Zatrucie u psa – co robić? Sprawdzamy jak rozpoznać i zwalczyć problem

Nasz pupil także musi uważać na to, co je. Niektóre pokarmy wywołują zatrucie, które bagatelizowane może mieć bardzo poważne skutki. Jeśli zatem zauważymy podejrzane zachowania naszego psa, dobrze jest skonsultować się z weterynarzem. Bardzo często, stosując odpowiednie leki, problem da się szybko zlikwidować. Kiedy możemy podejrzewać zatrucie zwierzęcia? I jak sami możemy mu pomóc?

Po czym poznać, że pies się zatruł?

Każdy pies odczuwa ból nieco inaczej i tylko właściciel potrafi rozpoznać różnice w zachowaniu. Dlatego lista potencjalnych objawów zatrucia jest dość rozbudowana…

Najczęściej u chorego zwierzęcia pojawiają się wymioty, biegunka, kaszel i duszności, apatia, brak apetytu lub wzmożone pragnienie. Dość wyraźnym sygnałem problemów może być krew w moczu, kale lub wymiotach, drgawki, przyspieszenie tętna oraz gorączka. Niekiedy mogą zdarzyć się również zaburzenia świadomości i problemy z poruszaniem się.

Nie zawsze wszystkie wymienione objawy występują, niekoniecznie też pojawiają się one zaraz po spożyciu niewłaściwego pokarmu. Często są one zauważane nawet kilka, kilkanaście godzin po posiłku. Przy lekkich objawach nie warto też od razu panikować – psy podobnie jak ludzie czasem odczuwają niestrawność.

Jakie są najczęstsze przyczyny zatrucia?

Niektóre zwierzaki uwielbiają przeszukiwać kosze na śmieci. Często znalezione w nich resztki są przyczyną problemów żołądkowych. Warto więc zbilansować dietę czworonogą w taki sposób, by nie miał on ochoty zdobywania żywności w inny sposób. Nie warto jednak karmić zwierzęcia resztkami ze stołu – niektóre składniki, takie jak czekolada również mogą doprowadzić do choroby psa!

Bardzo często zatrucie spowodowane jest trucizną, lub trutką spożytą przez pupila. W takich przypadkach wsparcie weterynarza praktycznie zawsze jest konieczne, ponieważ zazwyczaj żołądek zwierzaka samodzielnie nie jest w stanie poradzić sobie z toksyczną substancją. Aby zniwelować ryzyko zatrucia, dobrze jest w pewien sposób kontrolować spacery pupila i sprawdzać, czy nie ma on styczności z trutkami, na przykład stosowanymi przez sąsiadów.

Zatrucie jadem też może być bolesne

Nasz zwierzak może być szczególnie narażony na jad owadów oraz węży. Atak osy lub pszczoły powoduje obrzęk w miejscu ugryzienia, który możemy złagodzić stosując okłady z lodu lub specjalne kompresy.

Nieco rzadziej, lecz również spotykane są ukąszenia przez węża. W takiej sytuacji należy zmusić zwierzę do maksymalnego pozostania w bezruchu, aby jad nie przemieszczał się po ciele. Rankę można dokładnie umyć i schłodzić lodem, następnie trzeba skonsultować się z doświadczonym weterynarzem. Atak żmii może wywołać problemy z ciśnieniem tętniczym, co może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Dlatego warto jak najszybciej zawieźć pupila do specjalisty!