Ostry dyżur u weterynarza, czyli choroby, które zagrażają życiu

Poza regularnymi wizytami u lekarza weterynarii, czasami musimy udać się tam również w środku nocy z powodu nagłego przypadku. Wielu właścicieli już przez to przechodziło: tuż przed północą pies lub kot zaczynają zwijać się z bólu, wymiotować, a nawet dotyka ich zapaść. Czasami dochodzi do tragicznego wypadku, potrącenia, albo konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Kiedy powinniśmy natychmiast udać się do weterynarza? Jakie są najczęstsze stany zagrożenia życia? O tym piszemy w poniższym artykule.

Ropne zapalenie macicy, czyli kłopoty u samic

Jedną z najczęstszych dolegliwości suk jest ropomacicze. To ropne zapalenie macicy dotyka starsze, niesterylizowane psy oraz, rzadziej, koty. Choroba wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej, ponieważ stanowi zagrożenie życia.

Kiedy to może być właśnie to? Suka wykazuje oczywiście brak apetytu i ospałość, oddaje mocz częściej niż zwykle, jej brzuch jest spuchnięty, czasami również ma gorączkę i wymioty. Przy ropomaciczu otwartym charakterystyczny jest również wypływ z pochwy, najczęściej ropny, ale bywa też krwisty. Niektórym właścicielom przypomina on cieczkę, dlatego zgłaszają się do weterynarza dopiero przy silnym osłabieniu psa. Ropomacicze zamknięte z kolei nie objawia się takim wypływem. Dlatego warto pamiętać, że zapalenie występuje zazwyczaj ok. 1,5-2 miesięcy po ostatniej rui.

Powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty, aby wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, m.in. USG i cytologię. Tylko to pozwoli ustrzec naszą pupilkę przed pęknięciem macicy a także zatruciem toksynami.

Skręt żołądka, czyli problem dużych ras

Kiedy pies je zbyt łapczywie lub dużo się rusza bezpośrednio po jedzeniu, może dostać skrętu żołądka: to stan, w którym organ ten obraca się wokół własnej osi. Treść z żołądka nie może przedostać się do jelit, ponieważ jego ujście jest zablokowane. Pies próbuje zatem zwymiotować, ale nie może, jest też osłabiony, ociężały i dużo się ślini. Jego brzuch jest spuchnięty. To stan bezpośrednio zagrażający życiu, a jedyną metodą leczenia jest interwencja chirurga. Liczy się każda godzina!

W krytycznych przypadkach nie ma czasu na zastanawianie. Lepiej wiedzieć wcześniej, gdzie możemy się udać, kiedy pies lub kot wykazują bardzo złe objawy! Zostając stałym pacjentem w Vetamicor, Twój pupil otrzymuje opiekę również w stanach nagłych, poza terminami pracy przychodni. Na numer 509-509-956 można wysłać sms z informacją, kto i w jakiej sprawie się kontaktuje, a my zareagujemy bezwłocznie.

Inne wpisy

dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More
Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More
badanie krwi u zwierząt

Badanie krwi u zwierząt – dlaczego trzeba je wykonywać regularnie?

Badanie krwi stanowi podstawowy test diagnostyczny, który pomaga zidentyfikować wiele chorób u zwierząt domowych. Warto przeprowadzać je regularnie, aby móc możliwie jak najwcześniej wykryć wszelkie dolegliwości i zmiany w organizmie czworonoga. Kiedy warto wykonać badanie krwi? Profilaktyki nigdy za wiele, a dzięki niej możemy uchronić pupila przed groźnymi chorobami. Dlatego podstawowe badania krwi powinniśmy realizować…
Read More