Kot w ciąży. Po czym to poznać i czego się spodziewać?

Kotki zachodzą w ciążę łatwo i szybko. Jeśli nie wysterylizujemy zwierzęcia, istnieje ryzyko, że nowe potomstwo pojawi się po każdej rui – czyli nawet kilka razy w roku, od wiosny do jesieni. Kotka jest gotowa do rozrodu już ok. 6 miesiąca życia, jednak nie powinna mieć młodych aż do ukończenia 18 miesiąca. Jeśli nie planujemy zakładać hodowli, bezwzględnie powinniśmy udać się do weterynarza, który przeprowadzi odpowiedni zabieg. A jeśli doszło już do zapłodnienia, w jaki sposób będziemy mogli to rozpoznać? Oto kilka wskazówek.

Objawy ciąży u kotki

Warto pamiętać, że w ciągu dwóch pierwszych tygodni ciężarna nie wykazuje żadnych symptomów swojego stanu. Dopiero kiedy minie 15 dni weterynarz będzie mógł stwierdzić na pewno, czy mamy przygotowywać się na przybycie nowego miotu.

Na co zatem zwracać uwagę? Przede wszystkim na brak rui. Bierzmy jednak poprawkę na to, że może to być także symptom ciąży urojonej, która pojawia się w wyniku owulacji, ale nie zapłodnienia. Trwa ona 30 dni, a potem cykl płciowy wraca do normy.

Innym objawem mogą być powiększone i zaczerwienione sutki, które obserwuje się ok. 15-18 dnia. Ponadto kotka może mieć większy apetyt, a czasem przeciwnie – mdłości i wymioty. Szczególnie przy tym ostatnim powinniśmy uważać, bo częste zwracanie posiłków zamiast o ciąży, może świadczyć o chorobie.

W końcu brzuch zacznie się powiększać. Będziemy w stanie wyczuć tzw. ampuły płodowe, w dotyku podobne do łańcuszka z kulek. Unikajmy jednak nadmiernego dotykania brzucha ciężarnej, żeby nie uszkodzić płodów.

Ciążę będziemy mogli zaobserwować również przez zmiany w zachowaniu: czy kotka jest bardziej osowiała? Szybko się męczy i dużo śpi? Te oznaki świadczą o udanym zapłodnieniu.

Oczywiście, jeśli tylko będziemy podejrzewać, że zwierzę jest ciężarne – w wyniku planowania lub nie – powinniśmy zawsze udać się do lekarza. Już w 20. dniu od krycia płody będą wykrywalne na badaniu USG, a po 45. dniu – na RTG. To drugie pozwala również oszacować liczbę młodych (zazwyczaj między 3 a 6). To pierwsze umożliwia stwierdzenie, czy płody są żywe.

Czego się spodziewać?

Ciąża u kotów trwa od 52 do 74 dni. Średnio wynosi 66 dni. W ostatniej fazie, ok. 7 tygodnia, kotka będzie szukać już zacisznego miejsca do porodu, często w najmniej oczekiwanych zakątkach. Będzie przy tym niespokojna, może wokalizować i wylizywać okolice krocza.

Instynkt macierzyński jednak zadziała dopiero w momencie przyjścia na świat miotu, dlatego niewłaściwym jest przekonanie, że każda kotka musi mieć potomstwo, aby była szczęśliwa. Pamiętajmy o sterylizacji zwierząt nieprzeznaczonych do hodowli rasowej.