Podobnie jak ludzkie włosy, tak i sierść kota ulega ciągłej przebudowie. Linienie, zwłaszcza przed sezonem zimowym nie powinno stać się powodem do zmartwień – nasz pupil po prostu przygotowuje się na nadchodzącą zimę! Jeśli jednak zauważymy zbyt intensywne wypadanie sierści również w innym okresie, warto to sprawdzić. Przyczyny problemu mogą być różne, a trafną diagnozę zawsze powinien postawić dobry weterynarz. A jak my możemy pomóc naszemu kociakowi? I w jakich sytuacjach najlepiej zgłosić się po pomoc specjalisty?
Możliwe przyczyny utraty sierści
Nadmierna utrata włosów może być związana z uczuleniem na któryś ze składników pokarmowych. Stosowanie tej samej karmy może wówczas wywołać zmiany skóry, które przyczyniają się do nadmiernego linienia. W takim przypadku dobrze jest ustalić z weterynarzem przyczynę alergii i ją wyeliminować.
Nadmierna utrata sierści może mieć związek również z chorobami pasożytniczymi, bakteryjnymi lub grzybiczymi skóry. Jeśli zauważymy na ciele zwierzaka pęcherze, krosty, zaczerwienienia czy łuszczenie, będzie to wyraźny sygnał o rozwijającej się infekcji.
Powodem problemu mogą być także inne choroby! Gdy nasz pupil cierpi z powodu schorzenia nawet niezwiązanego ze skórą, może zaniedbywać codzienną pielęgnację, co przyczynia się do utraty sierści. Czasem jest również przeciwna sytuacja – kot nadmiernie wylizuje bolące miejsce, co przyspiesza wyrywanie sierści w tej okolicy.
Jak pomóc kotu? Zadbaj o jego dietę!
Jeśli zauważymy niepokojące objawy związane z nadmiernym linieniem, warto zajrzeć do kociego jadłospisu. Zwierzęta, których karma dostarcza niezbędnych składników odżywczych odznaczają się lśniącym i miękkim futrem. Niedobór któregokolwiek z białek lub kwasów omega-3 czy omega-6 może powodować wypadanie sierści. Dobrze jest więc odpowiednio zbilansować posiłki naszego pupila.
Jakie produkty wybierać? Najlepiej te, które zawierają minimum 45% zwierzęcego białka w suchej masie karmy. Dobrze jest przy tym zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu – powinna ona oscylować w granicach 25-35%. Jeśli będzie go więcej, kot może nadmiernie przybierać na wadze.
Doraźnie pomogą zabiegi pielęgnacyjne
Wypadająca sierść powoduje dyskomfort u zwierzęcia i kłopoty jego właściciela związane z usuwaniem włosków z powierzchni mebli czy ubrań. Dlatego by bardziej kontrolować ten proces, zaleca się przeprowadzać regularne szczotkowanie. To zabieg, który pozwoli kontrolować wypadanie sierści u kotów z długim oraz krótkim włosiem.
Jak często czesać futro kota? Najlepiej, gdy czynność przeprowadzamy 2-3 razy w tygodniu. Już młode kociaki można przyzwyczajać do szczotkowania, stosując dopasowane narzędzia i grzebienie. Dobrym rozwiązaniem do usuwania martwych włosów i podszerstka jest furminator dla kota. Dzięki niemu możemy ograniczyć linienie nawet o 90%!