skąd się bierze psia nadwaga

Podobnie jak u ludzi, metabolizm zwierząt z czasem spowalnia. W związku z tym następuje spadek zapotrzebowania energetycznego i aktywności fizycznej, zatem, o ile nie zmienimy sposobu żywienia, szybko pojawi się problem nadmiernej masy ciała.

Warto pamiętać, że kastracja i sterylizacja również może przyczyniać się do otyłości. Dlaczego? Ponieważ w jej wyniku następuje spadek poziomu hormonów płciowych, co spowalnia metabolizm, a zarazem zwiększa apetyt (samice wykazują tutaj większą skłonność do nadwagi, gdyż mają ok. 16% więcej tkanki tłuszczowej).

Po czym poznać, że nasz pupil potrzebuje pomocy

Oczywiście po masie ciała. Zazwyczaj podaje się, że pies ma nadwagę wtedy, kiedy waży o 10-15% więcej, niż powinien. Otyłość – o 30% więcej. Jeśli pies powinien ważyć 10 kg, a ma 5 kg dodatkowych, oznacza to, że jego masa ciała jest o 50% wyższa od optymalnej, co jest już sporym problemem.

Istnieje również opublikowana przez FEDIAF (European Pet Food Industry Federation) w 2017 r. tabelka ze skalą, która służyć ma określeniu kondycji zwierzęcia. Jest ona dostępna w internecie i za jej pomocą możemy wizualnie ocenić, czy nasz pupil nie jest zbyt gruby.

Terapia odchudzająca

Kiedy już określimy problem, czas przejść do działania. Najpierw obliczmy, ile kalorii spożywa pies (biorąc pod uwagę wszystkie źródła pożywienia), a następnie opracujmy dietę na poziomie 70-80% tej dawki. Jeśli dokładne obliczenie nie jest możliwe, powinniśmy skorzystać ze wzoru na zapotrzebowanie spoczynkowe (RER):

  • RER = 70 x (aktualna masa ciała x 0,75)

Znając wartość RER, możemy obliczyć dzienne zapotrzebowanie na energię (DER) psa:

  • otyłego: DER (kcal) = 1,1 x RER
  • z nadwagą: DER (kcal) = 1,4 x RER

Należy pamiętać, że dieta odchudzająca nie polega na wyłącznym zmniejszeniu dawek zwykłej karmy bytowej. Dlaczego? Gdyż wraz z mniejszą ilością kalorii, będziemy podawać również mniej białka i witamin. Z tego względu należy postawić na karmę odchudzającą, która dostarczy wszystkich składników odżywczych, a przy tym będzie po prostu mniej kaloryczna.

Oczywiście, konkretny jadłospis powinien być dokonywany we współpracy z dietetykiem lub lekarzem weterynarii, dlatego jeśli widzisz problem u pupila, udaj się do przychodni.