Jak dbać o sierść psa? Przedstawiamy skuteczne sposoby pielęgnacji

Niektórzy twierdzą, że zadbanego psa można poznać po gęstej lśniącej sierści. Faktycznie jest w tym trochę prawdy, ponieważ utrzymanie futra pupila w dobrej kondycji wpływa pozytywnie na jego samopoczucie i zdrowie. Co zrobić, by sierść zwierzęcia zawsze prezentowała się doskonale?

Sierść nie tylko nadaje uroku…

Futro u psa ma szereg potrzebnych funkcji. Przede wszystkim stanowi ono naturalną barierę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Sierść bardzo często składa się z dwóch warstw: podszerstka oraz włosów okrywowych. Pierwsza powłoka osłania ciało przed działaniem wilgoci i utrudnia dojście do skóry pasożytom. Warstwa okrywowa pomaga kontrolować temperaturę ciała i chroni organizm przed wyziębieniem.

W zależności od gatunku psa sierść może być krótka lub długa, a niektóre osobniki są niemal całkowicie jej pozbawione. Typ włosów powinien determinować dobór odpowiednich metod pielęgnacji. Duże znaczenie w tym kontekście  ma zbilansowana dieta. Najlepiej zastosować gotowe karmy dla psów, dostosowane do ich wieku, które zawierają witaminy i wszelkie substancje potrzebne do prawidłowego rozwoju zwierzęcia.

Kąpiele pupila wzmocnią sierść

Regularne czyszczenie futra czworonoga pomaga oczyścić je z zabrudzeń i osadzających się zapachów, oraz usunąć kleszcze lub pchły. Kąpiel zwierzęcia pomaga też przywrócić właściwe pH skóry i stymuluje mieszki włosowe do dalszego wzrostu.

Warto jednak starannie wybrać odpowiedni szampon. Przy problemach skórnych, oraz innych specyficznych dolegliwościach psa, najlepiej poradzić się doświadczonego weterynarza. Pomoże on dobrać odpowiedni środek, który będzie bezpieczny dla zwierzęcia.

Gdy nasz pupil jest zdrowy, a celem kąpieli będzie wyłącznie oczyszczenie skóry i sierści, możemy wybrać szampon samodzielnie. W takim przypadku dobrze jest znaleźć produkt, który odznacza się kilkoma cechami, między innymi:

  • odpowiednim pH,
  • wysoką zawartością składników odżywczych,
  • brakiem barwników, parabenów, alkoholu oraz substancji zapachowych.

Nie zapominaj o czesaniu sierści

To ważny zabieg w procesie pielęgnacji czworonoga. Szczotkowanie ułatwia usunięcie wypadających włosów i martwego naskórka, przyczynia się także do poprawienia ukrwienia skóry. Taka pielęgnacja sprawia, że futro pupila staje się lśniące, miękkie i delikatne w dotyku.

W zależności od długości sierści trzeba postawić na dopasowane akcesoria, to znaczy:

  • u zwierząt z krótką sierścią najlepiej wykorzystać szczotkę gumową z rękawicą o szorstkiej powierzchni. Szczotkowanie warto przeprowadzić raz na 2-3 tygodnie,
  • u psów średniej sierści można wykorzystać standardowe szczotki do czesania. Najlepiej dopasować ich twardość do typu futra i wykonywać zabieg raz na 1-2 tygodni,
  • do czesania zwierząt długowłosych potrzebny będzie grzebień lub szczotka o grubości dostosowanej do wielkości futra. Taką sierść należy szczotkować co 1 lub 2 dni.

Inne wpisy

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem? Alergia u…
Read More
stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More