Czym jest osteopatia u zwierząt?

Każdy, kto ma kota lub psa doskonale wie, że ruch zwierzęcia korzystnie wpływa na jego zdrowie. Wszelkie ograniczenia, związane z chorobami, dysfunkcjami stawów czy innymi schorzeniami mogą utrudniać pupilowi codzienne funkcjonowanie. Niestety wraz z wiekiem zwierzęcia problemy te mogą się nasilać. Alternatywną metodą leczenia tych przypadłości będzie zastosowanie zasad osteopatii. Na czym ona polega?

Czym jest osteopatia zwierzęca?

To nowoczesna metoda leczenia, opierająca się na bezinwazyjnej terapii, mającej na celu pobudzenie naturalnych procesów regeneracji tkanek zwierzęcia. Podstawowym założeniem osteopatów jest fakt, że wszystkie organy wewnętrzne naszego pupila są ze sobą powiązane, przez co dysfunkcja jednego z nich niekorzystnie oddziałuje na cały organizm. Metoda polega więc na profilaktycznej stymulacji procesów regeneracji uszkodzonych tkanek, co wywiera korzystny wpływ na pracę całego organizmu.

W leczeniu stosuje się masaż ciała, który stymuluje i aktywizuje wszystkie komórki ciała. Terapia pomaga zredukować napięcia w obrębie struktur mięśniowych i pobudzić chore organy zwierzęcia do efektywniejszej pracy. Osteopatia poprawia funkcjonowanie komórek ruchowych i stanowi świetne dopełnienie opieki weterynaryjnej.

Kiedy osteopatia może pomóc?

Taka metoda leczenia ma szerokie zastosowanie. Każda choroba zwierzęcia zostawia pewne ślady, które mogą wpływać na jakość życia pupila. Ograniczenie sprawności psa lub kota jest tutaj szczególnie niebezpieczne, dlatego osteopatia skupia się głównie na stymulacji układu ruchu, który pomaga zachować organizm pupila w doskonałej kondycji.

Osteopatia pomaga więc w leczeniu schorzeń, dotyczących między innymi:

  • zaburzeń ruchu, takich jak bóle kręgosłupa czy mimowolne skurcze mięśni,
  • zaburzeń neurologicznych,
  • chorób zwyrodnieniowych stawów, mięśni lub więzadeł,
  • zaburzeń związanych z trawieniem,
  • problemów z alergiami, np. trudnościami w oddychaniu czy chorobami skórnymi.

Osteopatia jako wsparcie w leczeniu problemów behawioralnych

Mimo że warunki życia zwierząt domowych uległy w ostatnich latach znacznej poprawie, wciąż niektóre koty oraz psy doświadczają traumatycznych przeżyć. Złe traktowanie, brak możliwości zaspokojenia konkretnych potrzeb pupila, a nawet źle przeprowadzony zabieg u weterynarza mogą odcisnąć na psychice zwierzęcia poważny ślad. Na szczęście osteopatia pomaga również zniwelować problemy behawioralne, które utrudniają życie naszego pupila.

Praca manualna ma tutaj na celu pokonanie stresu i rozluźnienie organizmu zwierzęcia. Poprzez odpowiedni masaż pupil stanie się spokojniejszy, oprócz tego stopniowo zacznie odzyskiwać zaufanie i dobry nastrój. Osteopatia stanowi cenne wsparcie terapii behawiorystycznej, która pomaga zwierzętom domowym poradzić sobie z traumatycznymi zdarzeniami z przeszłości.