Otyłość u zwierząt i jak z nią walczyć

Na poważne konsekwencje związane z otyłością narażeni są nie tylko ludzie, ale również zwierzęta, nad którymi sprawujemy opiekę. Ten jeden z najgroźniejszych problemów zdrowotnych dotyka nie tylko koty i psy, ale również inne zwierzęta chętnie hodowane w zaciszu domowym, takie jak króliki, szczury czy szynszyle. Reasumując — otyłość szkodzi wszystkim bez wyjątku.

Przyczyny otyłości u naszych pupili

Właściciele często wyznają zasadę „przez żołądek do serca”, licząc na wdzięczność i zadowolenie swoich czworonogów. Nic nie usprawiedliwia jednak krzywd wyrządzonych przez ludzi, którzy przekarmiają swoje zwierzątko, powodując tym samym nadmierny przyrost jego wagi. Należy pamiętać o tym, że jeśli masa ciała jest większa od pożądanej o 20% i więcej, mamy do czynienia z otyłością i należy bezwzględnie skonsultować się z weterynarzem.

Przyczyn nadwagi może być więcej, do najczęściej występujących należą:

  • wiek — im zwierzę starsze, tym mniejszy jest jego metabolizm i większe tendencje do tycia;
  • sterylizacja — brak hormonów płciowych spowalnia metabolizm, dodatkowo zaburzona zostaje hormonalna regulacja pobierania pokarmu;
  • brak ruchu — zwierzę nie ma możliwości spalenia pobranych kalorii;
  • niedoczynność tarczycy — zaburzenia hormonalne spowodowane przez niewłaściwą pracę tarczycy;
  • podawane leki — leki przeciwzapalne lub antykoncepcja hormonalna;
  • zaburzenia behawioralne — głodzenie czworonoga w przeszłości;
  • genetyka — niektóre rasy, takie jak owczarki szetlandzkie, bassety czy jamniki, mają genetycznie wykształcone predyspozycje do tycia.

Zagrożenia dla zdrowia

Groźne skutki otyłości u czworonogów są bardzo zbliżone do ludzkich. Otłuszczenie organów wewnętrznych prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych, niewydolności oddechowej, chorób trzustki, wątroby oraz problemów skórnych. Również aparat ruchowy cierpi przy nadmiernej wadze — choroby stawów i dysków międzykręgowych, którym towarzyszy ból, powodują ogromne trudności w poruszaniu się czy nawet podnoszeniu z pozycji leżącej.

Ruch i właściwa dieta kluczem do sukcesu

W momencie, kiedy zauważymy, że nasz pupil niebezpiecznie się zaokrąglił, natychmiast należy poszukać pomocy u weterynarza. Weterynarz pomoże ustalić poprawną dietę i stworzy bezpieczny dla czworonoga plan ćwiczeń, jeśli będzie to konieczne. Odchudzanie powinno przebiegać stopniowo, głodówki i eksperymentalne diety są niedopuszczalne, ponieważ zamiast pomóc pupilowi i ulżyć jego cierpieniom, możemy narazić go na dodatkowe schorzenia ze strony układu pokarmowego. Wskazana jest również większa ilość ruchu, dłuższe spacery i zabawy na świeżym powietrzu.

Inne wpisy

Retrievery predyspozycje do chorób

Retrievery – predyspozycje do chorób.

Retrievery to psy, które skradły serca miłośników czworonogów na całym świecie. Są niezwykle towarzyskie, inteligentne, a także wszechstronne – sprawdzają się zarówno jako lojalni członkowie rodzin, jak i psy pracujące, m.in. w dogoterapii, ratownictwie czy jako przewodnicy osób niewidomych. Mowa oczywiście o rasach takich jak Golden Retriever, Labrador Retriever i Flat-Coated Retriever – znanych ze…
Read More
choroby uszu u psa - jak zapobiegać

Choroby uszu u psów – jak leczyć i zapobiegać?

Czy Twój pies często potrząsa głową, drapie się po uszach lub wydobywa się z nich… nieprzyjemny zapach? Problemy z uszami to jedne z najczęstszych dolegliwości, z jakimi właściciele psów zgłaszają się do weterynarzy. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę szczególną budowę psiego ucha, które stwarza idealne warunki do rozwoju różnych schorzeń. W tym artykule…
Read More
jak sprawdzić czy pies ma gorączkę

Jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę? Jakie działania należy podjąć?

Gorączka u psa to objaw, który może wskazywać na różne schorzenia i stany chorobowe. Jako odpowiedzialni opiekunowie musimy wiedzieć, jak ją rozpoznać i właściwie zareagować. W przeciwieństwie do ludzi – nie możemy po prostu zapytać naszego czworonożnego przyjaciela o to, czy źle się czuje. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jaka jest normalna…
Read More