Poza regularnymi wizytami u lekarza weterynarii, czasami musimy udać się tam również w środku nocy z powodu nagłego przypadku. Wielu właścicieli już przez to przechodziło: tuż przed północą pies lub kot zaczynają zwijać się z bólu, wymiotować, a nawet dotyka ich zapaść. Czasami dochodzi do tragicznego wypadku, potrącenia, albo konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Kiedy powinniśmy natychmiast udać się do weterynarza? Jakie są najczęstsze stany zagrożenia życia? O tym piszemy w poniższym artykule.
Ropne zapalenie macicy, czyli kłopoty u samic
Jedną z najczęstszych dolegliwości suk jest ropomacicze. To ropne zapalenie macicy dotyka starsze, niesterylizowane psy oraz, rzadziej, koty. Choroba wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej, ponieważ stanowi zagrożenie życia.
Kiedy to może być właśnie to? Suka wykazuje oczywiście brak apetytu i ospałość, oddaje mocz częściej niż zwykle, jej brzuch jest spuchnięty, czasami również ma gorączkę i wymioty. Przy ropomaciczu otwartym charakterystyczny jest również wypływ z pochwy, najczęściej ropny, ale bywa też krwisty. Niektórym właścicielom przypomina on cieczkę, dlatego zgłaszają się do weterynarza dopiero przy silnym osłabieniu psa. Ropomacicze zamknięte z kolei nie objawia się takim wypływem. Dlatego warto pamiętać, że zapalenie występuje zazwyczaj ok. 1,5-2 miesięcy po ostatniej rui.
Powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty, aby wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, m.in. USG i cytologię. Tylko to pozwoli ustrzec naszą pupilkę przed pęknięciem macicy a także zatruciem toksynami.
Skręt żołądka, czyli problem dużych ras
Kiedy pies je zbyt łapczywie lub dużo się rusza bezpośrednio po jedzeniu, może dostać skrętu żołądka: to stan, w którym organ ten obraca się wokół własnej osi. Treść z żołądka nie może przedostać się do jelit, ponieważ jego ujście jest zablokowane. Pies próbuje zatem zwymiotować, ale nie może, jest też osłabiony, ociężały i dużo się ślini. Jego brzuch jest spuchnięty. To stan bezpośrednio zagrażający życiu, a jedyną metodą leczenia jest interwencja chirurga. Liczy się każda godzina!
W krytycznych przypadkach nie ma czasu na zastanawianie. Lepiej wiedzieć wcześniej, gdzie możemy się udać, kiedy pies lub kot wykazują bardzo złe objawy! Zostając stałym pacjentem w Vetamicor, Twój pupil otrzymuje opiekę również w stanach nagłych, poza terminami pracy przychodni. Na numer 509-509-956 można wysłać sms z informacją, kto i w jakiej sprawie się kontaktuje, a my zareagujemy bezwłocznie.