Najczęstsze problemy zdrowotne w rasie psów Cavalier – charakterystyka

Psy rasy Cavalier King Charles Spaniel uchodzą za eleganckie zwierzęta o wesołym temperamencie. Już od XV wieku były znane wśród angielskiej szlachty, a z początkiem XX wieku stały się popularne na całym świecie. Niestety psy ze względu na setki lat selektywnych krzyżówek mają dziś tendencję do niektórych chorób. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, na co szczególnie powinni uważać właściciele psów rasy Cavalier.

Powszechne choroby o podłożu genetycznym

Jedną z częściej diagnozowanych patologii związanych z tą rasą jest jamistość rdzenia. Problem występuje wtedy, gdy rozmiar czaszki zwierzęcia jest niewystarczający, by pomieścić mózg. Płyn mózgowo-rdzeniowy gromadzi się w tzw. jamach, które mogą uciskać na rdzeń kręgowy i powodować dysfunkcję czworonogą. Chory pies odczuwa silny ból, często pojawia się też osłabienie nóg, niewłaściwe ułożenie głowy czy brak koordynacji.

Przy rasie Cavalier bardzo często pojawiają się też patologie serca. Jedną z najpopularniejszych jest zwyrodnienie zastawki mitralnej, która oddziela przedsionek od lewej komory. Taka dysfunkcja może prowadzić do szumów i przeciekania krwi w trakcie skurczu serca do przedsionków. Niezauważony problem może doprowadzić do zwiększenia rozmiarów narządu i całkowitej niewydolności krążeniowej.

Rasa może mieć problem ze wzrokiem

Urokliwe, duże oczy, charakterystyczne dla tej rasy również są narażone na szereg chorób. Psy często odczuwają oczopląs, który wynika ze zmian w układzie nerwowym. Powszechną chorobą psów jest również dysplazja siatkówki. Wywołuje ona zaburzenia widzenia, które z biegiem czasu stają się coraz głębsze.

Czworonogi narażone są na występowanie mikroftalmii. W tym przypadku gałki oczne ulegają znacznemu zmniejszeniu, co ogranicza pole widzenia. Psy rasy Cavalier często cierpią również na zaćmę. W tym przypadku soczewki w oczach zwierzęcia stają się nieprzeźroczyste, przez co światło jest częściowo odbijane, a obraz powstający na siatkówce może być nieczytelny.

Jakie inne choroby spotykają zwierzęta tej rasy?

Choroby uszu również stanowią poważny problem rasy Cavalier. Pod rozległą małżowiną bardzo często dochodzi do rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które atakują kanał słuchowy. Dlatego tak istotna jest pielęgnacja narządów słuchu naszego czworonoga, która pozwala zapobiec rozwojowi zapalenia.

U zwierząt tej rasy pojawia się również miotonia. To schorzenie objawia się opóźnionym rozluźnianiem mięśni po wysiłku, co skutkuje ich większą sztywnością oraz przerostem. Można to zaobserwować szczególnie w obwodowych częściach kończyn i karku. Widoczna jest też charakterystyczna reakcja tych mięśni na ucisk – powstawanie lekkich wgłębień jak w plastelinie.

Jeśli zauważysz któryś z tych symptomów u swojego pupila, koniecznie odwiedź lecznicę weterynaryjną.

Inne wpisy

Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More
badanie krwi u zwierząt

Badanie krwi u zwierząt – dlaczego trzeba je wykonywać regularnie?

Badanie krwi stanowi podstawowy test diagnostyczny, który pomaga zidentyfikować wiele chorób u zwierząt domowych. Warto przeprowadzać je regularnie, aby móc możliwie jak najwcześniej wykryć wszelkie dolegliwości i zmiany w organizmie czworonoga. Kiedy warto wykonać badanie krwi? Profilaktyki nigdy za wiele, a dzięki niej możemy uchronić pupila przed groźnymi chorobami. Dlatego podstawowe badania krwi powinniśmy realizować…
Read More
jakie zwierzęta potrzebują kardiologa

Jakie zwierzęta potrzebują kardiologa? Najczęstsze choroby serca u zwierząt.

Pupil szybko się męczy w trakcie wysiłku? To nie zawsze efekt zbyt dużej masy ciała. Czasem taki objaw może być sygnałem rozwoju poważnych problemów z sercem, które mogą negatywnie wpływać na życie czworonoga. Na szczęście można je zdiagnozować, wykonując specjalistyczne badania kardiologiczne. Które zwierzęta potrzebują takiej pomocy? Czym zajmuje się kardiologia zwierzęca? To dziedzina medycyny…
Read More