Czym jest osteopatia u zwierząt?

Każdy, kto ma kota lub psa doskonale wie, że ruch zwierzęcia korzystnie wpływa na jego zdrowie. Wszelkie ograniczenia, związane z chorobami, dysfunkcjami stawów czy innymi schorzeniami mogą utrudniać pupilowi codzienne funkcjonowanie. Niestety wraz z wiekiem zwierzęcia problemy te mogą się nasilać. Alternatywną metodą leczenia tych przypadłości będzie zastosowanie zasad osteopatii. Na czym ona polega?

Czym jest osteopatia zwierzęca?

To nowoczesna metoda leczenia, opierająca się na bezinwazyjnej terapii, mającej na celu pobudzenie naturalnych procesów regeneracji tkanek zwierzęcia. Podstawowym założeniem osteopatów jest fakt, że wszystkie organy wewnętrzne naszego pupila są ze sobą powiązane, przez co dysfunkcja jednego z nich niekorzystnie oddziałuje na cały organizm. Metoda polega więc na profilaktycznej stymulacji procesów regeneracji uszkodzonych tkanek, co wywiera korzystny wpływ na pracę całego organizmu.

W leczeniu stosuje się masaż ciała, który stymuluje i aktywizuje wszystkie komórki ciała. Terapia pomaga zredukować napięcia w obrębie struktur mięśniowych i pobudzić chore organy zwierzęcia do efektywniejszej pracy. Osteopatia poprawia funkcjonowanie komórek ruchowych i stanowi świetne dopełnienie opieki weterynaryjnej.

Kiedy osteopatia może pomóc?

Taka metoda leczenia ma szerokie zastosowanie. Każda choroba zwierzęcia zostawia pewne ślady, które mogą wpływać na jakość życia pupila. Ograniczenie sprawności psa lub kota jest tutaj szczególnie niebezpieczne, dlatego osteopatia skupia się głównie na stymulacji układu ruchu, który pomaga zachować organizm pupila w doskonałej kondycji.

Osteopatia pomaga więc w leczeniu schorzeń, dotyczących między innymi:

  • zaburzeń ruchu, takich jak bóle kręgosłupa czy mimowolne skurcze mięśni,
  • zaburzeń neurologicznych,
  • chorób zwyrodnieniowych stawów, mięśni lub więzadeł,
  • zaburzeń związanych z trawieniem,
  • problemów z alergiami, np. trudnościami w oddychaniu czy chorobami skórnymi.

Osteopatia jako wsparcie w leczeniu problemów behawioralnych

Mimo że warunki życia zwierząt domowych uległy w ostatnich latach znacznej poprawie, wciąż niektóre koty oraz psy doświadczają traumatycznych przeżyć. Złe traktowanie, brak możliwości zaspokojenia konkretnych potrzeb pupila, a nawet źle przeprowadzony zabieg u weterynarza mogą odcisnąć na psychice zwierzęcia poważny ślad. Na szczęście osteopatia pomaga również zniwelować problemy behawioralne, które utrudniają życie naszego pupila.

Praca manualna ma tutaj na celu pokonanie stresu i rozluźnienie organizmu zwierzęcia. Poprzez odpowiedni masaż pupil stanie się spokojniejszy, oprócz tego stopniowo zacznie odzyskiwać zaufanie i dobry nastrój. Osteopatia stanowi cenne wsparcie terapii behawiorystycznej, która pomaga zwierzętom domowym poradzić sobie z traumatycznymi zdarzeniami z przeszłości.

Inne wpisy

stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More
dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More