Badanie krwi u zwierząt – dlaczego trzeba je wykonywać regularnie?

Badanie krwi stanowi podstawowy test diagnostyczny, który pomaga zidentyfikować wiele chorób u zwierząt domowych. Warto przeprowadzać je regularnie, aby móc możliwie jak najwcześniej wykryć wszelkie dolegliwości i zmiany w organizmie czworonoga.

Kiedy warto wykonać badanie krwi?

Profilaktyki nigdy za wiele, a dzięki niej możemy uchronić pupila przed groźnymi chorobami. Dlatego podstawowe badania krwi powinniśmy realizować regularnie, nawet mimo braku zewnętrznych objawów. W przypadku młodych i zdrowych czworonogów warto przeprowadzić takie testy co najmniej raz na 2 lata. U osobników starszych (np. psów powyżej 7. roku życia) powinniśmy zwiększyć częstotliwość badań i wykonywać je co pół roku.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania krwi będą też niektóre niepokojące objawy pupila, do których zalicza się:

  • dużą pobudliwość lub przeciwnie – nadmierną senność zwierzęcia,
  • występowanie agresywnych zachowań,
  • apatię, brak apetytu,
  • nagłą utratę wagi i problemy żołądkowe, takie jak biegunka, zaparcia czy wymioty.

Badanie krwi czasem przeprowadzane jest przed wykonaniem zabiegów chirurgicznych. Na ich podstawie weterynarz łatwiej dobierze odpowiednie środki znieczulające i zadecyduje o dalszych metodach leczenia.

Prosty test może przynieść wiele informacji

Podczas standardowych badań krwi zwierzęcia, specjaliści weterynarze sprawdzą jej skład i już na tej podstawie będą mogli wyciągnąć pewne wnioski. Zbyt wysoki poziom krwinek białych w organizmie czworonoga często świadczy o rozwoju stanu zapalnego. Podwyższona liczba krwinek czerwonych czasem wskazuje na obecność zmiany nowotworowej. Z kolei niższa zawartość płytek krwi świadczyć może o występowaniu chorób pasożytniczych, odkleszczowych czy autoimmunologicznych. To również podstawowy objaw niedoboru żelaza.

Podczas badania sprawdza się również zawartości innych substancji oraz hormonów. Wysoki poziom glukozy we krwi świadczy o występowaniu cukrzycy. Na podstawie składu płynu surowiczego, specjalista może określić, czy wątroba i nerki zwierzęcia pracują prawidłowo. A nieprawidłowe stężenie hormonów T4 i fT4 wskazuje na rozwój niedoczynności lub nadczynności tarczycy u pupila.

Jak wygląda pobieranie krwi u zwierzęcia?

Testy przeprowadza się na czczo, dlatego należy pamiętać o tym, by przez 9-12 godzin przed planowaną wizytą nie podawać pupilowi żadnego posiłku. Czas postu może zostać wydłużony w przypadku, gdy zwierzę ma być poddane operacji lub celem badania jest dokładne sprawdzenie poziomu glukozy we krwi.

Krew pobierana jest w profesjonalnym gabinecie weterynaryjnym w komfortowych dla pupila warunkach. Do przeprowadzenia testu specjalista wykorzystuje sterylne narzędzia, dzięki czemu ryzyko zakażenia podczas wizyty jest niewielkie. Materiał do badań jest pobierany z przedniej lub tylnej łapy czworonoga do opisanej probówki. Choć badanie zwykle przeprowadzane jest w komfortowej atmosferze, właściciel czworonoga powinien zadbać o to, by pupil czuł się spokojnie i nie stresował się wizytą u weterynarza.

Inne wpisy

Jak często i w jaki sposób obcinać pazury u psa

Jak często i w jaki sposób obcinać pazury u psa?

Za krótkie pazury? Mogą sprawiać ból. Za długie? Dyskomfort przy każdym kroku. Niewłaściwie obcięte? To nie tylko stres dla psa, ale także dla jego opiekuna. Pielęgnacja psich pazurów to jedno z tych zadań, które na pierwszy rzut oka wydaje się proste, jednak w praktyce budzi sporo pytań i obaw właścicieli czworonogów. Jak zatem obcinać pazury…
Read More
lecznice całodobowe

Lecznice całodobowe – kiedy skorzystać z pomocy?

Opieka nad zdrowiem psa czy kota wiąże się nie tylko regularnymi wizytami u weterynarza i zapewnieniu zwierzakowi odpowiedniej diety. To również umiejętność reagowania w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji. Może zdarzyć się, że Twój czworonożny przyjaciel nagle poczuje się źle lub ulegnie wypadkowi, a wówczas Ty staniesz przed niełatwym zadaniem oceny sytuacji i podjęcia odpowiednich kroków.…
Read More
czipowanie zwierząt

Co należy wiedzieć o czipowaniu zwierząt?

Czipowanie jest dosyć częstą procedurą przeprowadzaną u psów, kotów, ale też innych zwierząt. Zwiększa to bezpieczeństwo każdego zwierzaka, dzięki czemu w razie zaginięcia daje spore szanse na odnalezienie. Wszczepienie czipa nie jest obowiązkowym zabiegiem, jednak pomimo tego duża liczba właścicieli zwierząt, decyduje się na ten krok, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo swojemu pupilowi. Dowiedz się, więcej…
Read More