Co to jest FIP u kota? Sprawdź jak rozpoznać tę chorobę.

Choroby nie omijają również naszych kotów. Niektóre powodują tylko przejściowy dyskomfort, inne z kolei mogą doprowadzić do poważnych zmian w organizmie lub śmierci zwierzęcia. Z pewnością poważnym zagrożeniem jest wirusowe zapalenie otrzewnej u kota, zwane potocznie jako FIP. Czym objawia się ta choroba?

FIP u kota – czym jest i kiedy zwierzę może się zarazić?

To zakażenie najczęściej spowodowane jest aktywnością kociego koronawirusa. Trzeba podkreślić na wstępie, że nie ma on negatywnego wpływu dla człowieka, co więcej znaczna większość zwierząt również sobie z nimi radzi. Najbardziej narażone są osobniki przebywające w dużych skupiskach, takich jak schroniska lub hodowle. Badania wykazały, że izolowane koty, prowadzące domowy tryb życia mają wysoką odporność, która pomaga w zwalczeniu działania wirusa.

Do zakażenia może dojść przez kontakt z zainfekowanymi odchodami lub przez pogryzienie, czy lizanie otwartych ran. Bardzo rzadko wirus przedostaje się też drogą aerogenną. Sama choroba może mieć 2 postaci:

  • biotyp jelitowy, który wywołuje lekkie biegunki, lub przebiega bezobjawowo,
  • biotyp fipogenny – wywołujący zakaźne zapalenie otrzewnej.

Typowe objawy zapalenia otrzewnej u kota

Choroba może występować w formie bezwysiękowej (suchej) lub wysiękowej. W obu przypadkach występuje kilka charakterystycznych objawów, takich jak:

  • gorączka, odporna na antybiotyki,
  • apatia zwierzęcia,
  • spadek apetytu i masy ciała,
  • zmatowienie sierści.

Forma bezwysiękowa jest trudniejsza do wykrycia, ponieważ nie wykazuje jednoznacznych objawów. Najczęściej spotyka się w tym przypadku oczopląs i zapalenie błony naczyniowej oka, biegunkę, powiększenie nerek oraz węzłów chłonnych. Czasem pojawiają się też zmiany w zachowaniu, zaburzenia koordynacji czy drgawki na ciele kota.

Postać wysiękowa ma gwałtowny przebieg i stanowi realne zagrożenie dla zwierzęcia w wieku do 1,5 roku. Charakterystycznym objawem w tym przypadku jest gromadzenie się płynu w jamach ciała. U kota może pojawić się wodobrzusze lub problemy z oddychaniem.

W jaki sposób można walczyć z chorobą?

Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia dotyczące choroby, najlepiej skonsultować je z weterynarzem. Najczęściej zaleci on fachowe badania diagnostyczne i zaproponuje odpowiednią terapię farmakologiczną, dostosowaną do wieku i kondycji kota. W ostrym przypadku konieczne będzie stosowanie diety mokrej i wysokobiałkowej, która pomoże uzupełnić płyny i niezbędne składniki odżywcze.

Gdy nasz pupil jest zdrowy, warto wprowadzić kilka działań profilaktycznych, które pomogą uniknąć zakażenia. Warto przede wszystkim dbać o czystość kuwet i trzymać miski z wodą oraz jedzeniem z daleka od nich. Choroba będzie największym problemem u kociąt, dlatego musimy zwracać szczególną uwagę na wszystkie ich dolegliwości. Nie należy również trzymać dużej grupy zwierząt pod jednym dachem – to znacznie zwiększa ryzyko zakażenia!

Inne wpisy

Retrievery predyspozycje do chorób

Retrievery – predyspozycje do chorób.

Retrievery to psy, które skradły serca miłośników czworonogów na całym świecie. Są niezwykle towarzyskie, inteligentne, a także wszechstronne – sprawdzają się zarówno jako lojalni członkowie rodzin, jak i psy pracujące, m.in. w dogoterapii, ratownictwie czy jako przewodnicy osób niewidomych. Mowa oczywiście o rasach takich jak Golden Retriever, Labrador Retriever i Flat-Coated Retriever – znanych ze…
Read More
choroby uszu u psa - jak zapobiegać

Choroby uszu u psów – jak leczyć i zapobiegać?

Czy Twój pies często potrząsa głową, drapie się po uszach lub wydobywa się z nich… nieprzyjemny zapach? Problemy z uszami to jedne z najczęstszych dolegliwości, z jakimi właściciele psów zgłaszają się do weterynarzy. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę szczególną budowę psiego ucha, które stwarza idealne warunki do rozwoju różnych schorzeń. W tym artykule…
Read More
jak sprawdzić czy pies ma gorączkę

Jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę? Jakie działania należy podjąć?

Gorączka u psa to objaw, który może wskazywać na różne schorzenia i stany chorobowe. Jako odpowiedzialni opiekunowie musimy wiedzieć, jak ją rozpoznać i właściwie zareagować. W przeciwieństwie do ludzi – nie możemy po prostu zapytać naszego czworonożnego przyjaciela o to, czy źle się czuje. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jaka jest normalna…
Read More