Badanie krwi u zwierząt – dlaczego trzeba je wykonywać regularnie?

Badanie krwi stanowi podstawowy test diagnostyczny, który pomaga zidentyfikować wiele chorób u zwierząt domowych. Warto przeprowadzać je regularnie, aby móc możliwie jak najwcześniej wykryć wszelkie dolegliwości i zmiany w organizmie czworonoga.

Kiedy warto wykonać badanie krwi?

Profilaktyki nigdy za wiele, a dzięki niej możemy uchronić pupila przed groźnymi chorobami. Dlatego podstawowe badania krwi powinniśmy realizować regularnie, nawet mimo braku zewnętrznych objawów. W przypadku młodych i zdrowych czworonogów warto przeprowadzić takie testy co najmniej raz na 2 lata. U osobników starszych (np. psów powyżej 7. roku życia) powinniśmy zwiększyć częstotliwość badań i wykonywać je co pół roku.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania krwi będą też niektóre niepokojące objawy pupila, do których zalicza się:

  • dużą pobudliwość lub przeciwnie – nadmierną senność zwierzęcia,
  • występowanie agresywnych zachowań,
  • apatię, brak apetytu,
  • nagłą utratę wagi i problemy żołądkowe, takie jak biegunka, zaparcia czy wymioty.

Badanie krwi czasem przeprowadzane jest przed wykonaniem zabiegów chirurgicznych. Na ich podstawie weterynarz łatwiej dobierze odpowiednie środki znieczulające i zadecyduje o dalszych metodach leczenia.

Prosty test może przynieść wiele informacji

Podczas standardowych badań krwi zwierzęcia, specjaliści weterynarze sprawdzą jej skład i już na tej podstawie będą mogli wyciągnąć pewne wnioski. Zbyt wysoki poziom krwinek białych w organizmie czworonoga często świadczy o rozwoju stanu zapalnego. Podwyższona liczba krwinek czerwonych czasem wskazuje na obecność zmiany nowotworowej. Z kolei niższa zawartość płytek krwi świadczyć może o występowaniu chorób pasożytniczych, odkleszczowych czy autoimmunologicznych. To również podstawowy objaw niedoboru żelaza.

Podczas badania sprawdza się również zawartości innych substancji oraz hormonów. Wysoki poziom glukozy we krwi świadczy o występowaniu cukrzycy. Na podstawie składu płynu surowiczego, specjalista może określić, czy wątroba i nerki zwierzęcia pracują prawidłowo. A nieprawidłowe stężenie hormonów T4 i fT4 wskazuje na rozwój niedoczynności lub nadczynności tarczycy u pupila.

Jak wygląda pobieranie krwi u zwierzęcia?

Testy przeprowadza się na czczo, dlatego należy pamiętać o tym, by przez 9-12 godzin przed planowaną wizytą nie podawać pupilowi żadnego posiłku. Czas postu może zostać wydłużony w przypadku, gdy zwierzę ma być poddane operacji lub celem badania jest dokładne sprawdzenie poziomu glukozy we krwi.

Krew pobierana jest w profesjonalnym gabinecie weterynaryjnym w komfortowych dla pupila warunkach. Do przeprowadzenia testu specjalista wykorzystuje sterylne narzędzia, dzięki czemu ryzyko zakażenia podczas wizyty jest niewielkie. Materiał do badań jest pobierany z przedniej lub tylnej łapy czworonoga do opisanej probówki. Choć badanie zwykle przeprowadzane jest w komfortowej atmosferze, właściciel czworonoga powinien zadbać o to, by pupil czuł się spokojnie i nie stresował się wizytą u weterynarza.

Inne wpisy

cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More
dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More
Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More