Co zrobić kiedy pies kuleje? Jak szybko zareagować?

Jeśli zauważyłeś kulenie na którąś z łap u twojego pupila, powinieneś jak najszybciej przystąpić do działania, aby uniknąć ewentualnych, nieprzyjemnych dla niego powikłań. Jeśli nie masz możliwości szybkiego zabrania go do weterynarza, powinieneś sam ocenić wstępnie sytuację, podjąć pewne działania, jeśli to konieczne. Przyczyn utykania psów może być kilka, niektóre z nich są bardziej poważne i szkodliwe, inne mniej. Podstawową zasadą jest, aby ograniczyć spacery – nie powinno się nadwyrężać łap psa.

Nagła kulawizna

Problem ten pojawia się znienacka, zwykle w wyniku jakiegoś urazu. Często wydają się najbardziej niepokojące dla właścicieli czworonogów. Powodem może być nawet to, że pies źle stanął na łapie – zazwyczaj uszkodzenia te związane są z wykonywaniem przez zwierzęta podstawowych czynności. Warto sprawdzić temperaturę psa – stan zapalny powoduje gorączkę. Należy obejrzeć dokładnie łapy pupila, a nawet delikatnie zbadać jego mięśnie, kości, uważając na to, by nie sprawić mu zbyt dużego bólu. Jeśli widzimy ranę lub drzazgę, należy przemyć uszkodzoną powierzchnię skóry preparatem antyseptycznym i zabandażować ją – w drugim przypadku poprzedzamy działania wyjęciem ciała obcego. Mimo tego warto później udać się do weterynarza, w celu profesjonalnej oceny stanu zwierzęcia. W przypadku uszkodzenia kości czy zwichnięcia (prawdopodobnie da się zauważyć obrzęk lub wyczuć coś niepokojącego, dotykając łap) jedyne, co można zrobić, aby ulżyć psu, to przyłożenie chłodzącego kompresu i jak najszybsze udanie się do lekarza weterynarii.

Kulenie przewlekłe

Utrzymuje się bardzo długi czas lub regularnie nawraca. Zależnie od tego, od jakiego momentu się pojawiło, może sygnalizować różne schorzenia. Jeśli pierwsze objawy zaczęły występować w okresie dorastania psiaka, być może jest to oznaka młodzieńczego zapalenia stawów, które związane jest z szybkim wzrostem i przybieraniem na wadze zwierzęcia. Zazwyczaj problem ten dotyka duże rasy. Wymaga on specjalistycznej diagnozy, dlatego warto poczekać do momentu, aż możliwe będzie zabranie psa do weterynarza. Powinien bez problemu wytrzymać kilka godzin, do nawet doby. U starszych psów utykanie długotrwałe może być spowodowane zwyrodnieniem stawów, co również wymaga diagnozy odpowiednio wykwalifikowanej osoby. Oba przypadki mogą być leczone indywidualnie dobraną terapią.

Nawet jeśli z punktu widzenia człowieka sytuacja psa nie wygląda tragicznie, powinniśmy zadbać o jego dobro – pies nie może wprost zasygnalizować swojego cierpienia. Jako posiadacze czworonogów, powinniśmy zwracać uwagę na każde nietypowe zachowanie zwierzęcia, które może wiele mówić o stanie jego zdrowia.