Czym jest nosówka i jak to leczyć?

Nasze psy również narażone są na szereg chorób, które w niektórych wypadkach mogą skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Jedną z takich chorób u psa jest nosówka. To wirusowe zapalenie może przybrać różną postać i znacznie osłabić organizm pupila. Jak je rozpoznać i leczyć?

Przyczyny rozwoju nosówki u psa

Chorobę najczęściej wywołuje wirus nosówki, zaliczany do rodziny Paramyxoviridae. Może on atakować również inne psowate oraz koty, które jednak przechodzą infekcję bezobjawowo. Zakażenie najczęściej następuje drogą kropelkową, rozprzestrzenia się również z pokarmem oraz wydzielinami chorych osobników.

Zdarza się, że nośnikiem wirusa jest sierść lub ubrania. Jest on wrażliwy na działanie wysokich temperatur, dlatego psy są najbardziej podatne na infekcje w okresie jesienno-zimowym. Okres inkubacji wirusa wynosi od kilku dni do tygodnia, w tym czasie namnaża się on w układzie limfatycznym organizmu. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt między 3 a 12 miesiącem życia, gdyż może przybrać ciężką postać i doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Jakie objawy występują podczas infekcji?

Nosówka może mieć różną postać, dlatego ciężko jest określić typowe objawy. Choć początkowe sygnały w większości przypadków są takie same i można tu wyróżnić gorączkę, brak apetytu, apatię zwierzęcia oraz wodnisty wypływ z nosa i spojówek. W dalszej kolejności może wystąpić również kaszel oraz biegunka. Postępująca infekcja atakuje jeden z układów organizmu, przez co nosówka może przybrać:

  • postać płucną, związaną z zapaleniem oskrzeli i płuc,
  • postać jelitową, podczas której dochodzi do zapalenia żołądka i jelit,
  • postać nerwową objawiającą się drgawkami, porażeniem i niedowładem kończyn oraz napadami padaczkowymi,
  • postać oczną, skórną lub zapalenie mózgu (u starszych psów).

Jak leczy się tę chorobę?

Kluczem do rozpoznania choroby i zastosowania właściwej terapii jest wizyta w przychodni weterynaryjnej. Nie warto podawać zwierzęciu leków na własną rękę, gdyż mogą one przyspieszyć działanie choroby. Po właściwej diagnozie lekarz weterynarz zastosuje jedną z możliwości terapii, która pomoże pokonać chorobę. Leczenie nosówki najczęściej polega na łagodzeniu objawów i stymulacji układu immunologicznego zwierzęcia. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu antybiotyki, surowicę przeciwwirusową, środki wzmacniające oraz maści do oczu.

Jeśli wystąpi biegunka, musimy pamiętać o właściwym nawodnieniu zwierzaka. W szczególnie trudnych przypadkach weterynarz może zlecić kroplówki wzmacniające oraz preparaty przeciwwymiotne. Leczenie nosówki może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Po zakończeniu terapii powinniśmy zadbać o to, by zwierzę nie miało kontaktu z innymi psami, ze względu na możliwość zarażenia kolejnych osobników.