Jakie zwierzęta potrzebują kardiologa? Najczęstsze choroby serca u zwierząt.

Pupil szybko się męczy w trakcie wysiłku? To nie zawsze efekt zbyt dużej masy ciała. Czasem taki objaw może być sygnałem rozwoju poważnych problemów z sercem, które mogą negatywnie wpływać na życie czworonoga. Na szczęście można je zdiagnozować, wykonując specjalistyczne badania kardiologiczne. Które zwierzęta potrzebują takiej pomocy?

Czym zajmuje się kardiologia zwierzęca?

To dziedzina medycyny weterynaryjnej, której zadaniem jest diagnozowanie problemów z układem krążenia. Mowa tu więc nie tylko o najważniejszym organie, czyli sercu, lecz także pracy tętnic i żył, których niedrożność może przyczynić się do rozwoju poważnych problemów. Głównym obszarem zainteresowań weterynarza świadczącego usługi kardiologiczne będą choroby serca występujące u psów i kotów, a także zwierząt hodowlanych, takich jak krowy czy konie.

Rozwój weterynarii i medycyny spowodował poszerzenie działalności specjalistów w zakresie kardiologii zwierzęcej, która ostatnio zajmuje się również badaniem dziedzicznych chorób serca. Zaobserwowano bowiem, że niektóre rasy psów czy kotów są silniej narażone na występowanie konkretnych chorób, które można wykryć jeszcze przed faktycznym wystąpieniem objawów.

Kiedy zgłosić się z pupilem na takie badanie?

Niezależnie od rasy zwierząt domowych, wizyty u weterynarza warto przeprowadzać regularnie. Jest również kilka charakterystycznych objawów, które powinny nas niezwłocznie skłonić do skorzystania z pomocy specjalisty. Należy do nich:

  • kaszel, duszności, zasłabnięcia lub omdlenia,
  • zmniejszona tolerancja wysiłkowa,
  • drastyczny spadek masy ciała,
  • pogorszenie czucia lub paraliż kończyn,
  • gromadzenie się płynu w brzuchu,
  • nierówne lub zbyt szybkie bicie serca zwierzęcia.

Przy takich objawach warto zgłosić się do profesjonalnego gabinetu weterynaryjnego. Specjalista na podstawie objawów dobierze odpowiednie metody badawcze i zweryfikuje aktualny stan zwierzęcia. W klinice weterynaryjnej często przeprowadza się badania RTG, EKG lub echa serca oraz pomiary ciśnienia krwi zwierzęcia, które ułatwiają postawienie trafnej diagnozy.

Bagatelizowanie problemów może mieć negatywne skutki

Nieleczone choroby serca mogą znacznie utrudnić życie czworonogom i nawet doprowadzić do ich śmierci. W przypadku psów najczęstszymi schorzeniami tego typu są:

  • arytmia serca rozpoznawana często u owczarków niemieckich i bokserów,
  • niedomykalność zastawki dwudzielnej, z którą borykają się psy wszystkich ras miniaturowych m.in. yorki, maltańczyki, chihuahua,
  • kardiomiopatia rozstrzeniowa spotykana u dużych raz psów, endokardiozę mają psy ras miniaturowych i średnich,
  • zwężenie aorty, które występuje u pupili różnej rasy.

W przypadku kotów objawy mogą mieć bardziej subtelny charakter, ponieważ zwierzę w pewien sposób dostosowuje się do nich. Z tego powodu najczęstsze problemy kardiologiczne takie jak tetralogia fallota, kardiomiopatia przerostowa czy zastoinowa niewydolność serca diagnozowane są zwykle w bardzo późnym stadium. Dlatego tak duże znaczenie mają regularne wizyty u weterynarza, które pomagają wykryć problem znacznie szybciej.

Inne wpisy

cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More
dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More
Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More