Co zagraża wychodzącemu kotu?

Dyskusja między zwolennikami oraz przeciwnikami wypuszczania kotów poza dom trwa i często bywa bardzo ognista. Wiele osób twierdzi, że zwierzęta te są stworzone do wolności i nie powinny być trzymane wyłącznie w czterech ścianach. Z drugiej strony słychać głosy, że są one drapieżnikami i stanowią zagrożenie dla otoczenia – a także same narażają się na niebezpieczeństwo.

W tym artykule skupimy się na tej drugiej kwestii, sprawdzimy więc, co czyha na naszych pupili poza domem.

Choroby zakaźne i pasożyty

Dzikie zwierzęta są narażone na ogromną ilość schorzeń. Kot chodzący samopas między nimi również może się nimi zarazić! Nie jesteśmy przecież w stanie zagwarantować tego, że nie będzie miał z nimi kontaktów. Oczywiście, szczepienia ochronne zdecydowanie ograniczają ryzyko zakażenia, ale nie są w stanie go wyeliminować, a ponadto nie dysponujemy szczepionkami na każdą chorobę. Warto o tym pamiętać, ponieważ wiele z nich jest śmiertelnych.

Równie groźne są pasożyty, które atakują wychodzące koty praktycznie bez przerwy. Jeśli Twój pupil uwielbia spędzać czas pośród zieleni, to w ciepłych miesiącach będziesz zmagać się z roznoszącymi choroby kleszczami, a te w ostatnich latach są prawdziwą plagą. Odstraszanie ich to niemałe wyzwanie.

Kocie i psie bójki

Koty domowe bynajmniej nie są zwierzętami stadnymi. Te dziko żyjące raczej nie będą zadowolone z nowego rywala na podwórku, szczególnie jeśli jest on płci męskiej. Bójki między nimi mogą skończyć się naderwanymi uszami i innymi ranami.

Twój pupil może również zostać po prostu zagryziony przez psa. Wiele z nich jest dużych i agresywnych, dlatego kot nie ma w takim starciu żadnych szans (chyba że w porę ucieknie). A ściąganie kota z drzewa przez strażaków jest już przecież klasycznym motywem w filmach.

Wreszcie warto wspomnieć o tym, że również ludzie mogą krzywdzić zwierzęta, albo celowo, albo przez przypadek. Kot może zjeść np. rozstawioną trutkę na szczury czy inne stworzenia, co kończy się zazwyczaj tragicznie. Może zostać porwany, jeśli jest rasowy. Może również po prostu wpaść pod samochód – to zagrożenie szczególnie dotyczy zwierząt mieszkających w mieście.

Niebezpieczne rośliny

Ponieważ nie jesteśmy w stanie kontrolować tego, gdzie chodzi wychodzący kot, nie da się więc wykluczyć, że zje trującą dla niego roślinę. Szkodliwe są m.in.: bluszcz pospolity, azalia, fikus, skrzydłokwiat, jemioła, chryzantema. Ponadto, niektóre zwierzęta dobierają się również do roślin z twardymi łodygami lub kolcami, a to może skończyć się poranieniem przewodu pokarmowego lub ciała.

Inne wpisy

cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More
dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More
Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More