Dlaczego wiele psów ma problemy ze stawami?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na zapalenia stawów. Układ kostno-szkieletowy pupila działa na podobnych zasadach, a niektóre elementy z czasem się zużywają. Przyczyn chorób może być wiele, dolegliwości nie muszą też wystąpić u każdego psa. Ale dlaczego właściwie nasz pupil cierpi z tego powodu?

Zapalenie stawów u psa – skąd się bierze?

Większość problemów związanych ze stawami wynika z uszkodzenia tkanki chrzęstnej. To element chroniący połączone ze sobą kości przed przetarciem w trakcie ruchu kończyn. Zdrowa chrząstka jest bardzo elastyczna i ma gładką powierzchnię, co minimalizuje napięcia i zapewnia płynniejszy ruch. Tkanka ma zdolność pełnej regeneracji – u psów przebiega ona w czasie około 12 miesięcy. Często jednak zużywa się szybciej, przez co pojawia się stan zapalny i zmiany zwyrodnieniowe.

Dolegliwości związane z zapaleniem stawów u psa są często trudne do wykrycia. Na początku może pojawiać się kulawizna i trudności zwierzęcia podczas pokonywania niewielkich przeszkód. Później pojawia się ból kończyn. Zwierzę rezygnuje z dawnych aktywności i zaczyna mieć problemy z jedzeniem. W skrajnych przypadkach dochodzi do niszczenia chrząstek oraz nadmiernej produkcji tkanki kostnej w okolicy stawu, co może utrudnić lub uniemożliwić ruch zwierzęcia.

Przyczyn problemów ze stawami może być wiele

Dysfunkcje stawów często związane są z wiekiem zwierzęcia. Dolegliwość występuje powszechnie u osobników powyżej 8. roku życia. Wynika to z naturalnych procesów starzenia się organizmu psa, czyli mniejszej zdolności regeneracji chrząstki oraz większego jej zużycia.

Zapalenie stawów niekiedy może wystąpić również u szczeniaka – najczęściej problem ten dotyczy dużych psów, które w pierwszych miesiącach życia intensywnie rosną. Te rasy psów będą więc znacznie bardziej narażone na występowanie zmian zwyrodnieniowych. Szybki wzrost oraz większa masa wywołuje mocne obciążenie kończyn u psa, co może doprowadzić do problemów ze stawami.

Niewłaściwa dieta również szkodzi pupilowi

Otyłość zwierzęcia również działa destrukcyjnie na układ stawowy. Dodatkowe kilogramy bardziej obciążają kończyny, a zwierzę ma większe trudności z poruszaniem się i pokonywaniem przeszkód. Źle dobrana, lub niedostosowana dieta również może negatywnie wpływać na proces regeneracji chrząstki. Bez odpowiednich składników, takich jak kwas hialuronowy, mangan czy chondroityna stawy nie będą w dobrej kondycji.

Aby uniknąć podobnych problemów, powinniśmy dostosować dietę do potrzeb naszego pupila. Najlepiej zbilansować jej skład na podstawie wskazówek doświadczonego weterynarza. Trzeba również obserwować zachowanie zwierzęcia i reagować na pierwsze sygnały, które nam dostarcza. Problemy ze stawami wykryte na wczesnym etapie da się jeszcze ograniczyć, dlatego nie warto ich bagatelizować.

Inne wpisy

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem? Alergia u…
Read More
stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More