Pomiar ciśnienia tętniczego krwi u psów i kotów

Nieprawidłowo działający układ krążenia przyczynia się do rozwoju wielu chorób nie tylko u ludzi, lecz także u zwierząt. Nasi czworonożni przyjaciele również mogą mieć kłopoty z nadciśnieniem, które często świadczą o rozwoju poważniejszych dolegliwości. Dlatego zaleca się cykliczne przeprowadzanie pomiarów ciśnienia tętniczego. W jaki sposób się je wykonuje?

Kiedy warto pupilowi zmierzyć ciśnienie?

Badanie warto wykonać po stwierdzeniu niepokojących objawów u pupila. O rozwijającej się chorobie układu krążenia mogą informować problemy z oczami zwierzęcia, takie jak odwarstwienie siatkówki, wylew krwi do komory przedniej oka czy nagła utrata wzroku. Często chory pupil może wykazywać niepokojące zmiany zachowania takie jak wokalizacja, otępienie czy niepokój.

Wskazaniem do przeprowadzenia pomiaru ciśnienia będzie także występowanie drgawek, oczopląsu oraz wyczuwalnych szmerów sercowych. Test wykonywany jest u zwierząt z ogólnoustrojowymi chorobami, takimi jak niewydolność nerek, cukrzyca, czy nadczynność tarczycy. Ponadto kontrolne pomiary ciśnienia warto przeprowadzać u wszystkich zwierząt powyżej 8 roku życia.

W jaki sposób przebiega badanie?

Badanie jest bardzo podobne do pomiaru ciśnienia u ludzi. W przypadku psa lub kota najczęściej przeprowadza się je na jednej z kończyn, lub ogonie. U zwierząt z długą sierścią istnieje niekiedy konieczność wygolenia fragmentu skóry. Na badaną kończynę nakłada się mankiet, który następnie wypełniany jest powietrzem. Po zlokalizowaniu pulsu i przyłożeniu specjalnej sondy powoli opróżnia się mankiet, obserwując wskazania ciśnienia krwi zwierzęcia.

Badanie często powtarza się kilkukrotnie, by uzyskać wiarygodną wartość. Wskazania aparatu pomiarowego mogą być zakłócone przez niepokój zwierzęcia, dlatego w czasie przeprowadzania testu ciśnienia w gabinecie weterynaryjnym, warto zadbać o poczucie bezpieczeństwa pupila i zapewnić mu względny spokój.

Co może oznaczać podwyższone ciśnienie?

W przypadku psów prawidłowe ciśnienie krwi powinno wynosić od 110 do 140 mgHg (ciśnienie skurczowe) oraz 55-80 mgHg (ciśnienie rozkurczowe). Podwyższone wartości ciśnienia powinny skłonić właściciela czworonoga do poszukania przyczyn takiego stanu. Często wysokie ciśnienie jest objawem wtórnym chorób ogólnoustrojowych, takich jak: niewydolność nerek, cukrzycy, niewydolność krążenia czy obecność guza chromochłonnego nadnerczy.

Prawidłowe ciśnienie u kotów powinno wynosić 120/80 mmHg. Wyższe wartości często związane są z występowaniem chorób pierwotnych, do których zalicza się nadczynność tarczycy, akromegalię czy cukrzycę. Bagatelizowanie wysokiego ciśnienia u kota może doprowadzić do rozwoju niewydolności serca, obrzęku mózgu, nagłej utraty wzroku lub krwotoku naczyniowo-mózgowego. Dlatego po stwierdzeniu nadciśnienia, warto skontaktować się ze specjalistą weterynarzem.

Inne wpisy

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem? Alergia u…
Read More
stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More