Zastosowanie endoskopu w zabiegach weterynaryjnych

Medycyna zwierząt jest dziś na znacznie wyższym poziomie niż jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie do diagnostyki chorób psa lub kota wykorzystuje się zaawansowane badania, które pomagają lepiej ocenić stan pupila. Dobry weterynarz i endoskopia, która umożliwia sprawdzenie wewnętrznych układów zwierzęcia w sposób nieinwazyjny to podstawy nowoczesnego gabinetu weterynaryjnego. Kiedy wykorzystuje się to badanie endoskopowe?

Na czym polega badanie endoskopowe?

To nowoczesna technika diagnostyczna, która umożliwia bezinwazyjne sprawdzenie struktur wewnętrznych zwierzęcia. Z pomocą endoskopu można zbadać układ oddechowy, pokarmowy, moczowy, dysfunkcje stawów oraz zawartość innych jam ciała. Do badania wykorzystuje się endoskopy sztywne oraz giętkie w postaci cienkiego przewodu. Niekiedy spotyka się również aparaty w formie kapsułek z wbudowaną kamerką, które po połknięciu przez zwierzę umożliwiają zbadanie przewodu pokarmowego.

W ramach endoskopii weterynaryjnej można przeprowadzić szereg badań, do których zaliczamy:

  • gastroskopię, czyli badanie żołądka i dwunastnicy,
  • rhinoskopię – obrazowanie nozdrzy przedni i tylnych,
  • kolonoskopię, czyli sprawdzenie prostnicy,
  • otoskopię, związaną z kontrolą kanału słuchowego,
  • bronchoskopię umożliwiającą sprawdzenie dróg oddechowych zwierzęcia.

Kiedy stosuje się endoskopię u zwierząt?

Metody endoskopowe często wykorzystywane są podczas diagnozowania chorób układu trawiennego. To badanie przydatne jest również przy diagnostyce chorób tchawicy i oskrzeli, dróg żółciowych oraz dróg moczowych. Endoskopia umożliwia wykrycie wszelkich stanów zapalnych, zmian zwyrodnieniowych oraz nowotworów, co pomaga w dobraniu odpowiednich metod dalszego leczenia.

Endoskopia umożliwia również przeprowadzenie niektórych zabiegów, na przykład usunięcie ciała obcego z żołądka czy kamieni dróg moczowych. To narzędzie ułatwia zatamowanie krwawień wewnętrznych, może też posłużyć do pobrania próbek z tkanek miękkich oraz zmian patologicznych występujących w organizmie zwierzęcia. Metoda usprawnia też usuwanie ciał obcych z żołądka zwierzęcia bez potrzeby wykonywania chirurgicznego zabiegu.

Czy to badanie jest bezpieczne dla zwierzęcia?

Zastosowanie metod endoskopowych skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. To badanie nieinwazyjne, dzięki któremu weterynarz ma pełny obraz stanu poszczególnych narządów zwierzęcia. Najczęściej przeprowadza się je przy znieczuleniu miejscowym lub z zastosowaniem narkozy, dlatego nasz pupil nie będzie odczuwał żadnych dolegliwości podczas badania.

W jakich sytuacjach badanie endoskopowe może pomóc? Wskazaniem do wykonania endoskopii będą wszelkie dysfunkcje układu pokarmowego zwierzęcia, takie jak nawracające wymioty, ulewania, trudności w połykaniu, krwawienie z przedniego odcinka przewodu pokarmowego czy przewlekłe biegunki. Badanie endoskopowe przeprowadza się również w sytuacji podejrzenia, że zwierzę połknęło niewielki przedmiot, np. zabawkę.