Nieprawidłowo działający układ krążenia przyczynia się do rozwoju wielu chorób nie tylko u ludzi, lecz także u zwierząt. Nasi czworonożni przyjaciele również mogą mieć kłopoty z nadciśnieniem, które często świadczą o rozwoju poważniejszych dolegliwości. Dlatego zaleca się cykliczne przeprowadzanie pomiarów ciśnienia tętniczego. W jaki sposób się je wykonuje?
Kiedy warto pupilowi zmierzyć ciśnienie?
Badanie warto wykonać po stwierdzeniu niepokojących objawów u pupila. O rozwijającej się chorobie układu krążenia mogą informować problemy z oczami zwierzęcia, takie jak odwarstwienie siatkówki, wylew krwi do komory przedniej oka czy nagła utrata wzroku. Często chory pupil może wykazywać niepokojące zmiany zachowania takie jak wokalizacja, otępienie czy niepokój.
Wskazaniem do przeprowadzenia pomiaru ciśnienia będzie także występowanie drgawek, oczopląsu oraz wyczuwalnych szmerów sercowych. Test wykonywany jest u zwierząt z ogólnoustrojowymi chorobami, takimi jak niewydolność nerek, cukrzyca, czy nadczynność tarczycy. Ponadto kontrolne pomiary ciśnienia warto przeprowadzać u wszystkich zwierząt powyżej 8 roku życia.
W jaki sposób przebiega badanie?
Badanie jest bardzo podobne do pomiaru ciśnienia u ludzi. W przypadku psa lub kota najczęściej przeprowadza się je na jednej z kończyn, lub ogonie. U zwierząt z długą sierścią istnieje niekiedy konieczność wygolenia fragmentu skóry. Na badaną kończynę nakłada się mankiet, który następnie wypełniany jest powietrzem. Po zlokalizowaniu pulsu i przyłożeniu specjalnej sondy powoli opróżnia się mankiet, obserwując wskazania ciśnienia krwi zwierzęcia.
Badanie często powtarza się kilkukrotnie, by uzyskać wiarygodną wartość. Wskazania aparatu pomiarowego mogą być zakłócone przez niepokój zwierzęcia, dlatego w czasie przeprowadzania testu ciśnienia w gabinecie weterynaryjnym, warto zadbać o poczucie bezpieczeństwa pupila i zapewnić mu względny spokój.
Co może oznaczać podwyższone ciśnienie?
W przypadku psów prawidłowe ciśnienie krwi powinno wynosić od 110 do 140 mgHg (ciśnienie skurczowe) oraz 55-80 mgHg (ciśnienie rozkurczowe). Podwyższone wartości ciśnienia powinny skłonić właściciela czworonoga do poszukania przyczyn takiego stanu. Często wysokie ciśnienie jest objawem wtórnym chorób ogólnoustrojowych, takich jak: niewydolność nerek, cukrzycy, niewydolność krążenia czy obecność guza chromochłonnego nadnerczy.
Prawidłowe ciśnienie u kotów powinno wynosić 120/80 mmHg. Wyższe wartości często związane są z występowaniem chorób pierwotnych, do których zalicza się nadczynność tarczycy, akromegalię czy cukrzycę. Bagatelizowanie wysokiego ciśnienia u kota może doprowadzić do rozwoju niewydolności serca, obrzęku mózgu, nagłej utraty wzroku lub krwotoku naczyniowo-mózgowego. Dlatego po stwierdzeniu nadciśnienia, warto skontaktować się ze specjalistą weterynarzem.