Jako początkujący opiekunowie kotów nie zawsze wiemy, jak należy dbać o ich higienę. Niektórzy próbują przenosić na nie nawyki, które są właściwe dla psów – na przykład regularne kąpiele. Zazwyczaj nie jest to dobre rozwiązanie – kontakt z wodą jest dla mruczków stresujący, a użycie szamponów niepotrzebne. Istnieją jednak wyjątki, takie jak zwierzęta bezwłose, z chorobami skórnymi lub o poważnie zanieczyszczonej sierści.
Kiedy powinno się wykąpać kota?
Większość z nich może żyć w pełni zdrowia nie przechodząc ani jednej kąpieli w życiu. Ich szorstki język jest przystosowany do usuwania z sierści codziennych zanieczyszczeń, resztek pokarmu, ziemi czy łoju. Zrogowaciałe brodawki dokładnie przeczesują włosy, wygładzają je i rozplątują kołtuny. Dlatego zdrowy kot nie potrzebuje kąpieli – na higienę poświęca dużą część dnia. Przyjrzyjmy się przypadkom, w których jest ona wskazana lub dopuszczalna.
Uporczywe lub niebezpieczne zanieczyszczenia
Kot powinien być wykąpany specjalnym szamponem, jeśli nie potrafi samodzielnie doczyścić sierści. Może się to zdarzyć zwierzętom wychodzącym, które ubrudzą się w lepkiej lub tłustej substancji. Podobnie jeśli podejrzewamy, że na włosach znajdują się niebezpieczne zabrudzenia, trzeba usunąć je wodą z szamponem. Przykładowo: zlizanie z sierści ludzkiego kosmetyku mogłoby być groźne dla zwierzęcia.
Choroby skórne i pasożyty
Niektóre koty zmagają się z problemami, które powodują świąd, wysypkę i zaczerwienienia. Wtedy konieczne są kąpiele z użyciem leczniczego szamponu, który złagodzi dolegliwości. Jeśli zwierzę ma pchły lub inne pasożyty skórne, jednym z rozwiązań jest umycie w środku owadobójczym.
Koty, które nie dbają o czystość samodzielnie
Jeśli pupil zbyt wcześnie stracił matkę, może nie mieć nawyku utrzymywania sierści w czystości. Wówczas zaleca się regularne kąpiele w delikatnym szamponie dla kociąt. Z kolei starsze osobniki mogą zaniedbywać higienę, jeśli cierpią na bóle stawów lub mają poważną nadwagę. Należy je kąpać, aby zapobiec rozwojowi problemów skórnych.
Koty bezwłose i długowłose
Regularnych myć lub czyszczenia wilgotną ściereczką wymagają sfinksy – mruczki, które nie mają sierści. Można także kąpać zwierzęta długowłose lub inne osobniki rasowe, które biorą udział w wystawach. Specjalne szampony pielęgnujące zmiękczają futro i zwiększają szanse na wygraną w konkursie.
Chociaż mycie kociej sierści rzadko jest konieczne, istnieją przypadki, w których należy o nim pamiętać. Jeżeli nasz pupil z jakiegoś powodu wymaga regularnych kąpieli, możliwe jest przyzwyczajenie go do wody. Opiekun powinien zachowywać spokój i przeprowadzać mycie jak najszybciej.