Dlaczego wiele psów ma problemy ze stawami?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na zapalenia stawów. Układ kostno-szkieletowy pupila działa na podobnych zasadach, a niektóre elementy z czasem się zużywają. Przyczyn chorób może być wiele, dolegliwości nie muszą też wystąpić u każdego psa. Ale dlaczego właściwie nasz pupil cierpi z tego powodu?

Zapalenie stawów u psa – skąd się bierze?

Większość problemów związanych ze stawami wynika z uszkodzenia tkanki chrzęstnej. To element chroniący połączone ze sobą kości przed przetarciem w trakcie ruchu kończyn. Zdrowa chrząstka jest bardzo elastyczna i ma gładką powierzchnię, co minimalizuje napięcia i zapewnia płynniejszy ruch. Tkanka ma zdolność pełnej regeneracji – u psów przebiega ona w czasie około 12 miesięcy. Często jednak zużywa się szybciej, przez co pojawia się stan zapalny i zmiany zwyrodnieniowe.

Dolegliwości związane z zapaleniem stawów u psa są często trudne do wykrycia. Na początku może pojawiać się kulawizna i trudności zwierzęcia podczas pokonywania niewielkich przeszkód. Później pojawia się ból kończyn. Zwierzę rezygnuje z dawnych aktywności i zaczyna mieć problemy z jedzeniem. W skrajnych przypadkach dochodzi do niszczenia chrząstek oraz nadmiernej produkcji tkanki kostnej w okolicy stawu, co może utrudnić lub uniemożliwić ruch zwierzęcia.

Przyczyn problemów ze stawami może być wiele

Dysfunkcje stawów często związane są z wiekiem zwierzęcia. Dolegliwość występuje powszechnie u osobników powyżej 8. roku życia. Wynika to z naturalnych procesów starzenia się organizmu psa, czyli mniejszej zdolności regeneracji chrząstki oraz większego jej zużycia.

Zapalenie stawów niekiedy może wystąpić również u szczeniaka – najczęściej problem ten dotyczy dużych psów, które w pierwszych miesiącach życia intensywnie rosną. Te rasy psów będą więc znacznie bardziej narażone na występowanie zmian zwyrodnieniowych. Szybki wzrost oraz większa masa wywołuje mocne obciążenie kończyn u psa, co może doprowadzić do problemów ze stawami.

Niewłaściwa dieta również szkodzi pupilowi

Otyłość zwierzęcia również działa destrukcyjnie na układ stawowy. Dodatkowe kilogramy bardziej obciążają kończyny, a zwierzę ma większe trudności z poruszaniem się i pokonywaniem przeszkód. Źle dobrana, lub niedostosowana dieta również może negatywnie wpływać na proces regeneracji chrząstki. Bez odpowiednich składników, takich jak kwas hialuronowy, mangan czy chondroityna stawy nie będą w dobrej kondycji.

Aby uniknąć podobnych problemów, powinniśmy dostosować dietę do potrzeb naszego pupila. Najlepiej zbilansować jej skład na podstawie wskazówek doświadczonego weterynarza. Trzeba również obserwować zachowanie zwierzęcia i reagować na pierwsze sygnały, które nam dostarcza. Problemy ze stawami wykryte na wczesnym etapie da się jeszcze ograniczyć, dlatego nie warto ich bagatelizować.

Inne wpisy

cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More
dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More
Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More