Najczęstsze problemy zdrowotne w rasie psów Cavalier – charakterystyka

Psy rasy Cavalier King Charles Spaniel uchodzą za eleganckie zwierzęta o wesołym temperamencie. Już od XV wieku były znane wśród angielskiej szlachty, a z początkiem XX wieku stały się popularne na całym świecie. Niestety psy ze względu na setki lat selektywnych krzyżówek mają dziś tendencję do niektórych chorób. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, na co szczególnie powinni uważać właściciele psów rasy Cavalier.

Powszechne choroby o podłożu genetycznym

Jedną z częściej diagnozowanych patologii związanych z tą rasą jest jamistość rdzenia. Problem występuje wtedy, gdy rozmiar czaszki zwierzęcia jest niewystarczający, by pomieścić mózg. Płyn mózgowo-rdzeniowy gromadzi się w tzw. jamach, które mogą uciskać na rdzeń kręgowy i powodować dysfunkcję czworonogą. Chory pies odczuwa silny ból, często pojawia się też osłabienie nóg, niewłaściwe ułożenie głowy czy brak koordynacji.

Przy rasie Cavalier bardzo często pojawiają się też patologie serca. Jedną z najpopularniejszych jest zwyrodnienie zastawki mitralnej, która oddziela przedsionek od lewej komory. Taka dysfunkcja może prowadzić do szumów i przeciekania krwi w trakcie skurczu serca do przedsionków. Niezauważony problem może doprowadzić do zwiększenia rozmiarów narządu i całkowitej niewydolności krążeniowej.

Rasa może mieć problem ze wzrokiem

Urokliwe, duże oczy, charakterystyczne dla tej rasy również są narażone na szereg chorób. Psy często odczuwają oczopląs, który wynika ze zmian w układzie nerwowym. Powszechną chorobą psów jest również dysplazja siatkówki. Wywołuje ona zaburzenia widzenia, które z biegiem czasu stają się coraz głębsze.

Czworonogi narażone są na występowanie mikroftalmii. W tym przypadku gałki oczne ulegają znacznemu zmniejszeniu, co ogranicza pole widzenia. Psy rasy Cavalier często cierpią również na zaćmę. W tym przypadku soczewki w oczach zwierzęcia stają się nieprzeźroczyste, przez co światło jest częściowo odbijane, a obraz powstający na siatkówce może być nieczytelny.

Jakie inne choroby spotykają zwierzęta tej rasy?

Choroby uszu również stanowią poważny problem rasy Cavalier. Pod rozległą małżowiną bardzo często dochodzi do rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które atakują kanał słuchowy. Dlatego tak istotna jest pielęgnacja narządów słuchu naszego czworonoga, która pozwala zapobiec rozwojowi zapalenia.

U zwierząt tej rasy pojawia się również miotonia. To schorzenie objawia się opóźnionym rozluźnianiem mięśni po wysiłku, co skutkuje ich większą sztywnością oraz przerostem. Można to zaobserwować szczególnie w obwodowych częściach kończyn i karku. Widoczna jest też charakterystyczna reakcja tych mięśni na ucisk – powstawanie lekkich wgłębień jak w plastelinie.

Jeśli zauważysz któryś z tych symptomów u swojego pupila, koniecznie odwiedź lecznicę weterynaryjną.

Inne wpisy

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem? Alergia u…
Read More
stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More