Czego nie wolno podawać do jedzenia psom? Co jest groźne dla ich zdrowia?

Psy to wspaniałe stworzenia będące częścią rodziny. Wiele osób zapomina jednak, że zwierzęta te powinny odżywiać się inaczej niż my! Częste i nieumiejętne dokarmianie czworonoga resztkami z obiadu może mieć dla niego bardzo złe skutki. Oczywiście, naszemu przyjacielowi nic nie zagrozi, jeśli od czasu do czasu poczęstujemy go kawałkiem mięsa oczyszczonego z kości, czy też ugotowaną marchewką. Są jednak produkty używane przez nas w kuchni na co dzień, którymi pod żadnym pozorem nie powinniśmy karmić naszych czworonożnych pupili. Na co należy uważać?

Czekolada i inne słodycze

Większość osób z pewnością zdaje sobie sprawę, że karmienie psa słodyczami nie jest raczej rozsądne. Warto jednak podkreślić, że łakocie mogą powodować u naszych pupili przykre dolegliwości związane z układem trawiennym. Czekolada jest natomiast produktem absolutnie zakazanym w psim menu. Zawarta w niej kofeina oraz teobromina i teofilina wpływa negatywnie na układ nerwowy czworonogów. Ponadto jej spożycie wywołuje biegunki oraz wymioty. 

Cebula, por, szczypiorek i czosnek

Warzywa z rodziny cebulowatych oraz czosnek to popularne dodatki wielu dań. Mimo że surowe produkty nie należą do psich przysmaków, to warto uważać na posiłki, którymi częstujemy pupili. Te składniki mogą znajdować się na przykład w kotletach mielonych, czy w sosie dołączonym do pieczeni. A takimi rarytasami nie pogardzi już żadna psina. Cebula i czosnek zawierają  tiosiarczan sodu, czyli substancję niezwykle niebezpieczną dla domowych zwierząt. Może powodować ona między innymi anemię. 

Winogrona/rodzynki

Niemal żadne owoce nie stanowią dobrego i pożytecznego elementu psiej diety. Jednak to właśnie na winogrono oraz jego suszoną wersję, czyli rodzynki, powinniśmy uważać przede wszystkim. Te produkty są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia psów. Najmniej drastyczną dolegliwością, jaką mogą wywołać, są wymioty oraz biegunka. Zjedzenie ich w większej ilości może doprowadzić jednak do niewydolności nerek czy uszkodzenia wątroby. 

Nabiał

Psy, tak jak i właściwie większość innych ssaków, nie tolerują laktozy znajdującej się w krowim mleku. Wyroby z niego wyprodukowane, takie jak między innymi sery, jogurty czy masło nie powinny być więc składnikiem psiego jadłospisu. W większości przypadków, spożycie nabiału przez czworonogi wiąże się z silnym bólem brzucha oraz biegunkami. 

Na co jeszcze uważać?

Lista produktów, którymi nie należy karmić psów, jest naprawdę długa. Prócz wyżej wymienionych, zwierzętom tym nie należy podawać także między innymi awokado, warzyw strączkowych, orzechów makadamia czy ksylitolu, który jest coraz popularniejszym słodzikiem stosowanym na przykład do wypieków. Warto troszczyć się o dobro czworonoga i zadbać o jego zbilansowaną dietę.