Koci katar – jak leczyć taką przypadłość u naszego pupila?

Przeziębienie i katar stanowią jedne z najczęstszych chorób u ludzi. Choć częściowo mogą utrudnić nasze codzienne zadania, najczęściej nie wywołują poważniejszych ubytków zdrowotnych. Nie każdy jednak ma świadomość, że koty również mogą cierpieć na podobną przypadłość. Nieleczony katar w ich przypadku może skończyć się nawet śmiercią. Dlatego w dzisiejszym artykule sprawdzimy jak rozpoznać chorobę i w jaki sposób można ją zwalczyć…

Skąd się bierze koci katar?

Chorobę mogą wywołać dwa wirusy:

  • herpeswirus kotów typu 1(FHV-1),
  • kalciwirus kotów (FCV-1).

Infekcje mogą mieć różny przebieg, w zależności od ich rodzaju. Po zarażeniu wirusem typu FHV 1 najczęściej obserwuje się u zwierzęcia stany zapalne dróg oddechowych. W drugim przypadku występują również owrzodzenia w jamie ustnej kota.

Choroba może wywołać ponadto kichanie zwierzęcia, wypływ z nosa, łzawienie oczu, zapalenie rogówek czy ślinienie się pianą. W niektórych przypadkach, przy silnym przebiegu infekcji dochodzi do całkowitej utraty wzroku kota. Zwierzę chore na katar może również wykazywać większą apatię, senność, ma także znacznie obniżony apetyt.

Gdzie nasz pupil może się zarazić? Katar przenoszony jest drogą kropelkową, dlatego najczęściej koty łapią wirusy od innego osobnika. Szczególnie narażone będą więc zwierzęta żyjące w dużych skupiskach i gorszych warunkach sanitarnych.

Jak wygląda leczenie dolegliwości?

Po zaobserwowaniu objawów kociego kataru warto zgłosić się do weterynarza. Leczenie domowymi sposobami może nie przynieść rezultatów, a bagatelizowana choroba w niektórych przypadkach doprowadza nawet do śmierci.

Koci katar wywołują wirusy, dlatego najczęściej specjalista nie stosuje antybiotykoterapii. Pomoc polega raczej na usunięciu towarzyszących stanów zapalnych, które mogą niekorzystnie wpływać na stan kota. Warto również zadbać o naszego pupila w trakcie choroby, przede wszystkim poprzez:

  • przygotowanie odpowiedniego miejsca – najlepiej z wilgotnym powietrzem,
  • ograniczenie sytuacji stresujących zwierzaka,
  • dostarczenie kotu odpowiedniej karmy. Najczęściej zwierzęta chore na katar będą miały problemy z jedzeniem, dlatego warto podawać im płynne jedzenie.

Jak chronić kota przed katarem?

Główną przyczyną zakażenia pupila jest kontakt z chorym osobnikiem. Dlatego w miarę możliwości warto sprawdzać z kim kot najczęściej się spotyka. W przypadku, gdy mamy kilka zwierząt, dobrze jest też karmić je, stosując osobne miski. W ten sposób, jeśli jedno z nich będzie chore, drugie się nie zarazi.

Jeśli chcemy w pełni zabezpieczyć zwierzaka, możemy także wykorzystać szczepionki na koci katar. Takie rozwiązanie nie kosztuje wiele, a może być pomocne, zwłaszcza w przypadku, gdy nasz pupil może mieć kontakt z osobnikami żyjącymi w gorszych warunkach sanitarnych.