Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem?
Alergia u psa – z czego może wynikać?
Alergia pokarmowa to nieprawidłowa i nadmierna reakcja układu odpornościowego pupila na kontakt z alergenami. Alergia może towarzyszyć zwierzęciu przez cały czas od narodzin, lub objawić się z wiekiem. Oprócz alergii pokarmowej, która występuje najczęściej, spotyka się również alergię kontaktową i wziewną. Oba rodzaje dolegliwości wynikają z obecności substancji alergennych w środowisku.
Organizm psa, który cierpi na alergię, broni się przed szkodliwymi substancjami poprzez nadmierne wywarzanie histaminy lub przeciwciał IgE. W efekcie pojawia się stan zapalny, który najczęściej pojawia się na skórze. Pies cierpiący na alergię będzie odczuwał intensywny świąd, a na jego ciele mogą pojawić się rumienie, krostki oraz grudki ropne. Zwierzę instynktownie będzie próbowało pozbyć się problemu poprzez intensywne drapanie i wgryzanie się w skórę, co może jeszcze bardziej pogłębić dolegliwości.
W jaki sposób rozpoznać alergię?
Alergia u psa nie jest łatwa do wykrycia, ponieważ zwierzę, które na nią cierpi, wykazuje objawy podobne do innych chorób. W tym przypadku trzeba sprawdzić, czy świąd i pozostałe symptomy są wynikiem oddziaływania konkretnych substancji i występują tylko wtedy, gdy dany składnik pokarmowy będzie dostarczany pupilowi.
Poprawna diagnoza alergii ma ogromne znaczenie dla zdrowia, ale też komfortu psa. Pierwszą z możliwości jest dokładna analiza dotychczasowej diety. Może się zdarzyć, że alergenem jest składnik nowej karmy bądź przekąsek zwierzęcia. Oczywiście weterynaria, oferuje znacznie więcej możliwości, niż dieta eliminacyjna u psa. Dostępne są tutaj testy śródskórne. Można oznaczyć także przeciwciała przeciw określonym alergenom.
Należy mieć jednak świadomość tego, że w niektórych przypadkach testy, mogą mieć wynik fałszywy, co ma miejsce również w przypadku ludzi. Na diagnostykę alergii u psa ma duży wpływ to, jakie alergie podejrzewa weterynarz. Aby określić, co dokładnie jest naszemu pupilowi, trzeba skontaktować się z weterynarzem, który pomoże znaleźć przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości u psa.
Czy alergię u psa się leczy?
Walka z alergią u psa wymaga sporo zaangażowania jego właściciela. Weterynarz w zależności od tego, na co dokładnie nasz pies ma alergię, może zalecić zastrzyki lub specjalne tabletki. Pies otrzymuje wtedy leki immunosupresyjne lub sterydowe. W takich przypadkach polecane są również odpowiednie szampony, oraz inne produkty pielęgnacyjne, mające działanie antybakteryjne, czy przeciwświądowe. Można zakupić także legowisko, dedykowane dla psów alergików. Jeżeli pies jest alergikiem niezbędne jest unikanie i eliminacja alergenów, powodujących u czworonoga reakcję uczuleniową.
Tak samo wygląda to w momencie, gdy pies ma alergie na jakiś składnik, znajdujący się w pokarmie. Tutaj również trzeba zadbać o jego eliminację i wybór produktów, gdzie nie ma alergenów. Jest to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, a więc jeśli chcesz pomóc swojemu pupilowi, musisz postępować zgodne z zaleceniami weterynarza.