Choroby oczu u zwierząt domowych – najczęstsze przypadki

Zmysł wzroku w przypadku zwierząt domowych jest niezwykle istotny. Jego brak bądź uszkodzenie znacznie obniża komfort życia. Choroby oczu, gdy są nieleczone, prowadzić mogą nawet do ślepoty. Dlatego warto okresowo badać oczy zwierzaka i nie bagatelizować objawów takich jak łzawiące czy spuchnięte oczy. Jakie choroby oczu są w przypadku zwierząt domowych np. psów najczęstsze?

Jaskra

Jaskra jest schorzeniem polegającym na stałym zwiększaniu się ciśnienia śródgałkowego oka. To choroba powszechnie występująca. Nieleczona kończy się ślepotą zwierzęcia. Jaskra może mieć charakter pierwotny (pojawia się wówczas samoistnie) bądź wtórny. W tym drugim przypadku jest rezultatem chorób i urazów różnego rodzaju. Rzadko jaskra jest chorobą wrodzoną. W walce z nią kluczowe znaczenie ma wczesna diagnoza.

Jaskra u psów objawia się przekrwionymi spojówkami. Często zaobserwować można ponadto powiększenie gałki ocznej i rozszerzenie źrenicy. w przypadkach zaawansowanych pies staje się ślepy. Wówczas na uratowanie wzroku jest już za późno.

Zaćma

Zaćma to choroba, która polega na zmętnieniu soczewki na na skutek choroby metabolicznej, choroby oka bądź urazu. Zaćma bywa wrodzona lub dziedziczna. Sprzyja jej nieprawidłowe żywienie zwierzaka. Wyróżnić można także zaćmę starczą, która dotyka starsze osobniki.

Przy zaćmie zauważyć można zmianę wyglądu oka, które staje się mętne. Pies może być apatyczny i niechętny do zabawy. Sama choroba dla zwierzaka nie jest bolesna, ale nieleczona prowadzić może do całkowitej ślepoty.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek ma wiele przyczyn. Są to m.in. alergie, choroby bakteryjne i wirusowe czy urazy mechaniczne oka. Zapalenie objawia się łzawiącymi oczami. Czasem z oka wycieka ropa lub śluz. Oczy są przekrwione i opuchnięte, a zwierzę odczuwa spory dyskomfort. Zaczyna pocierać swoje oczy, co jeszcze bardziej pogłębia stan zapalny.

Złe ukształtowanie powiek

Tutaj należy wspomnieć o ektropium (wywinięciu powieki) i entropium (podwinięciu powieki). To zaburzenia dziedziczne. Pojawić się mogą też na skutek urazu oka, ale raczej rzadko. Polegają na braku właściwej proporcji między długością powieki i wielkością gałki ocznej. Na skutek tego deformacji ulega szczelina powiekowa. Tym samym oko nie jest dobrze chronione przed zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi.

Postępujący zanik siatkówki PRA

W ten sposób określa się kilka chorób objawiającym się pierwotnym zwyrodnieniem siatkówki oka, które prowadzą do ślepoty nocnej, a z czasem do całkowitego zaniku wzroku u zwierzęcia. To choroby o podłożu genetycznym. Dają te same objawy, ale różne są ich przyczyny. Często pierwsze symptomy choroby pojawiają się już w 6. miesiącu życia psa.

Inne wpisy

jak sprawdzić czy pies ma gorączkę

Jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę? Jakie działania należy podjąć?

Gorączka u psa to objaw, który może wskazywać na różne schorzenia i stany chorobowe. Jako odpowiedzialni opiekunowie musimy wiedzieć, jak ją rozpoznać i właściwie zareagować. W przeciwieństwie do ludzi – nie możemy po prostu zapytać naszego czworonożnego przyjaciela o to, czy źle się czuje. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jaka jest normalna…
Read More
pies po kastracji

Pies po sterylizacji i kastracji – jak zadbać o psa po zabiegu?

Sterylizacja i kastracja to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów weterynaryjnych. Choć są to rutynowe procedury, wymagają odpowiedniej opieki pooperacyjnej. Właściwa pielęgnacja psa w okresie rekonwalescencji jest kluczowa dla szybkiego powrotu do zdrowia i uniknięcia potencjalnych powikłań. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jak zadbać o psa zaraz po zabiegu – od pierwszych objawów…
Read More
odrobaczanie zwierząt

Odrobaczanie zwierząt – kiedy i jak je przeprowadzać?

Jesteś dumnym posiadaczem psa lub kota? Wiedz, że odrobaczanie to kluczowy zabieg profilaktyczny dla Twojego zwierzaka! Ryzyko pojawienia się pasożytów wzrasta, w momencie kiedy Twój pupil często wychodzi na dwór, ma kontakt z innymi zwierzętami lub spożywa surowe mięso. Co więcej, niektóre pasożyty mogą być groźne także dla ludzi, dlatego regularne odrobaczanie to nie tylko…
Read More