Czy koty rzeczywiście piją mleko? Jakie jest zdanie weterynarzy?

Od zawsze w literaturze dziecięcej, wieczorynkach i wierszykach przewijał się motyw kotka pijącego mleko. „Coś ty, kotku, miał? – Miałem ja miseczkę mleczka, Teraz pusta już miseczka, A jeszcze bym chciał.” Kiedyś nikt nie miał wątpliwości, że to jest najwłaściwszy pokarm. Ten głęboko zakorzeniony w tradycji i społeczności mit jednak może być dla naszych towarzyszy szkodzący. 

Jak mleko wpływa na organizm naszego kota

Przede wszystkim jest wysokokaloryczne. Regularne podawanie go zwierzętom, szczególnie tym, które nie wychodzą poza mieszkanie, może negatywnie wpływać na ich masę ciała. Oprócz problemów z utrzymaniem zdrowej sylwetki, pijąc mleko w dużych ilościach pobierają dużą dawkę wapnia, cukrów i węglowodanów. To prowadzi do problemów żołądkowych. Dla dorosłych kotów pokarm ten nie posiada żadnych wartościowych składników odżywczych, a obecna laktoza wpływa negatywnie na ich funkcjonowanie ze względu na nietolerancje, która towarzyszy domowym czworonogom. 

Czy koty nie mogą pić mleka w ogóle?

Kociaki do ósmego tygodnia życia głównie odżywiają się mlekiem matki. Jako ssaki, w okresie dzieciństwa jest to ich główny pokarm, zawierający wszystkie niezbędne do zdrowego rozwoju składniki. Po ósmym, a maksymalnie dwunastym tygodniu życia, nie dostarcza on już do organizmu żadnych pozytywnych składników. Czy jednak koty nie mogą pić mleka w ogóle? 

Odpowiedź jest niejednoznaczna. Można pokusić się o podawanie go jako formy nagrody bądź smakołyku. Należy jednak zwrócić uwagę na to, co wlewamy do miski. Mleko krowie zawiera bardzo dużą ilość laktozy, która może być trudno przyswajalna dla naszego pupila. Lepiej więc ograniczać lub całkowicie zrezygnować z jego podawania. To samo tyczy się owczego, które zawiera w sobie jeszcze więcej laktozy. Mleko kozie oraz mleko bez laktozy są natomiast bardzo kaloryczne. Będzie to więc dobry wybór, tylko jeśli ilość przysmaku będzie bardzo ograniczona.

Obecnie na rynku dostępne są specjalne mleka dla kotów. Pupil na pewno doceni smak takiego napoju, a dodatkowo wzbogaci swój organizm o potrzebne składniki, takie jak taurynę. 

Jaka alternatywa?

Najlepszą jest zwykła woda. To właśnie ona jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu naszych kotów. Łatwo obliczyć optymalną dzienną dawkę. Standardowo, zwierzę potrzebuje około 30 do 50 ml na kilogram masy ciała.