Co to jest babeszjoza? Sprawdź jak rozpoznać schorzenie u psa lub kota

Okres wiosenny i letni to czas, w którym nasi pupile najbardziej narażeni są na ataki kleszczy. Te drobne pajęczaki mogą występować niemal w każdym miejscu, a metody ich odstraszania nie zawsze są w pełni skuteczne. W niektórych przypadkach mogą one roznosić groźną chorobę, jaką jest babeszjoza. Jak rozpoznać schorzenie u zwierzęcia?

Babeszjoza częstsza u psa

To popularna choroba zarówno wśród ludzi jak i zwierząt, którą wywołują pierwotniaki rodzaju Babesia. Najczęściej ich nosicielami są przedstawiciele kleszcza łąkowego. U psów choroba występuje znacznie częściej niż u kotów, może mieć też różny przebieg, w zależności od:

  • statusu immunologicznego pupila,
  • wieku psa,
  • występowania innych chorób.

Do najpopularniejszych objawów schorzenia u psa należy apatia, ospałość oraz wymioty. Pupil może wykazywać niechęć do jedzenia i picia, a w szczególnie ciężkim przypadku pojawia się przyspieszony oddech, gorączka oraz mocz o ciemniejszej barwie. Wraz z postępem choroby objawy mogą się nasilać, dlatego zaraz po ich zaobserwowaniu warto niezwłocznie udać się do weterynarza.

Babeszjoza u kotów – problem rzadszy, lecz równie groźny

Koty w naszej części świata, na razie są znacznie mniej narażone na atak pierwotniaków. Babeszjoza u tych zwierząt stanowi poważny problem na terenach Afryki Południowej. Choroba również przenoszona jest przez kleszcze, choć do tej pory nie ustalono, który gatunek jest odpowiedzialny za transmisję zarazków.

Babeszjoza może mieć ostry lub utajony przebieg. U chorego kota najczęściej pojawia się anemia, i ospałość, w niektórych przypadkach występuje też matowa sierść. Dalszy rozwój choroby zależy od gatunku pasożyta, który zainfekował jego organizm.  Najczęściej choroba rozwija się po 2-3 dniach, jednak okres inkubacji pierwotniaków może trwać nawet kilka tygodni. Ze względu na mniej charakterystyczne objawy, postawienie właściwej diagnozy u kota jest znacznie trudniejsze.

Jak uchronić zwierzę przed chorobą?

Przede wszystkim warto przez cały rok zabezpieczać pupila przed atakiem kleszczy. Można w tym celu stosować specjalne obroże, preparaty przeciwkleszczowe czy zasypki na sierść, które odstraszą insekty. Zwierzęta, które stale przebywają na świeżym powietrzu warto też zaszczepić.

Jeśli zauważymy kleszcza wbitego w skórę pupila, należy niezwłocznie go usunąć. Warto wykorzystać pęsetę lub specjalne łapki do wyjmowania insektów, dzięki której szybciej pozbędziemy się pasożyta ze skóry. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie wyciągnąć kleszcza, najlepiej skontaktować się z weterynarzem, który pomoże w usunięciu pasożyta.

Inne wpisy

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem? Alergia u…
Read More
stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More