Jaka karma dla kota będzie najlepsza?

Wielu ludzi przykłada ogromną wagę do tego, co je. Również nasi pupile potrzebują określonych składników odżywczych, które pozwolą im komfortowo żyć. Dlatego warto zweryfikować posiłki naszego kota. Odpowiednia karma może stać się źródłem energii na cały dzień, utrzymać zwierzaka w dobrej kondycji przez cały czas i zabezpieczyć go przed rozwojem chorób. Która mieszanka będzie najlepsza dla naszego pupila?

Jakich składników odżywczych potrzebuje kot?

To naturalny mięsożerca, dlatego w jego jadłospisie nie powinno zabraknąć naturalnych białek odzwierzęcych. Stosowanie zamienników wegetariańskich nie jest dobrym pomysłem, ponieważ takie produkty nie dostarczą zwierzakowi wszystkich cennych składników.

Jakie mięso zastosować? Najlepiej postawić na pożywienie przygotowane z jagnięciny, drobiu lub ryb. To produkty, które są dobrze przyswajalne przez organizm zwierzęcia i dostarczą mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo zawierają one taurynę, która wspomaga wzrok i serce naszego pupila. Warto pamiętać o tym, że zwierze potrzebuje również niektórych witamin, aminokwasów no i oczywiście porcji węglowodanów…

Dokładnie czytaj instrukcję karmy

Przed doborem właściwej karmy, zapoznaj się z jej składem. Na każdej etykiecie produktu wypisane są główne składniki. Warto zwrócić przede wszystkim uwagę na te, które występują na samym początku, ponieważ tych będzie najwięcej. Pozostałe składniki stanowią jedynie dodatek karmy dla kotów. Zwróć uwagę również na zawartość tauryny. Najlepiej gdy zawartość składnika wynosi około 200 mg na 100 g suchej masy.

Kupując karmę dla kota nie kieruj się wyłącznie ceną. Bardzo często tańsze mieszanki są silnie przetworzone i zawierają szkodliwe dla organizmu kota konserwanty oraz barwniki. Lepiej postaw na karmy znanych marek, których skład pomoże uzupełnić wszystkie brakujące składniki odżywcze.  Staraj się również dostosować jakość karmy do wieku kota – zwierzę na poszczególnych etapach życia potrzebuje różnego zestawu mikroelementów i witamin…

Typ karmy też będzie istotny…

W sklepie możemy spotkać się z różnymi typami karmy dla kota. Ze względu na wilgotność  wyróżniamy produkty:

  • suche, zawierające do 10 % wody,
  • półwilgotne, w których znajduje się około 20-40 % wody,
  • wilgotne – półpłynne mieszanki z zawartością cieczy wynoszącą nawet 85%.

To która karma będzie najlepsza, w dużej mierze zależy od upodobań naszego kota. Jeśli pupil nie lubi sięgać do miski z wodą, można postawić na produkt o większej wilgotności. W ten sposób zwierzę jednocześnie zje posiłek i nawodni organizm. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by serwować pupilowi produkty suche. Nie ustępują one pod względem właściwości wilgotnym odpowiednikom. Jeśli nie wiemy, który typ karmy zastosować, można też skontaktować się z weterynarzem, który pomoże dobrać właściwy dla wieku zwierzęcia typ.