Co odstrasza kleszcze u psa? Sprawdź jak ochronić pupila przed insektami

Sezon wiosenny rozpoczął się na dobre, a wraz z nim uaktywniły się roztocza. Kleszcze mogą stanowić spory problem nie tylko dla ludzi, lecz również naszych pupili. Pieski, które spędzają sporo czasu na świeżym powietrzu są szczególnie narażone na atak insektów. Są jednak skuteczne sposoby, by skutecznie je odstraszyć… Przedstawimy dziś najpopularniejsze metody walki z kleszczami u psa.

Czy zwierzę musi bać się owada?

Kleszcze należą do gatunku roztoczy. To niewielkie owady, które żywią się krwią i magazynują ją w elastycznym odwłoku, który może pomieścić spory jej zapas. Do wkłuwania się w ciało ofiary kleszcze wykorzystują odnóża wyposażone w specjalne pazurki.

Podobnie jak w przypadku ludzi, również dla zwierząt kleszcze stanowią zagrożenie. Te owady mogą stać się roznosicielem boreliozy, wirusów zapalenia opon mózgowych, tularemii czy anaplazmozy. Na te dolegliwości narażone są również nasze zwierzęta. Warto jednak podkreślić, że w Polsce występuje ponad 850 rodzajów kleszczy i nie wszystkie są roznosicielami chorób. Dobrze jest mimo wszystko zabezpieczyć zwierzę przed atakiem roztoczy, by uniknąć ewentualnych problemów…

Najpopularniejsze sposoby walki z kleszczami u psa

Właściciele czworonogów bardzo często decydują się na specjalną obrożę przeciwkleszczową. To jeden z najskuteczniejszych obecnie stosowanych produktów. Obroża zapewni stałą ochronę psa przed atakiem kleszczy, nie jest jednak dobrym rozwiązaniem w przypadku psów, które uwielbiają kąpiele. Weterynarz zaleca ściąganie obroży przed wejściem do wody, by ta zachowała swoje właściwości.

Powszechnie stosuje się także preparaty odstraszające. To środki o nieprzyjemnym dla roztoczy zapachu, który zniechęca owady do wkłucia się w ciało zwierzęcia. Preparaty dostępne są w formie spray’u lub specjalnych kropel, które aplikuje się bezpośrednio na skórę psa. Choć metoda jest skuteczna i nie wywołuje reakcji alergicznych, ma jednak stosunkowo krótki okres działania.

Są jeszcze inne sposoby na walkę z roztoczami

W sklepach można znaleźć również tzw. krople spot-on. Zapewniają one około 4-tygodniowy okres ochrony przed kleszczami i 8-tygodni zabezpieczenia przed atakiem pcheł. Preparat jest prosty w zastosowaniu, wystarczy zawartość pipety wylać między łopatki u małych pupili, lub rozlać wzdłuż kręgosłupa na ciele większego zwierzęcia.

Ciekawym rozwiązaniem będą tabletki do żucia przeciw kleszczom. Te środki mają swoich zwolenników i przeciwników, lecz uchodzą, za jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia przed kleszczami. Wybierając tę metodę warto jednak skonsultować z weterynarzem odpowiednią dawkę, dostosowaną do masy zwierzęcia.