Wścieklizna u kota i psa – jakie są objawy? Jak wygląda leczenie i szczepienia?

Do najgroźniejszych chorób zwierząt atakujących naszego pupila należy wścieklizna. To infekcja zakaźna, która uszkadza ośrodkowy układ nerwowy i powoduje anormalne zachowanie zwierzęcia. Niestety może zaatakować naszego pupila, dlatego warto zwracać uwagę na wszystkie objawy, które sygnalizowałyby rozwój choroby…

Wścieklizna u psa – w jaki sposób przebiega?

Okres inkubacji wirusa u psa może być bardzo długi i wynieść nawet 6 miesięcy. O zaawansowanym rozwoju choroby świadczy faza prodromalna, która najczęściej trwa 2-3 dni. W tym czasie zwierzę uporczywie liże i kąsa miejsce pogryzienia. Często pojawia się też apatia, gorączka oraz otępienie. Pupil może odczuwać brak apetytu i wymiotować, a jego źrenice stają się powiększone.

W dalszej kolejności następuje faza szałowa, która trwa około 7 dni. W tym czasie możemy dostrzec charakterystyczny ślinotok, nadmierną niekontrolowaną agresję oraz wokalizację zwierzęcia, nadpobudliwość oraz niezborność ruchów i drgawki. Pies staje się agresywny wobec ludzi i zwierząt, kompletnie traci również apetyt.

Faza porażeniowa jest ostatnim stadium choroby. Występuje wówczas niedowład kończyn, pies traci głos i ma trudności z połykaniem. Często nasila się też ślinotok, który przybiera postać intensywnej piany. Faza ta trwa maksymalnie kilka dni, po których zwierzę umiera.

Jak koty przechodzą tę chorobę?

Wścieklizna u kota ma bardzo podobny przebieg jak u psa. Różni się jednak okres inkubacji, który tutaj wynosi maksymalnie 90 dni. Do najczęstszych zmian behawioralnych zwierzęcia możemy zaliczyć:

  • może wystąpić zez,
  • sztywność karku,
  • spieniona ślina

W zaawansowanym stadium pojawia się otępienie, agresja oraz charakterystyczny ślinotok. Zwierzę ma problem z koordynacją oraz zaburzenia świadomości. W fazie porażeniowej źrenice kota nie reagują na światło, często pojawia się również zez. Możemy wtedy zaobserwować sztywność karku oraz charakterystyczną pianę, wydobywająca się z pyszczka kota.

Czy wściekliznę da się wyleczyć?

Pojawienie się choroby u zwierzęcia praktycznie zawsze oznacza jego śmierć. Na wściekliznę nie ma lekarstwa, a z uwagi na fakt, że wirus może zaatakować również człowieka, chory osobnik stanowi zagrożenie dla nas samych. Dlatego wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać do weterynarza, który sprawdzi stan zdrowia pupila.

Jak zapobiec chorobie? Stosując regularne szczepienia zwierząt! Zarówno koty, jak i psy mogą przyjąć pierwszą dawkę szczepionki już po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Kolejne dawki szczepionki stosujemy w rocznych odstępach, chyba że producent zaleca inaczej. Obecnie obowiązkiem sczepienia są objęte wyłącznie psy, jednak warto udać się do kliniki również z kotem, który także może zostać zaatakowany przez wirusa.

Inne wpisy

cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More
dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More
Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More