Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila?

Po tym poznasz, że pies się stresuje

Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u zwierzęcia. Osobniki mogą reagować w nieco inny sposób na niektóre sytuacje, dlatego warto stale obserwować zmiany w ich zachowaniu. Podstawowym sygnałem świadczącym o dużym stresie jest warczenie psa. Zwierzę w ten sposób próbuje odstraszyć obiekt, który w jego oczach stanowi zagrożenie. Innym istotnym sygnałem stresu będzie przyjęcie przez czworonoga skulonej postawy ciała.

Niektóre sygnały świadczące o stresie zwierzęcia są bardziej subtelne i niejednoznaczne. O takim stanie może świadczyć przykładowo ziewanie, które w pierwszej chwili przywodzi na myśl zmęczenie psa. Objawem niepokoju u zwierzęcia jest również otrzepywanie się. Gdy zaobserwujemy taką reakcję zaraz po kontakcie z obcym psem, może być to objaw tzw. strzepywania stresu.

Jakie mogą być skutki nadmiernego stresu?

Warto wiedzieć, że stres może mieć formę ostrą lub chroniczną. Pierwszy typ niepokoju stanowi naturalną reakcję obronną organizmu zwierzęcia i zwykle ma działanie krótkotrwałe. Wynika on z błyskawicznej reakcji na stresujący bodziec, który dodatkowo mobilizuje zwierzę do odpowiedniego działania w kryzysowej sytuacji.

Stres chroniczny to długotrwały stan podniesionej gotowości organizmu. Może on wynikać z niewłaściwego sposobu wychowywania pupila i braku zaspokajania jego podstawowych potrzeb. Utrzymanie takiego stanu może mieć bardzo negatywne skutki i jest bardzo obciążające dla zwierzęcia. Nadmierny stres przyczynia się do zaburzeń funkcji fizjologicznych, takich jak wzrost u młodych osobników czy reprodukcja. Wysoki poziom kortyzolu w organizmie pupila może też zaburzyć gospodarkę białkową, węglowodanową i tłuszczową, co prowadzi do rozwoju chorób.

Dzięki tym działaniom pupil będzie spokojniejszy

Aby ograniczyć stres u psa, powinniśmy przede wszystkim odpowiednio o niego dbać. Zwierzę nie potrafi samodzielnie opanować swoich emocji, dlatego postarajmy się o to, by pupil unikał sytuacji stresujących. Pamiętajmy o zabawie z psem i regularnych spacerach, dzięki którym zwierzę będzie mogło uspokoić się i zrelaksować.

Warto także zinterpretować czynniki stresujące i odpowiednio reagować w przypadku ich wystąpienia. Jeśli przykładowo pies boi się burzy, w czasie ulewy trzymajmy pupila w domu i postarajmy się ograniczyć hałas z zewnątrz. W trakcie wizyty u weterynarza rozmawiajmy z pupilem i głaszczmy go, dzięki czemu pies poczuje się pewniej. A jeśli problemem są kontakty zwierzęcia z innymi psami lub dzikimi zwierzętami, starajmy się organizować spacery w taki sposób, by uniknąć niechcianych spotkań.

Inne wpisy

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem? Alergia u…
Read More
stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More