Czipowanie jest dosyć częstą procedurą przeprowadzaną u psów, kotów, ale też innych zwierząt. Zwiększa to bezpieczeństwo każdego zwierzaka, dzięki czemu w razie zaginięcia daje spore szanse na odnalezienie. Wszczepienie czipa nie jest obowiązkowym zabiegiem, jednak pomimo tego duża liczba właścicieli zwierząt, decyduje się na ten krok, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo swojemu pupilowi. Dowiedz się, więcej na temat czipowania zwierząt i sprawdź, czy jest to całkowicie bezpieczny zabieg?
- Na czym polega czipowanie zwierząt?
- Czy czipowanie zwierząt jest bezpiecznym zabiegiem?
- Dlaczego warto zaczipować swojego pupila?
Na czym polega czipowanie zwierząt?
Czipowanie zwierząt polega na wszczepieniu pod skórę wykonanego ze szkła urządzenia wielkości ziarnka ryżu. Implant wszczepia się zazwyczaj po lewej stronie szyi lub pomiędzy łopatkami. Zabieg jest przeprowadzany w gabinecie weterynaryjnym pod okiem wykwalifikowanego lekarza weterynarii. Samo wszczepienie tego niewielkiego urządzenia przypomina wykonanie zastrzyku i z reguły jest bezbolesne. W niektórych przypadkach, konieczne może być wygolenie sierści w miejscu, gdzie zostanie wszczepiony czip, aby weterynarz miał łatwiejszy dostęp. Po zakończeniu zabiegu weterynarz, sprawdza poprawność działania urządzenia.
Czip posiada 15- cyfrowy kod, który jest indywidualny dla każdego zwierzaka. Oczywiście właściciel, powinien dokładnie wiedzieć, w jaki sposób działa to urządzenie. Nie należy mylić czipa z lokalizatorem GPS, ponieważ nim nie jest. Czip jest natomiast pomocny w sytuacji, kiedy zwierzę się zgubi i zostanie odnalezione przez kogoś innego. Wtedy można odczytać numer identyfikacyjny, za pomocą specjalnego urządzenia, którym dysponują weterynarze oraz schroniska i sprawdzić, kto jest właścicielem zwierzęcia.
Po zaczipowaniu psa weterynarz, dokonuje rejestracji w systemie. Wyróżnia się kilka różnych baz, w których można zarejestrować zwierzę. Niestety nie ma jednej bazy, gdzie mogłyby znaleźć się wszystkie numery identyfikacyjne zwierząt. Koszt czipowania to około 150 zł. Pamiętaj, że ceny mogą się od siebie różnić, a na ostateczny koszt, wpływa lokalizacja i konkretny gabinet weterynaryjny, jaki zostanie wybrany.
Czy czipowanie zwierząt jest bezpiecznym zabiegiem?
Właściciele zwierząt nie muszą się martwić, że czipowanie będzie miało negatywne skutki dla zdrowia ich pupila. Zabieg wszczepienia urządzenia przeprowadzany jest szybko i sprawnie. Cała procedura zajmuje zaledwie kilka minut. Podczas czipa używa się biokompatybilne materiały, które w żaden sposób nie szkodzą zwierzęciu. Nie powoduje to również żadnych reakcji alergicznych.
Do czipowania nie ma żadnych przeciwwskazań. Można zatem zaczipować psa, czy kota w każdym wieku bez względu na jego stan zdrowia. Wszczepione urządzenie nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu zwierzęcia i nie ma wpływu na jego zdrowie w przyszłości.
Dlaczego warto zaczipować swojego pupila?
Zabieg czipowania zwierząt domowych w Polsce nie jest obowiązkowy. Bez wątpienia jednak, decyzja o zaczipowaniu zwierzaka zmniejsza odsetek bezdomności wśród psów i kotów. Świadomość właścicieli na ten temat rośnie i coraz więcej osób, czipuje swojego pupila. Nie da się przewidzieć tego, kiedy dojdzie do zaginięcia zwierzęcia bądź jego ucieczki. W przypadku psa może on uciec nawet podczas spaceru, dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji.
Zwierzęta domowe, najlepiej jest czipować tuż po zakupie, ponieważ daje to zdecydowanie większą ochronę. Urządzenie to nie ma terminu ważności. Służy ono przez całe życie, a jego wszczepienie jest jednorazowym zabiegiem. Zaczipowanie zwierzaka może być konieczne w momencie, gdy chcesz zabrać go za granicę (tutaj należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego jedziesz) lub jest to zwierzak z rodowodem.
Od pewnego czasu trwają prace nad wprowadzeniem obowiązku czipowania zwierząt domowych. Jest to ukierunkowane dobrem tych zwierząt. Na ten moment nie ma jeszcze żadnych przepisów prawnych, które nakazywałyby obowiązkowe czipowanie wszystkich psów i kotów. Nie należy jednak czekać, aż takie przepisy wejdą w życie, a jak najszybciej zabezpieczyć pupila, ponieważ może być to jedyna szansa na odnalezienie zwierzęcia, jeśliby zaginęło.