Przyczyny braku apetytu u zwierząt domowych – jak im zaradzić

Czy istnieje wspanialszy widok, aniżeli nasz jedzący pupil? Niewiele istnieje na świecie obrazków tak wielkiej radości, jak wzrok kota, czy psa wpatrzonego w zbliżający się posiłek. I chociaż czasami denerwuje nas ta bezwarunkowa miłość do posiłków (tym bardziej, kiedy sami chcemy zjeść obiad, a czworonóg nam towarzyszy), to jednak większość zwierząt już tak po prostu ma. Niemniej brak apetytu u zwierzęcia domowego powinien wzbudzić czujność. Jak mu zaradzić?

Dlaczego zwierzę domowe nie ma apetytu? Weterynarz zna przyczynę

Pierwszym krokiem powinno być udanie się do weterynarza. Brak apetytu może mieć przyczynę w pogorszeniu się stanu zdrowia zwierzęcia. Niechęć do jedzenia może wskazywać chociażby na gorączkę. Braku apetytu możemy upatrywać również w bolesnych dziąsłach, czy też połamanych zębach. Niechęć do jakiegokolwiek jedzenia może sugerować również niestety poważne problemy z wątrobą.

Nieświeża karma zawsze odbierze apetyt

Nierzadko przyczyny są bardzo prozaiczne, a także łatwiejsze do wyeliminowania. Jeśli weterynarz wykluczy jakiekolwiek choroby – być może problemu należy szukać w karmie. Nieodpowiednie przechowywanie może pozbawić pokarm wartości odżywczych. Źle zabezpieczone danie nie będzie już kusiło swoimi walorami. Psie posiłki najlepiej trzymać w lodówce, oddzielając je przy tym od innych produktów, aby nie przeszły ich zapachami. Inna kombinacja zapachów może zniechęcić psa do spożycia posiłku.

Brak apetytu u psa – mało zróżnicowana dieta

Nikt chyba nie lubi jeść ciągle takich samych posiłków. Podobnie wygląda to u zwierząt domowych. Ile bowiem razy można jeść identyczne danie? Niemniej złym pomysłem będzie również zbyt częste zmienianie karmy. Rozwiązaniem tej sytuacji będzie podawanie urozmaiconych posiłków, dzięki ciekawym dodatkom. Karmę możemy podać chociażby z kawałkami świeżego mięsa, czy też z niewielką ilością jogurtu.

Dokarmianie resztkami z obiadu i niewielka aktywność fizyczna

Nierzadko zdarza się, że zwierzę nie ma ochoty zjeść swojej karmy, bo wcześniej schrupało coś na boku. Dokarmianie zwierzaka resztkami ze stołu to niezbyt dobry pomysł. Pupil nie będzie chciał jeść swojego jedzenia, a przy okazji przyzwyczai się do rarytasów z naszej lodówki. Kto po czymś takim chciałby jeść sucha karmę lub tą z puszki?

Warto pomyśleć również o tym, aby polepszyć apetyt zwierzęcia. Idealnym rozwiązaniem będzie zwiększony wysiłek fizyczny. Zmęczony zwierzak chętniej spojrzy na swoją miskę.

Inne wpisy

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem? Alergia u…
Read More
stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More