Pies zimą. Jak dbać o jego zdrowie przy mrozach i soli na drodze?

Nieważne, jaka pogoda jest za oknem – pies musi się wyszaleć! Zimą szczególnie trzeba zadbać o jego zdrowie i higienę. Oto siedem głównych porad dotyczących pielęgnacji psa o tej porze roku.

Zadbaj o psie łapy

Wszyscy wiedzą, że na polskich drogach pierwszym remedium na lód na ulicach jest sól. Niestety, ma ona fatalne skutki dla naszych czworonożnych przyjaciół. Jako właściciel musisz wiedzieć, że skóra między palcami i na opuszkach jest bardzo delikatna, szczególnie u psów z białą sierścią. W połączeniu ze śniegiem i mrozem, może uszkadzać opuszki, a zarazem wywoływać otarcia, pęknięcia i owrzodzenia, które trudno się goją.

Dlatego zawsze po powrocie ze spaceru sprawdzaj stan łap pupila i w miarę możliwości unikaj chodników, na które sypie się sól. Kiedy wrócicie, usuń spomiędzy opuszków lód i śnieg – to pozwoli pozbyć się nadmiaru wilgoci, która powoduje stany zapalne. Warto zaopatrzyć się też w odpowiednie środki do smarowania łap przed wyjściem. Sprawdzi się tu wazelina lub jakikolwiek tłusty krem z dodatkiem lanoliny. Będą one dobrze zapobiegać problemom.

Zadbaj o psią sierść

Futro naszych czworonożnych przyjaciół ma właściwości izolacyjne, ale tylko wtedy, kiedy jest dobrze wypielęgnowane. Dlatego powinieneś poświęcać jej zimą dużo miłości!

Pamiętaj o częstym czesaniu. W ten sposób utrzymasz izolującą warstwę powietrza, chroniącą przed zimnymi temperaturami. Zrezygnuj zarazem z częstego kąpania, gdyż kosmetyki niszczą warstwę lipidową skóry, zarazem obniżając odporność. Codziennie po spacerze obmyj tylko brzuch i łapy z soli.

Jeśli musisz wyprawić psiakowi kąpiel, korzystaj ze specjalnych preparatów z dodatkiem substancji natłuszczających, tj. lanoliny, pantenolu. Nie zapominaj również o dokładnym wycieraniu sierści! Pamiętaj, że jeśli sprawia ona wrażenie suchej i matowej, to znak, że pupil potrzebuje więcej składników odżywczych.

Zadbaj o psie uszy

Zimą zapalenie ucha pcha się drzwiami i oknami! Przez wilgoć, mróz i błoto, bakterie w nieczyszczonych uszach rozwijają się błyskawicznie. Pod żadnym pozorem nie używaj jednak patyczków do uszu, tak jak to robią ludzie. Postaraj się o specjalny preparat do czyszczenia.

Zadbaj o okrycie

Rasy krótkowłose i małe powinny nosić ubranie na zimowe spacery. Nie może ono krępować ruchów psa, musi być łatwe w zakładaniu. Buty z kolei zazwyczaj nie przypadają naszym pupilom do gustu, więc nie ubieraj ich na siłę.

Pamiętaj, że w wyjątkowo mroźne dni spacery należy ograniczyć. Psy są równie wrażliwe na mróz, jak ludzie!

Inne wpisy

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem? Alergia u…
Read More
stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More