Uśpienie psa. Jak przebiegną te trudne chwile

W życiu każdego właściciela przychodzi moment, w którym trzeba pożegnać się ze swoim pupilem. Czasami stan psiaka nie poprawia się mimo leczenia, nasz przyjaciel zaczyna niedomagać i widocznie cierpieć. To my musimy wtedy ulżyć mu w tych ostatnich chwilach. Jak przebiega procedura uśpienia?

Rozwiązanie ostateczne

Pożegnanie z psem to moment, od którego nie ma odwrotu. Decyzję podejmuje się po konsultacji z weterynarzem. Uśpienie jest możliwe wtedy, kiedy medycyna weterynaryjna nie jest już w stanie zaoferować skutecznych rozwiązań, a możliwości leczenia zostały wyczerpane.

W takim stanie zwierzęciu dokucza zazwyczaj chroniczny ból. Nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, być może odmawia przyjmowania pokarmów. Ograniczenia nie pozwalają mu na załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Podeszły wiek, nieuleczalne choroby czy wypadki – to przyczyny, które skłaniają nas do ostatecznego pożegnania z pupilem.

Czasami taka decyzja może być też podjęta podczas operacji, jeśli weterynarz uzna, że stan zwierzęcia jest gorszy, niż zakładano. Uśpienie stosuje się także w przypadku psów, które są agresywne i niebezpieczne, nie poddają się szkoleniu.

Pamiętajmy, że według Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii oraz Ustawy o Ochronie Zwierząt nie ma takiej możliwości, aby wykonać zabieg bez wyraźnej przesłanki ku temu. Właściciel nie może zatem ubiegać się o eutanazję zdrowego zwierzęcia.

Jak wygląda procedura?

Weterynarz podaje zwierzęciu środek znieczulający. Dzięki niemu nie będzie on czuł bólu, straci również świadomość. Następny zastrzyk usypiający zawierać będzie śmiertelną dawkę leku. Po kilkunastu sekundach praca serca ustanie. Wszystko to będzie bezbolesne, a każdy dorosły właściciel zwierzęcia będzie mógł cały czas być przy swoim pupilu aż do jego zaśnięcia. Dopiero kolejne kroki odbywają się bez jego obecności.

W przypadku pochówku istnieje kilka możliwości. Możemy zostawić ciało psa w przychodni, a wówczas zostanie ono przekazane do kremacji zbiorowej. Jeśli zdecydujemy się je zabrać, to musimy wiedzieć, że chowanie zwierząt w przydomowym ogródku czy gdziekolwiek poza wyznaczonym miejscem stanowi zagrożenie epidemiologiczne i jest zakazane prawnie. Istnieje jedynie możliwość wykupienia miejsca na cmentarzu dla zwierząt, gdzie legalnie można pochować naszego pupila. Inną opcją jest kremacja indywidualna, po której prochy zwierzęcia wracają do właściciela.

Inne wpisy

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem? Alergia u…
Read More
stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More