Uśpienie psa. Jak przebiegną te trudne chwile

W życiu każdego właściciela przychodzi moment, w którym trzeba pożegnać się ze swoim pupilem. Czasami stan psiaka nie poprawia się mimo leczenia, nasz przyjaciel zaczyna niedomagać i widocznie cierpieć. To my musimy wtedy ulżyć mu w tych ostatnich chwilach. Jak przebiega procedura uśpienia?

Rozwiązanie ostateczne

Pożegnanie z psem to moment, od którego nie ma odwrotu. Decyzję podejmuje się po konsultacji z weterynarzem. Uśpienie jest możliwe wtedy, kiedy medycyna weterynaryjna nie jest już w stanie zaoferować skutecznych rozwiązań, a możliwości leczenia zostały wyczerpane.

W takim stanie zwierzęciu dokucza zazwyczaj chroniczny ból. Nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, być może odmawia przyjmowania pokarmów. Ograniczenia nie pozwalają mu na załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Podeszły wiek, nieuleczalne choroby czy wypadki – to przyczyny, które skłaniają nas do ostatecznego pożegnania z pupilem.

Czasami taka decyzja może być też podjęta podczas operacji, jeśli weterynarz uzna, że stan zwierzęcia jest gorszy, niż zakładano. Uśpienie stosuje się także w przypadku psów, które są agresywne i niebezpieczne, nie poddają się szkoleniu.

Pamiętajmy, że według Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii oraz Ustawy o Ochronie Zwierząt nie ma takiej możliwości, aby wykonać zabieg bez wyraźnej przesłanki ku temu. Właściciel nie może zatem ubiegać się o eutanazję zdrowego zwierzęcia.

Jak wygląda procedura?

Weterynarz podaje zwierzęciu środek znieczulający. Dzięki niemu nie będzie on czuł bólu, straci również świadomość. Następny zastrzyk usypiający zawierać będzie śmiertelną dawkę leku. Po kilkunastu sekundach praca serca ustanie. Wszystko to będzie bezbolesne, a każdy dorosły właściciel zwierzęcia będzie mógł cały czas być przy swoim pupilu aż do jego zaśnięcia. Dopiero kolejne kroki odbywają się bez jego obecności.

W przypadku pochówku istnieje kilka możliwości. Możemy zostawić ciało psa w przychodni, a wówczas zostanie ono przekazane do kremacji zbiorowej. Jeśli zdecydujemy się je zabrać, to musimy wiedzieć, że chowanie zwierząt w przydomowym ogródku czy gdziekolwiek poza wyznaczonym miejscem stanowi zagrożenie epidemiologiczne i jest zakazane prawnie. Istnieje jedynie możliwość wykupienia miejsca na cmentarzu dla zwierząt, gdzie legalnie można pochować naszego pupila. Inną opcją jest kremacja indywidualna, po której prochy zwierzęcia wracają do właściciela.

Inne wpisy

dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More
Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More
badanie krwi u zwierząt

Badanie krwi u zwierząt – dlaczego trzeba je wykonywać regularnie?

Badanie krwi stanowi podstawowy test diagnostyczny, który pomaga zidentyfikować wiele chorób u zwierząt domowych. Warto przeprowadzać je regularnie, aby móc możliwie jak najwcześniej wykryć wszelkie dolegliwości i zmiany w organizmie czworonoga. Kiedy warto wykonać badanie krwi? Profilaktyki nigdy za wiele, a dzięki niej możemy uchronić pupila przed groźnymi chorobami. Dlatego podstawowe badania krwi powinniśmy realizować…
Read More