Ile powinien jeść pies? Zasady żywienia czworonogów

Posiadanie czworonoga w domu wiąże się z pewnymi zobowiązaniami. Jako posiadacze psa, powinniśmy zapoznać się z np. podstawowymi zasadami jego żywienia, tak, by pupil żył zdrowo i szczęśliwie. Nie ma uniwersalnej diety ani jednego zdrowego środka, który mógłby być stosowany dla wszystkich psów, lecz jest kilka zasad, których musimy przestrzegać, a także kilka czynników, które musimy brać pod uwagę, układając dietę dla swego czworonożnego przyjaciela.

Dieta dla szczeniaka

Nie jest niczym odkrywczym, że wiek jest jednym z kryteriów ustalenia dziennego zapotrzebowania energetycznego psa. Szczeniak przez pierwsze tygodnie swojego życia jest karmiony mlekiem swojej matki, później jednak jest w zupełności zależny od nas. Odpowiednia dieta jest o tyle ważna, żeby prawidłowo się rozwijały, a także miały energię i siłę. Warto dlatego karmić szczeniaczka w ciągu dnia częściej, nawet 4-5 razy dziennie, oczywiście małymi porcjami. Musimy zadbać, aby przygotowane posiłki były lekkostrawne, gdyż układ pokarmowy szczeniaka jest wyjątkowo wrażliwy. Najlepiej więc jeśli zainwestujemy w karmę dedykowaną tym najmłodszym, która jest zazwyczaj miękka i drobna, a także wzbogacona o witaminy i minerały.

Zapotrzebowanie energetyczne u dorosłego psa

Z wiekiem zmieniają się potrzeby, które są związane przede wszystkim z jego zmieniającym się metabolizmem. Zalecane jest, aby dorosłe psy jadły nie częściej niż 3 posiłki dziennie: rano, po południu i wieczorem, przy czym możemy stosować również model 2 posiłków dziennie: rano i pod wieczór. W przypadku psów w podeszłym wieku, najlepiej, jeśli rozważymy zmianę karmy na mniej kaloryczną, gdyż musimy pamiętać, że seniorzy mają już wolniejszy metabolizm, a także nie są tak aktywni fizycznie.

Dieta dostosowana do rasy

Jadłospis powinien być zbilansowany i jak najbardziej dostosowany również do rasy psa. Każda ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Obecnie w sklepach zoologicznych możemy spotkać się z rozmaitymi produktami i karmami dedykowanymi dla psów różnej rasy: dla małych, dla dużych, dla labradora, dla yorka i wiele innych. Producenci, wychodząc naprzeciw naszym oczekiwaniom, próbują zwyczajnie nam pomóc, oferując w swoich pokarmach właśnie te składniki odżywcze i w odpowiednich ilościach, których potrzebuje pies określonej rasy.

Karmienie w chorobach przewlekłych

Bywa, że nasz czworonóg cierpi na jakieś schorzenie. Niektóre rasy są genetycznie obciążone pewnymi jednostkami chorobowymi. Przykładem może być np. alergia pokarmowa, czy też cukrzyca. Ułożenie odpowiedniej diety jest więc warunkiem koniecznym, żeby utrzymać pupila przy zdrowiu i życiu. Poradników jak karmić takiego psiaka można znaleźć wiele, lecz najlepiej jak zasięgniemy oczywiście opinii wykwalifikowanego weterynarza, szczególnie wyspecjalizowanego z dziedziny dietetyki dla zwierząt.

Uniwersalna dzienna dawka pokarmu

Jak widać, czynników i zależności mamy wiele, trudno więc byśmy mogli ułożyć uniwersalną dietę, mającą zastosowanie u wszystkich psów. Przyjmuje się natomiast, że 1/3 pokarmu powinno stanowić czyste mięso, 1/3 wypełniacz oraz 1/3 warzywa. Jeśli więc mamy pod dachem 10-kilogramowego psiaka, to przyjmując zasadę 1 dekagram mięsa na 1 kilogram masy ciała, musimy dostarczyć mu w pokarmie 10 dekagramów mięsa, a samego jedzenia ok. 30 dekagramów. Najlepiej jednak, uwzględniając wszystkie istotne czynniki, ułożyć indywidualną dietę, kierując się radami ekspertów, producentów oraz lekarzy weterynarii.

Inne wpisy

pies po kastracji

Pies po sterylizacji i kastracji – jak zadbać o psa po zabiegu?

Sterylizacja i kastracja to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów weterynaryjnych. Choć są to rutynowe procedury, wymagają odpowiedniej opieki pooperacyjnej. Właściwa pielęgnacja psa w okresie rekonwalescencji jest kluczowa dla szybkiego powrotu do zdrowia i uniknięcia potencjalnych powikłań. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jak zadbać o psa zaraz po zabiegu – od pierwszych objawów…
Read More
odrobaczanie zwierząt

Odrobaczanie zwierząt – kiedy i jak je przeprowadzać?

Jesteś dumnym posiadaczem psa lub kota? Wiedz, że odrobaczanie to kluczowy zabieg profilaktyczny dla Twojego zwierzaka! Ryzyko pojawienia się pasożytów wzrasta, w momencie kiedy Twój pupil często wychodzi na dwór, ma kontakt z innymi zwierzętami lub spożywa surowe mięso. Co więcej, niektóre pasożyty mogą być groźne także dla ludzi, dlatego regularne odrobaczanie to nie tylko…
Read More
Jak często i w jaki sposób obcinać pazury u psa

Jak często i w jaki sposób obcinać pazury u psa?

Za krótkie pazury? Mogą sprawiać ból. Za długie? Dyskomfort przy każdym kroku. Niewłaściwie obcięte? To nie tylko stres dla psa, ale także dla jego opiekuna. Pielęgnacja psich pazurów to jedno z tych zadań, które na pierwszy rzut oka wydaje się proste, jednak w praktyce budzi sporo pytań i obaw właścicieli czworonogów. Jak zatem obcinać pazury…
Read More