Co zrobić kiedy pies kuleje? Jak szybko zareagować?

Jeśli zauważyłeś kulenie na którąś z łap u twojego pupila, powinieneś jak najszybciej przystąpić do działania, aby uniknąć ewentualnych, nieprzyjemnych dla niego powikłań. Jeśli nie masz możliwości szybkiego zabrania go do weterynarza, powinieneś sam ocenić wstępnie sytuację, podjąć pewne działania, jeśli to konieczne. Przyczyn utykania psów może być kilka, niektóre z nich są bardziej poważne i szkodliwe, inne mniej. Podstawową zasadą jest, aby ograniczyć spacery – nie powinno się nadwyrężać łap psa.

Nagła kulawizna

Problem ten pojawia się znienacka, zwykle w wyniku jakiegoś urazu. Często wydają się najbardziej niepokojące dla właścicieli czworonogów. Powodem może być nawet to, że pies źle stanął na łapie – zazwyczaj uszkodzenia te związane są z wykonywaniem przez zwierzęta podstawowych czynności. Warto sprawdzić temperaturę psa – stan zapalny powoduje gorączkę. Należy obejrzeć dokładnie łapy pupila, a nawet delikatnie zbadać jego mięśnie, kości, uważając na to, by nie sprawić mu zbyt dużego bólu. Jeśli widzimy ranę lub drzazgę, należy przemyć uszkodzoną powierzchnię skóry preparatem antyseptycznym i zabandażować ją – w drugim przypadku poprzedzamy działania wyjęciem ciała obcego. Mimo tego warto później udać się do weterynarza, w celu profesjonalnej oceny stanu zwierzęcia. W przypadku uszkodzenia kości czy zwichnięcia (prawdopodobnie da się zauważyć obrzęk lub wyczuć coś niepokojącego, dotykając łap) jedyne, co można zrobić, aby ulżyć psu, to przyłożenie chłodzącego kompresu i jak najszybsze udanie się do lekarza weterynarii.

Kulenie przewlekłe

Utrzymuje się bardzo długi czas lub regularnie nawraca. Zależnie od tego, od jakiego momentu się pojawiło, może sygnalizować różne schorzenia. Jeśli pierwsze objawy zaczęły występować w okresie dorastania psiaka, być może jest to oznaka młodzieńczego zapalenia stawów, które związane jest z szybkim wzrostem i przybieraniem na wadze zwierzęcia. Zazwyczaj problem ten dotyka duże rasy. Wymaga on specjalistycznej diagnozy, dlatego warto poczekać do momentu, aż możliwe będzie zabranie psa do weterynarza. Powinien bez problemu wytrzymać kilka godzin, do nawet doby. U starszych psów utykanie długotrwałe może być spowodowane zwyrodnieniem stawów, co również wymaga diagnozy odpowiednio wykwalifikowanej osoby. Oba przypadki mogą być leczone indywidualnie dobraną terapią.

Nawet jeśli z punktu widzenia człowieka sytuacja psa nie wygląda tragicznie, powinniśmy zadbać o jego dobro – pies nie może wprost zasygnalizować swojego cierpienia. Jako posiadacze czworonogów, powinniśmy zwracać uwagę na każde nietypowe zachowanie zwierzęcia, które może wiele mówić o stanie jego zdrowia.

Inne wpisy

cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More
dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More
Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More