Dlaczego wiele psów ma problemy ze stawami?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na zapalenia stawów. Układ kostno-szkieletowy pupila działa na podobnych zasadach, a niektóre elementy z czasem się zużywają. Przyczyn chorób może być wiele, dolegliwości nie muszą też wystąpić u każdego psa. Ale dlaczego właściwie nasz pupil cierpi z tego powodu?

Zapalenie stawów u psa – skąd się bierze?

Większość problemów związanych ze stawami wynika z uszkodzenia tkanki chrzęstnej. To element chroniący połączone ze sobą kości przed przetarciem w trakcie ruchu kończyn. Zdrowa chrząstka jest bardzo elastyczna i ma gładką powierzchnię, co minimalizuje napięcia i zapewnia płynniejszy ruch. Tkanka ma zdolność pełnej regeneracji – u psów przebiega ona w czasie około 12 miesięcy. Często jednak zużywa się szybciej, przez co pojawia się stan zapalny i zmiany zwyrodnieniowe.

Dolegliwości związane z zapaleniem stawów u psa są często trudne do wykrycia. Na początku może pojawiać się kulawizna i trudności zwierzęcia podczas pokonywania niewielkich przeszkód. Później pojawia się ból kończyn. Zwierzę rezygnuje z dawnych aktywności i zaczyna mieć problemy z jedzeniem. W skrajnych przypadkach dochodzi do niszczenia chrząstek oraz nadmiernej produkcji tkanki kostnej w okolicy stawu, co może utrudnić lub uniemożliwić ruch zwierzęcia.

Przyczyn problemów ze stawami może być wiele

Dysfunkcje stawów często związane są z wiekiem zwierzęcia. Dolegliwość występuje powszechnie u osobników powyżej 8. roku życia. Wynika to z naturalnych procesów starzenia się organizmu psa, czyli mniejszej zdolności regeneracji chrząstki oraz większego jej zużycia.

Zapalenie stawów niekiedy może wystąpić również u szczeniaka – najczęściej problem ten dotyczy dużych psów, które w pierwszych miesiącach życia intensywnie rosną. Te rasy psów będą więc znacznie bardziej narażone na występowanie zmian zwyrodnieniowych. Szybki wzrost oraz większa masa wywołuje mocne obciążenie kończyn u psa, co może doprowadzić do problemów ze stawami.

Niewłaściwa dieta również szkodzi pupilowi

Otyłość zwierzęcia również działa destrukcyjnie na układ stawowy. Dodatkowe kilogramy bardziej obciążają kończyny, a zwierzę ma większe trudności z poruszaniem się i pokonywaniem przeszkód. Źle dobrana, lub niedostosowana dieta również może negatywnie wpływać na proces regeneracji chrząstki. Bez odpowiednich składników, takich jak kwas hialuronowy, mangan czy chondroityna stawy nie będą w dobrej kondycji.

Aby uniknąć podobnych problemów, powinniśmy dostosować dietę do potrzeb naszego pupila. Najlepiej zbilansować jej skład na podstawie wskazówek doświadczonego weterynarza. Trzeba również obserwować zachowanie zwierzęcia i reagować na pierwsze sygnały, które nam dostarcza. Problemy ze stawami wykryte na wczesnym etapie da się jeszcze ograniczyć, dlatego nie warto ich bagatelizować.

Inne wpisy

jak sprawdzić czy pies ma gorączkę

Jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę? Jakie działania należy podjąć?

Gorączka u psa to objaw, który może wskazywać na różne schorzenia i stany chorobowe. Jako odpowiedzialni opiekunowie musimy wiedzieć, jak ją rozpoznać i właściwie zareagować. W przeciwieństwie do ludzi – nie możemy po prostu zapytać naszego czworonożnego przyjaciela o to, czy źle się czuje. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jaka jest normalna…
Read More
pies po kastracji

Pies po sterylizacji i kastracji – jak zadbać o psa po zabiegu?

Sterylizacja i kastracja to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów weterynaryjnych. Choć są to rutynowe procedury, wymagają odpowiedniej opieki pooperacyjnej. Właściwa pielęgnacja psa w okresie rekonwalescencji jest kluczowa dla szybkiego powrotu do zdrowia i uniknięcia potencjalnych powikłań. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jak zadbać o psa zaraz po zabiegu – od pierwszych objawów…
Read More
odrobaczanie zwierząt

Odrobaczanie zwierząt – kiedy i jak je przeprowadzać?

Jesteś dumnym posiadaczem psa lub kota? Wiedz, że odrobaczanie to kluczowy zabieg profilaktyczny dla Twojego zwierzaka! Ryzyko pojawienia się pasożytów wzrasta, w momencie kiedy Twój pupil często wychodzi na dwór, ma kontakt z innymi zwierzętami lub spożywa surowe mięso. Co więcej, niektóre pasożyty mogą być groźne także dla ludzi, dlatego regularne odrobaczanie to nie tylko…
Read More