Kaszel kennelowy u psa. Jakie występują objawy?

Kaszel bardzo często występuje w trakcie przeziębienia, grypy lub innych chorób. To podstawowy objaw, który skłania nas do podjęcia leczenia oraz wizyty u specjalisty. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nasze psy również cierpią na problemy dróg oddechowych. Czasem możemy mieć do czynienia z tzw. kaszlem kennelowym. W jaki sposób zdiagnozować chorobę? I jak się ją leczy?

Różne przyczyny kaszlu u psa

Ten objaw u naszego czworonożnego przyjaciela może być sygnałem wielu dolegliwości i nie zawsze jest to kaszel kennelowy. Zachowanie może towarzyszyć różnym infekcjom dróg oddechowych, do których można zalicza się przeziębienie lub ból gardła. W tym przypadku jednak kaszel będzie znacznie łagodniejszy, można też go skutecznie leczyć podając psu syrop prawoślazowy.

Kaszel często wskazuje na obecność pasożytów… Glisty mogą spowodować występowanie dolegliwości, która będzie nasilać się okresowo, w niektórych stadiach rozwoju larw. Aby potwierdzić tę przyczynę, trzeba przeprowadzić badania kału w klinice weterynaryjnej. Kaszel może być również symptomem alergii czworonoga.

Kaszel kennelowy – czym jest i jak go rozpoznać?

To potoczna nazwa zapalenia oskrzeli i tchawicy u psów. Choroba może być wywołana przez wirusy lub bakterie, a do zakażenia dochodzi przy kontakcie z innym chorym osobnikiem drogą kropelkową. Ten problem najczęściej spotykany jest więc w dużym skupisku psów. Na rozwój choroby szczególnie narażone będą osobniki starsze oraz szczenięta.

Objawy kaszlu kennelowego zaczynają się pojawiać po około 3-10 dni od zainfekowania organizmu. W pierwszej kolejności występuje apatia i brak apetytu. Później może pojawić się wysięk z nosa, uporczywy kaszel oraz wysoka gorączka, która potęguje złe samopoczucie zwierzęcia. Zdarza się, że symptomom towarzyszą wymioty oraz biegunka. W zależności od kondycji psa choroba może mieć łagodny lub ostry przebieg.

Jak leczy się taką przypadłość?

Sposób leczenia najczęściej zależy od przebiegu choroby. W każdym przypadku trzeba jednak zgłosić się do weterynarza, który sprawdzi stan czworonoga i postawi właściwą diagnozę. Bagatelizowanie problemu w przypadku ostrego kaszlu kennelowego może skończyć się śmiercią pupila, dlatego nie należy lekceważyć objawów choroby.

Do leczenia stosuje się leki przeciwkaszlowe, przeciwgorączkowe oraz suplementy wzmacniające odporność psa. W ostrych przypadkach specjalista może przepisać również antybiotyk. Choroba może ustąpić po kilku dniach lub utrzymywać się przez wiele tygodni, w tym czasie powinniśmy odizolować zwierzę od innych osobników. Warto też odpowiednio dostosować karmę i pilnować, by zwierzę przyjmowało odpowiednią ilość płynów.

Inne wpisy

cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More
dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More
Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More