Kaszel kennelowy u psa. Jakie występują objawy?

Kaszel bardzo często występuje w trakcie przeziębienia, grypy lub innych chorób. To podstawowy objaw, który skłania nas do podjęcia leczenia oraz wizyty u specjalisty. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nasze psy również cierpią na problemy dróg oddechowych. Czasem możemy mieć do czynienia z tzw. kaszlem kennelowym. W jaki sposób zdiagnozować chorobę? I jak się ją leczy?

Różne przyczyny kaszlu u psa

Ten objaw u naszego czworonożnego przyjaciela może być sygnałem wielu dolegliwości i nie zawsze jest to kaszel kennelowy. Zachowanie może towarzyszyć różnym infekcjom dróg oddechowych, do których można zalicza się przeziębienie lub ból gardła. W tym przypadku jednak kaszel będzie znacznie łagodniejszy, można też go skutecznie leczyć podając psu syrop prawoślazowy.

Kaszel często wskazuje na obecność pasożytów… Glisty mogą spowodować występowanie dolegliwości, która będzie nasilać się okresowo, w niektórych stadiach rozwoju larw. Aby potwierdzić tę przyczynę, trzeba przeprowadzić badania kału w klinice weterynaryjnej. Kaszel może być również symptomem alergii czworonoga.

Kaszel kennelowy – czym jest i jak go rozpoznać?

To potoczna nazwa zapalenia oskrzeli i tchawicy u psów. Choroba może być wywołana przez wirusy lub bakterie, a do zakażenia dochodzi przy kontakcie z innym chorym osobnikiem drogą kropelkową. Ten problem najczęściej spotykany jest więc w dużym skupisku psów. Na rozwój choroby szczególnie narażone będą osobniki starsze oraz szczenięta.

Objawy kaszlu kennelowego zaczynają się pojawiać po około 3-10 dni od zainfekowania organizmu. W pierwszej kolejności występuje apatia i brak apetytu. Później może pojawić się wysięk z nosa, uporczywy kaszel oraz wysoka gorączka, która potęguje złe samopoczucie zwierzęcia. Zdarza się, że symptomom towarzyszą wymioty oraz biegunka. W zależności od kondycji psa choroba może mieć łagodny lub ostry przebieg.

Jak leczy się taką przypadłość?

Sposób leczenia najczęściej zależy od przebiegu choroby. W każdym przypadku trzeba jednak zgłosić się do weterynarza, który sprawdzi stan czworonoga i postawi właściwą diagnozę. Bagatelizowanie problemu w przypadku ostrego kaszlu kennelowego może skończyć się śmiercią pupila, dlatego nie należy lekceważyć objawów choroby.

Do leczenia stosuje się leki przeciwkaszlowe, przeciwgorączkowe oraz suplementy wzmacniające odporność psa. W ostrych przypadkach specjalista może przepisać również antybiotyk. Choroba może ustąpić po kilku dniach lub utrzymywać się przez wiele tygodni, w tym czasie powinniśmy odizolować zwierzę od innych osobników. Warto też odpowiednio dostosować karmę i pilnować, by zwierzę przyjmowało odpowiednią ilość płynów.

Inne wpisy

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem? Alergia u…
Read More
stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More