Jak dbać o sierść psa? Przedstawiamy skuteczne sposoby pielęgnacji

Niektórzy twierdzą, że zadbanego psa można poznać po gęstej lśniącej sierści. Faktycznie jest w tym trochę prawdy, ponieważ utrzymanie futra pupila w dobrej kondycji wpływa pozytywnie na jego samopoczucie i zdrowie. Co zrobić, by sierść zwierzęcia zawsze prezentowała się doskonale?

Sierść nie tylko nadaje uroku…

Futro u psa ma szereg potrzebnych funkcji. Przede wszystkim stanowi ono naturalną barierę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Sierść bardzo często składa się z dwóch warstw: podszerstka oraz włosów okrywowych. Pierwsza powłoka osłania ciało przed działaniem wilgoci i utrudnia dojście do skóry pasożytom. Warstwa okrywowa pomaga kontrolować temperaturę ciała i chroni organizm przed wyziębieniem.

W zależności od gatunku psa sierść może być krótka lub długa, a niektóre osobniki są niemal całkowicie jej pozbawione. Typ włosów powinien determinować dobór odpowiednich metod pielęgnacji. Duże znaczenie w tym kontekście  ma zbilansowana dieta. Najlepiej zastosować gotowe karmy dla psów, dostosowane do ich wieku, które zawierają witaminy i wszelkie substancje potrzebne do prawidłowego rozwoju zwierzęcia.

Kąpiele pupila wzmocnią sierść

Regularne czyszczenie futra czworonoga pomaga oczyścić je z zabrudzeń i osadzających się zapachów, oraz usunąć kleszcze lub pchły. Kąpiel zwierzęcia pomaga też przywrócić właściwe pH skóry i stymuluje mieszki włosowe do dalszego wzrostu.

Warto jednak starannie wybrać odpowiedni szampon. Przy problemach skórnych, oraz innych specyficznych dolegliwościach psa, najlepiej poradzić się doświadczonego weterynarza. Pomoże on dobrać odpowiedni środek, który będzie bezpieczny dla zwierzęcia.

Gdy nasz pupil jest zdrowy, a celem kąpieli będzie wyłącznie oczyszczenie skóry i sierści, możemy wybrać szampon samodzielnie. W takim przypadku dobrze jest znaleźć produkt, który odznacza się kilkoma cechami, między innymi:

  • odpowiednim pH,
  • wysoką zawartością składników odżywczych,
  • brakiem barwników, parabenów, alkoholu oraz substancji zapachowych.

Nie zapominaj o czesaniu sierści

To ważny zabieg w procesie pielęgnacji czworonoga. Szczotkowanie ułatwia usunięcie wypadających włosów i martwego naskórka, przyczynia się także do poprawienia ukrwienia skóry. Taka pielęgnacja sprawia, że futro pupila staje się lśniące, miękkie i delikatne w dotyku.

W zależności od długości sierści trzeba postawić na dopasowane akcesoria, to znaczy:

  • u zwierząt z krótką sierścią najlepiej wykorzystać szczotkę gumową z rękawicą o szorstkiej powierzchni. Szczotkowanie warto przeprowadzić raz na 2-3 tygodnie,
  • u psów średniej sierści można wykorzystać standardowe szczotki do czesania. Najlepiej dopasować ich twardość do typu futra i wykonywać zabieg raz na 1-2 tygodni,
  • do czesania zwierząt długowłosych potrzebny będzie grzebień lub szczotka o grubości dostosowanej do wielkości futra. Taką sierść należy szczotkować co 1 lub 2 dni.

Inne wpisy

jak sprawdzić czy pies ma gorączkę

Jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę? Jakie działania należy podjąć?

Gorączka u psa to objaw, który może wskazywać na różne schorzenia i stany chorobowe. Jako odpowiedzialni opiekunowie musimy wiedzieć, jak ją rozpoznać i właściwie zareagować. W przeciwieństwie do ludzi – nie możemy po prostu zapytać naszego czworonożnego przyjaciela o to, czy źle się czuje. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jaka jest normalna…
Read More
pies po kastracji

Pies po sterylizacji i kastracji – jak zadbać o psa po zabiegu?

Sterylizacja i kastracja to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów weterynaryjnych. Choć są to rutynowe procedury, wymagają odpowiedniej opieki pooperacyjnej. Właściwa pielęgnacja psa w okresie rekonwalescencji jest kluczowa dla szybkiego powrotu do zdrowia i uniknięcia potencjalnych powikłań. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jak zadbać o psa zaraz po zabiegu – od pierwszych objawów…
Read More
odrobaczanie zwierząt

Odrobaczanie zwierząt – kiedy i jak je przeprowadzać?

Jesteś dumnym posiadaczem psa lub kota? Wiedz, że odrobaczanie to kluczowy zabieg profilaktyczny dla Twojego zwierzaka! Ryzyko pojawienia się pasożytów wzrasta, w momencie kiedy Twój pupil często wychodzi na dwór, ma kontakt z innymi zwierzętami lub spożywa surowe mięso. Co więcej, niektóre pasożyty mogą być groźne także dla ludzi, dlatego regularne odrobaczanie to nie tylko…
Read More