Jak oduczyć psa gryzienia? Problem u szczeniąt i dorosłych psów

Gryzienie jest naturalne dla Twojego szczeniaka, ponieważ na tym etapie poznaje on dopiero swoje możliwości i uczy się, co mu wolno, a czego nie. Sprawdza również, jak jego zachowania wpływają na innych – nie wie jeszcze, że kiedy ugryzie Cię w rękę, sprawi Ci ból, a zjedzenie kapcia spowoduje Twoje niezadowolenie. Dlatego najlepiej zająć się tym tematem stosunkowo wcześnie, aby pies nie wyuczył się złych nawyków.

Gryzienie u szczeniaka

Młode zwierzę gryzie najczęściej wtedy, kiedy pojawiają się u niego zęby. Mleczne powinny zacząć rosnąć ok. 3. i 4. tygodnia życia, a następnie od 3. do około 8. miesiąca życia trwa proces wymiany ich na stałe. W tym czasie obgryzanie jest sposobem na swędzące dziąsła.

Pewnie zauważyłeś, że psie rodzeństwo lubi podgryzać się nawzajem w bardzo młodym wieku, a to, czego się nauczą od sióstr, braci i matki, zostaje też w życiu dorosłym. Podczas gryzienia lub żucia w mózgu zwierzęcia uwalniany jest hormon szczęścia, dlatego też jest to naturalna potrzeba młodych i dorosłych psów, która pozwala się zrelaksować. Ważne jest jednak, aby szczenię nauczyło się panować nad siłą zaciskania szczęk. Jeżeli zatem pies zostanie wcześnie zabrany z miotu (przed 8. tyg.), może nie zdążyć poznać wszystkich zasad dotyczących interakcji z innymi i dlatego Twoim zadaniem jest wszystko mu pokazać.

Warto również wspomnieć, że u dorosłych psów gryzienie może być sygnałem, że coś im dolega. Jeśli zatem nasz pupil często gryzie swoje części ciała lub atakuje właściciela, udajmy się do lekarza.

Co robić, żeby oduczyć psa gryzienia?

Kiedy się bawicie, a Twój szczeniak nagle atakuje Twoją dłoń, możesz zacząć go ignorować i odejść. To będzie sygnał, że takie zachowanie powoduje przerwanie dobrej zabawy. Innym sposobem jest głośne okazanie niezadowolenia poprzez wydawanie dźwięków „ała”, „nie wolno”, które powinny zwierzę wprawić w zaskoczenie. Kiedy przerwie gryzienie, pochwal go, aby pojął, że używanie zębów jest dla Ciebie bolesne.

Ważne jest kupienie dobrych gryzaków. Szczeniak będzie wtedy gryzł zabawki, a nie Twoje ręce. Postaw na zabawki wypełnione smakołykami lub takie do szarpania, którymi będziecie bawić się wspólnie. Pamiętaj też o zapewnieniu mu odpowiedniej dawki wysiłku fizycznego, który sprawi, że nasz pupil nie będzie już miał ochoty gryźć rzeczy w domu, nawet jeśli pozostawimy go samego. Na wszelki wypadek pamiętaj jednak, aby nie zostawiać w jego zasięgu przedmiotów, które mogłyby mu zaszkodzić lub których zniszczenia wolałbyś uniknąć.