Wścieklizna u kota i psa – jakie są objawy? Jak wygląda leczenie i szczepienia?

Do najgroźniejszych chorób zwierząt atakujących naszego pupila należy wścieklizna. To infekcja zakaźna, która uszkadza ośrodkowy układ nerwowy i powoduje anormalne zachowanie zwierzęcia. Niestety może zaatakować naszego pupila, dlatego warto zwracać uwagę na wszystkie objawy, które sygnalizowałyby rozwój choroby…

Wścieklizna u psa – w jaki sposób przebiega?

Okres inkubacji wirusa u psa może być bardzo długi i wynieść nawet 6 miesięcy. O zaawansowanym rozwoju choroby świadczy faza prodromalna, która najczęściej trwa 2-3 dni. W tym czasie zwierzę uporczywie liże i kąsa miejsce pogryzienia. Często pojawia się też apatia, gorączka oraz otępienie. Pupil może odczuwać brak apetytu i wymiotować, a jego źrenice stają się powiększone.

W dalszej kolejności następuje faza szałowa, która trwa około 7 dni. W tym czasie możemy dostrzec charakterystyczny ślinotok, nadmierną niekontrolowaną agresję oraz wokalizację zwierzęcia, nadpobudliwość oraz niezborność ruchów i drgawki. Pies staje się agresywny wobec ludzi i zwierząt, kompletnie traci również apetyt.

Faza porażeniowa jest ostatnim stadium choroby. Występuje wówczas niedowład kończyn, pies traci głos i ma trudności z połykaniem. Często nasila się też ślinotok, który przybiera postać intensywnej piany. Faza ta trwa maksymalnie kilka dni, po których zwierzę umiera.

Jak koty przechodzą tę chorobę?

Wścieklizna u kota ma bardzo podobny przebieg jak u psa. Różni się jednak okres inkubacji, który tutaj wynosi maksymalnie 90 dni. Do najczęstszych zmian behawioralnych zwierzęcia możemy zaliczyć:

  • może wystąpić zez,
  • sztywność karku,
  • spieniona ślina

W zaawansowanym stadium pojawia się otępienie, agresja oraz charakterystyczny ślinotok. Zwierzę ma problem z koordynacją oraz zaburzenia świadomości. W fazie porażeniowej źrenice kota nie reagują na światło, często pojawia się również zez. Możemy wtedy zaobserwować sztywność karku oraz charakterystyczną pianę, wydobywająca się z pyszczka kota.

Czy wściekliznę da się wyleczyć?

Pojawienie się choroby u zwierzęcia praktycznie zawsze oznacza jego śmierć. Na wściekliznę nie ma lekarstwa, a z uwagi na fakt, że wirus może zaatakować również człowieka, chory osobnik stanowi zagrożenie dla nas samych. Dlatego wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać do weterynarza, który sprawdzi stan zdrowia pupila.

Jak zapobiec chorobie? Stosując regularne szczepienia zwierząt! Zarówno koty, jak i psy mogą przyjąć pierwszą dawkę szczepionki już po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Kolejne dawki szczepionki stosujemy w rocznych odstępach, chyba że producent zaleca inaczej. Obecnie obowiązkiem sczepienia są objęte wyłącznie psy, jednak warto udać się do kliniki również z kotem, który także może zostać zaatakowany przez wirusa.

Inne wpisy

choroby nerek kotów - objawy i leczenie

Choroby nerek kotów – objawy i leczenie

Twój kot ostatnio częściej podchodzi do miski z wodą, bardziej się izoluje, a może zaczął załatwiać się w nietypowych miejscach, takich jak dywanik w łazience czy wanna? Może też mniej je, nie cieszy się już tak bardzo na widok ulubionej karmy, a jego futerko straciło dawny blask? To mogą być pierwsze sygnały, że coś dzieje…
Read More
Retrievery predyspozycje do chorób

Retrievery – predyspozycje do chorób.

Retrievery to psy, które skradły serca miłośników czworonogów na całym świecie. Są niezwykle towarzyskie, inteligentne, a także wszechstronne – sprawdzają się zarówno jako lojalni członkowie rodzin, jak i psy pracujące, m.in. w dogoterapii, ratownictwie czy jako przewodnicy osób niewidomych. Mowa oczywiście o rasach takich jak Golden Retriever, Labrador Retriever i Flat-Coated Retriever – znanych ze…
Read More
choroby uszu u psa - jak zapobiegać

Choroby uszu u psów – jak leczyć i zapobiegać?

Czy Twój pies często potrząsa głową, drapie się po uszach lub wydobywa się z nich… nieprzyjemny zapach? Problemy z uszami to jedne z najczęstszych dolegliwości, z jakimi właściciele psów zgłaszają się do weterynarzy. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę szczególną budowę psiego ucha, które stwarza idealne warunki do rozwoju różnych schorzeń. W tym artykule…
Read More