Wścieklizna u kota i psa – jakie są objawy? Jak wygląda leczenie i szczepienia?

Do najgroźniejszych chorób zwierząt atakujących naszego pupila należy wścieklizna. To infekcja zakaźna, która uszkadza ośrodkowy układ nerwowy i powoduje anormalne zachowanie zwierzęcia. Niestety może zaatakować naszego pupila, dlatego warto zwracać uwagę na wszystkie objawy, które sygnalizowałyby rozwój choroby…

Wścieklizna u psa – w jaki sposób przebiega?

Okres inkubacji wirusa u psa może być bardzo długi i wynieść nawet 6 miesięcy. O zaawansowanym rozwoju choroby świadczy faza prodromalna, która najczęściej trwa 2-3 dni. W tym czasie zwierzę uporczywie liże i kąsa miejsce pogryzienia. Często pojawia się też apatia, gorączka oraz otępienie. Pupil może odczuwać brak apetytu i wymiotować, a jego źrenice stają się powiększone.

W dalszej kolejności następuje faza szałowa, która trwa około 7 dni. W tym czasie możemy dostrzec charakterystyczny ślinotok, nadmierną niekontrolowaną agresję oraz wokalizację zwierzęcia, nadpobudliwość oraz niezborność ruchów i drgawki. Pies staje się agresywny wobec ludzi i zwierząt, kompletnie traci również apetyt.

Faza porażeniowa jest ostatnim stadium choroby. Występuje wówczas niedowład kończyn, pies traci głos i ma trudności z połykaniem. Często nasila się też ślinotok, który przybiera postać intensywnej piany. Faza ta trwa maksymalnie kilka dni, po których zwierzę umiera.

Jak koty przechodzą tę chorobę?

Wścieklizna u kota ma bardzo podobny przebieg jak u psa. Różni się jednak okres inkubacji, który tutaj wynosi maksymalnie 90 dni. Do najczęstszych zmian behawioralnych zwierzęcia możemy zaliczyć:

  • może wystąpić zez,
  • sztywność karku,
  • spieniona ślina

W zaawansowanym stadium pojawia się otępienie, agresja oraz charakterystyczny ślinotok. Zwierzę ma problem z koordynacją oraz zaburzenia świadomości. W fazie porażeniowej źrenice kota nie reagują na światło, często pojawia się również zez. Możemy wtedy zaobserwować sztywność karku oraz charakterystyczną pianę, wydobywająca się z pyszczka kota.

Czy wściekliznę da się wyleczyć?

Pojawienie się choroby u zwierzęcia praktycznie zawsze oznacza jego śmierć. Na wściekliznę nie ma lekarstwa, a z uwagi na fakt, że wirus może zaatakować również człowieka, chory osobnik stanowi zagrożenie dla nas samych. Dlatego wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać do weterynarza, który sprawdzi stan zdrowia pupila.

Jak zapobiec chorobie? Stosując regularne szczepienia zwierząt! Zarówno koty, jak i psy mogą przyjąć pierwszą dawkę szczepionki już po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Kolejne dawki szczepionki stosujemy w rocznych odstępach, chyba że producent zaleca inaczej. Obecnie obowiązkiem sczepienia są objęte wyłącznie psy, jednak warto udać się do kliniki również z kotem, który także może zostać zaatakowany przez wirusa.

Inne wpisy

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem? Alergia u…
Read More
stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More