Zespół ogona końskiego u psa – przyczyny, objawy i rehabilitacja.

Mówi się, że psy powinny aktywnie spędzać czas. Jak się jednak okazuje nadmierna ruchliwość również może być przyczyną choroby. W wyniku silnych przeciążeń kręgosłup pupila może doprowadzić do rozwoju tzw. zespołu końskiego ogona. Co to za choroba? I czy psa da się z tego wyleczyć?

Problem rozwija się w kręgosłupie

Podobnie jak u ludzi, kręgosłup psów zbudowany jest z odcinków i kręgów. Zespół końskiego ogona wiąże się z dysfunkcją, rozwijającą się w tylnej części szkieletu. Schorzeniem najczęściej objęty jest obszar między ostatnim kręgiem lędźwiowym a kością krzyżową.  Dysfunkcja polega na zwężeniu tego odcinka kręgosłupa, co wywołuje ucisk na nerwy.

Z biegiem czasu zmiany zwyrodnieniowe w tej części ciała utrwalają się, co potęguje dolegliwości u psa. Bardzo często schorzenie rozwija się u osobników, które wykazują znaczną aktywność fizyczną. Choroba dotyka więc przede wszystkim psy pracujące, np.: ratownicze lub myśliwskie. Zespół końskiego ogona częściej spotyka się u większych ras psów oraz mieszańców.

Gdy zwierzę zaczyna odczuwać ból

Typowym objawem jest tutaj szerokie rozstawienie kończyn tylnych, co ułatwia zwierzęciu chodzenie i utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Już na początkowym etapie choroby może wystąpić niedowład lub bezwład kończyn tylnych. Później nasila się również ból, który promieniuje w stronę kości krzyżowej, szczególnie podczas unoszenia ogona przez psa.

Zwierzęciu coraz trudniej jest się poruszać, a niekiedy ma ono również problemy ze wstawaniem. Podczas spaceru pupil może przybierać charakterystyczną zgarbioną pozę, która częściowo obniża ból. Niekiedy pies instynktownie wylizuje i wygryza sobie bolące miejsca, co może sugerować rozwój chorób skórnych. W zaawansowanym stadium zespołu końskiego ogona mogą pojawić się dysfunkcje pęcherza moczowego i zwieraczy odbytu, co skutkuje poważnymi problemami z wydalaniem moczu i kału.

Jak wygląda leczenie końskiego ogona u psa?

Chorobę można leczyć zachowawczo lub chirurgicznie. W początkowej fazie lepsze efekty przynosi farmakoterapia ustalona z doświadczonym weterynarzem. W takim wypadku weterynarz zaleca podawanie leków przeciwzapalnych oraz niesterydowych przeciwbólowych. Na czas terapii powinniśmy ograniczyć ruch zwierzęcia na okres około 3 miesięcy i dostosować dietę do aktywności pupila.

Leczenie psa zachowawcze czasem nie przynosi spodziewanego efektu. W takim wypadku możemy zdecydować się na operację zwierzęcia. Jest ona zalecana również w zaawansowanym stopniu rozwoju choroby. Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu fragmentu kości lub krążka międzykręgowego, który powoduje nacisk na korzenie nerwowe. Skuteczność tej metody jest bardzo wysoka, a koszt takiej operacji może wynieść od 1,5 do 4 tys. zł.

Inne wpisy

jak sprawdzić czy pies ma gorączkę

Jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę? Jakie działania należy podjąć?

Gorączka u psa to objaw, który może wskazywać na różne schorzenia i stany chorobowe. Jako odpowiedzialni opiekunowie musimy wiedzieć, jak ją rozpoznać i właściwie zareagować. W przeciwieństwie do ludzi – nie możemy po prostu zapytać naszego czworonożnego przyjaciela o to, czy źle się czuje. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jaka jest normalna…
Read More
pies po kastracji

Pies po sterylizacji i kastracji – jak zadbać o psa po zabiegu?

Sterylizacja i kastracja to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów weterynaryjnych. Choć są to rutynowe procedury, wymagają odpowiedniej opieki pooperacyjnej. Właściwa pielęgnacja psa w okresie rekonwalescencji jest kluczowa dla szybkiego powrotu do zdrowia i uniknięcia potencjalnych powikłań. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jak zadbać o psa zaraz po zabiegu – od pierwszych objawów…
Read More
odrobaczanie zwierząt

Odrobaczanie zwierząt – kiedy i jak je przeprowadzać?

Jesteś dumnym posiadaczem psa lub kota? Wiedz, że odrobaczanie to kluczowy zabieg profilaktyczny dla Twojego zwierzaka! Ryzyko pojawienia się pasożytów wzrasta, w momencie kiedy Twój pupil często wychodzi na dwór, ma kontakt z innymi zwierzętami lub spożywa surowe mięso. Co więcej, niektóre pasożyty mogą być groźne także dla ludzi, dlatego regularne odrobaczanie to nie tylko…
Read More