Otyłość u zwierząt i jak z nią walczyć

Na poważne konsekwencje związane z otyłością narażeni są nie tylko ludzie, ale również zwierzęta, nad którymi sprawujemy opiekę. Ten jeden z najgroźniejszych problemów zdrowotnych dotyka nie tylko koty i psy, ale również inne zwierzęta chętnie hodowane w zaciszu domowym, takie jak króliki, szczury czy szynszyle. Reasumując — otyłość szkodzi wszystkim bez wyjątku.

Przyczyny otyłości u naszych pupili

Właściciele często wyznają zasadę „przez żołądek do serca”, licząc na wdzięczność i zadowolenie swoich czworonogów. Nic nie usprawiedliwia jednak krzywd wyrządzonych przez ludzi, którzy przekarmiają swoje zwierzątko, powodując tym samym nadmierny przyrost jego wagi. Należy pamiętać o tym, że jeśli masa ciała jest większa od pożądanej o 20% i więcej, mamy do czynienia z otyłością i należy bezwzględnie skonsultować się z weterynarzem.

Przyczyn nadwagi może być więcej, do najczęściej występujących należą:

  • wiek — im zwierzę starsze, tym mniejszy jest jego metabolizm i większe tendencje do tycia;
  • sterylizacja — brak hormonów płciowych spowalnia metabolizm, dodatkowo zaburzona zostaje hormonalna regulacja pobierania pokarmu;
  • brak ruchu — zwierzę nie ma możliwości spalenia pobranych kalorii;
  • niedoczynność tarczycy — zaburzenia hormonalne spowodowane przez niewłaściwą pracę tarczycy;
  • podawane leki — leki przeciwzapalne lub antykoncepcja hormonalna;
  • zaburzenia behawioralne — głodzenie czworonoga w przeszłości;
  • genetyka — niektóre rasy, takie jak owczarki szetlandzkie, bassety czy jamniki, mają genetycznie wykształcone predyspozycje do tycia.

Zagrożenia dla zdrowia

Groźne skutki otyłości u czworonogów są bardzo zbliżone do ludzkich. Otłuszczenie organów wewnętrznych prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych, niewydolności oddechowej, chorób trzustki, wątroby oraz problemów skórnych. Również aparat ruchowy cierpi przy nadmiernej wadze — choroby stawów i dysków międzykręgowych, którym towarzyszy ból, powodują ogromne trudności w poruszaniu się czy nawet podnoszeniu z pozycji leżącej.

Ruch i właściwa dieta kluczem do sukcesu

W momencie, kiedy zauważymy, że nasz pupil niebezpiecznie się zaokrąglił, natychmiast należy poszukać pomocy u weterynarza. Weterynarz pomoże ustalić poprawną dietę i stworzy bezpieczny dla czworonoga plan ćwiczeń, jeśli będzie to konieczne. Odchudzanie powinno przebiegać stopniowo, głodówki i eksperymentalne diety są niedopuszczalne, ponieważ zamiast pomóc pupilowi i ulżyć jego cierpieniom, możemy narazić go na dodatkowe schorzenia ze strony układu pokarmowego. Wskazana jest również większa ilość ruchu, dłuższe spacery i zabawy na świeżym powietrzu.