Nasze domowe zwierzęta, tak samo jak my, mogą zachorować. Nie omijają ich również problemy, które wśród ludzi określane są mianem chorób cywilizacyjnych. Tak, to jest fakt – Twój kot również może cierpieć na otyłość! Oczywiście lekka nadwaga pupila nie powinna być powodem do paniki, gdy jednak nasz kot znacznie szybciej zwiększa swoją masę, warto się tym zainteresować… Od tego zależy dalsze zdrowie zwierzęcia i długość jego życia!
Jakie są przyczyny otyłości u kota?
Na tę dolegliwość najczęściej zapadają zwierzęta o dość biernym stylu życia. Nieodpowiednia dieta, częste wylegiwanie się w domu i brak ruchu na świeżym powietrzu są główną przyczyną nadmiernego przybierania na wadze. Problem nadwagi dotyka szczególnie zwierzęta, które nie opuszczają domostw. Dodatkowo z otyłością częściej zmagają się kocury niż kotki.
Niekontrolowana masa ciała może także wynikać z niektórych chorób. Niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy choroby trzustki mogą wpływać na obniżenie metabolizmu zwierzęcia. Podobny efekt wywołują niektóre leki sterydowe i hormonalne, dlatego wszelkie zmiany wagi kota warto konsultować z weterynarzem. Często szybkie przybieranie na wadze jest też związane z przebytym zabiegiem kastracji.
Kiedy mówimy o nadwadze, a kiedy o otyłości?
Warto podkreślić, że oba pojęcia różnią się od siebie. Nadwaga u kota związana jest z powiększeniem optymalnej masy ciała o 15-30%. Taki stan może występować chwilowo i dość łatwo go wyeliminować.
Inaczej jest z otyłością… Jeśli zauważymy przekroczenie masy o więcej niż 30% normy, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem. Choroba może być wynikiem innych problemów kota, a proces jej leczenia jest długotrwały i wymaga odpowiedniej diety.
Jak sprawdzić, czy kot ma nadwagę lub otyłość? Wizualna ocena kondycji ciała może przynieść odpowiedź. Polega ona na obserwacji sylwetki zwierzęcia i niektórych elementów ciała, takich jak linia żeber, brzucha czy talii. Prawidłowa kocia sylwetka widziana z góry przypomina kształt klepsydry, a żebra, choć niewidoczne powinny być bez trudu wyczuwalne pod skórą.
Jak leczona jest otyłość u kota?
Po stwierdzeniu schorzenia, kluczowy jest dobór odpowiedniej diety. Należy ją wybrać z pomocą specjalisty, który pomoże ustalić przyczyny występowania otyłości. Odchudzanie kota na własną rękę, nie tylko jest mało skuteczne, lecz wręcz niebezpieczne dla naszego pupila!
Leczenie otyłości polega na doborze właściwej karmy i przestrzeganiu ustalonych racji pokarmowych. Proces wymaga czasu, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Dobrze jest jednocześnie zadbać o to, by pupil miał więcej ruchu – warto zachęcać kota do aktywności fizycznej oraz spacerów. Jednocześnie należy weryfikować skuteczność metody leczenia, systematycznie ważąc pupila.