Tabletka – jak ją podać zwierzakowi?

Każdy, kto posiada zwierzaka, wie, jak kłopotliwe może być podanie lekarstwa. Kilka razy w roku dajemy swoim pupilom tabletki mające na celu odrobaczanie. Często są to kapsułki, których nie wolno rozkruszać. Jak zatem przekonać pupila, aby zjadł coś gorzkiego i niesmacznego?

Jeśli mamy do czynienia z zastrzykami czy lekarstwami w płynnej formie to nie ma większego problemu. Jednak w przypadku tabletek musimy wykazać się kreatywnością, aby przemycić środek do pokarmu. W niektórych wypadkach możemy po prostu je pokruszyć. Znacznie ułatwi nam to sprawę. 

Rozgniecenie

Rozkruszenie tabletki sprawi, że powstanie z niej proszek. Możemy to zrobić za pomocą sztućców bądź moździerza. Następnie powinniśmy wymieszać lekarstwo z małą ilością serka, jogurtu czy mokrej karmy. Taką mieszankę umieszczamy na łyżce i podajemy zwierzakowi. Smak tabletki będzie niemalże niewyczuwalny. Kiedy nasz pupil nie ma ochoty jeść, możemy wykonać mieszankę z wodą. Następnie podajemy doustnie, za pomocą strzykawki. Kiedy nie mamy pewności, czy taki zabieg nie zneutralizuje działania środka, możemy najzwyczajniej w świecie zajrzeć do ulotki bądź zapytać o radę weterynarza.

Małe kroki

Jeśli nasz zwierzak ma sporo energii i siły możemy podawać lek partiami. Dzielimy go na kilka małych części, a następnie umieszczamy w kawałku kabanosa dla zwierząt. Później możemy pobawić się w naukę komend, a za poprawne wykonanie nagradzać przysmakiem. 

Na rynku nie brakuje leków, które mogą zostać podane w całości. Jest to nie lada wyzwanie, ale nawet z nim można sobie poradzić.

Pozory

Kiedy mamy do czynienia z niezwykle głodnym zwierzakiem, mamy pewność, że zje on swój posiłek szybko i bez zastanowienia. Dlatego świetnym sposobem jest ukrycie tabletki w misce pełnej przysmaku. Sami doskonale wiemy, co uwielbia jeść nasz pupil, dlatego musimy się dobrze zastanowić co wybrać. W tym wypadku jednak musimy pamiętać o tym, aby przez cały czas obserwować zwierzaka. Musimy mieć pewność, że podczas jedzenia połknie on tabletkę. 

Przymusowe karmienie

Jest to ostateczna metoda. Wkładanie tabletki bezpośrednio do pyska zwierzęcia to sposób, który powinniśmy zastosować, gdy wszystko inne zawodzi. Należy poprosić kogoś o pomoc w trzymaniu, a my przechylamy głowę pupila i wkładamy tabletkę do pyska. Następnie przez kilkanaście sekund masujemy jego gardło, w celu wywołania odruchu przełykania. Przez następne minuty zwracajmy uwagę na zwierzaka, aby mieć pewność, że nie wypluł on lekarstwa.