Pchły u psa – nie wpadaj w panikę! Jak rozpoznać że pies ma pchły?

Posiadanie psa to ogromna radość dla jego właściciela, a także całej rodziny. Wiele osób uważa czworonoga za członka swojej rodziny i stara się opiekować nim najlepiej jak umie. Dbanie o psa to coś, o czym należy pamiętać każdego dnia. Niestety może zdarzyć się, że u Twojego psa pojawią się pchły. Nie panikuj w takiej sytuacji, a skorzystaj z porad, które pomogą pozbyć się pcheł. Co należy zatem zrobić i po czym poznać, że Twój pies ma pchły?

Pchły u psa – jak je rozpoznać?

Pchły to pasożyty, których właściciele czworonogów obawiają się najbardziej. Już samo to określenie może wzbudzać u nas strach. W jaki sposób można rozpoznać pchły u psa? Jeżeli zauważysz, że Twój czworonóg intensywnie się drapie i jest niespokojny, możesz podejrzewać u niego pchły. Należy wiedzieć, że drapanie nie pojawia się na samym początku, gdy pies złapie pchły, a dopiero w bardziej zaawansowanym stadium.

Aby potwierdzić lub wykluczyć swoje podejrzenia, należy dokładnie przyjrzeć się skórze psa. Oczywiście pchły to niewielkie pasożyty, których dostrzeżenie gołym okiem może być trudne. Warto jednak spróbować i przyjrzeć się nieco bliżej skórze naszego pupila, dzięki czemu możesz zauważyć inne symptomy wskazujące na pchły.

W momencie, gdy zauważysz czarne plamki lub ślady ugryzień na skórze, prawdopodobnie masz do czynienia z pchłami. Podczas oglądania psa, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na okolice uszu, ogona, pleców i brzucha. To tam zlokalizowanych jest najwięcej pcheł.

Jak pozbyć się pcheł u psa?

Szybka reakcja pozwoli na skuteczniejsze usunięcie pcheł. Ma to również ogromne znaczenie dla samego czworonoga, ponieważ ciągłe drapanie może doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Niestety pozbycie się pcheł u psa może wydawać się trudne. Jak wygląda to w rzeczywistości?

Żeby pozbyć się pcheł, masz kilka możliwości do wyboru. Możesz zastosować:

  • tabletki na pchły – środek ten zabija pchły tuż po jego podaniu. Dodatkowo tabletki chronią również przed ponownym zagnieżdżeniem się pcheł. Takie tabletki zapewniają także ochronę przed kleszczami.
  • spray – środek ten cechuje się dużą skutecznością

Możesz również spróbować wyczesać pchły, ale najlepsze efekty przyniesie użycie dodatkowych środków przeciw pchłom. Samo wyczesanie nie da Ci gwarancji, że pozbędziesz się wszystkich pcheł, ale może wspomóc ich eliminację.

Czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się pcheł?

Użycie gotowych środków na pchły wydaje się najprostszym zadaniem, ale czy istnieją również domowe sposoby na pchły. W Internecie można z pewnością znaleźć wiele domowych sposób na pchły, jednak nie należy ich stosować. Może być to niebezpieczne dla naszego pupila.

Domowe środki nie są, aż tak skuteczne, jak gotowe środki, które można kupić w sklepie. Jeśli chcesz się szybko pozbyć pcheł, wybierz to, co jest skuteczne i przede wszystkim bezpieczne. Oczywiście pamiętaj o zachowaniu czystości w swoim domu oraz w miejscu, gdzie śpi Twój pies.

Czy możesz zapobiec pchłom w swojego pupila?

Pies może złapać pchły naprawdę wszędzie. Nie można więc ustrzec całkowicie psa przed ewentualnym kontaktem z tym pasożytem. Można jednak zapobiec zagnieżdżeniu się pcheł na skórze naszego psa. Co możesz zrobić w tym celu?

W sprzedaży dostępne są specjalne obroże przeciw pchłom. Możesz kupić również krople i rozprowadzić je na skórze psa. Często właściciele czworonogów wybierają także wspomniane już wcześniej tabletki, które są również środkiem, wykorzystywanym w celu pozbyciu się pcheł, jeżeli pies je złapał.

Wszystkie te środki mają określony czas działania, dlatego trzeba regularnie aplikować preparaty przeciw pchłom lub pamiętać o zmianie obroży. Wybierając niektóre ze środków chroniących przed pchłami, można również dodatkowo zabezpieczyć psa przed kleszczami, które są bardzo groźne, gdyż mogą wywoływać wiele poważnych chorób.

Inne wpisy

pies po kastracji

Pies po sterylizacji i kastracji – jak zadbać o psa po zabiegu?

Sterylizacja i kastracja to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów weterynaryjnych. Choć są to rutynowe procedury, wymagają odpowiedniej opieki pooperacyjnej. Właściwa pielęgnacja psa w okresie rekonwalescencji jest kluczowa dla szybkiego powrotu do zdrowia i uniknięcia potencjalnych powikłań. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jak zadbać o psa zaraz po zabiegu – od pierwszych objawów…
Read More
odrobaczanie zwierząt

Odrobaczanie zwierząt – kiedy i jak je przeprowadzać?

Jesteś dumnym posiadaczem psa lub kota? Wiedz, że odrobaczanie to kluczowy zabieg profilaktyczny dla Twojego zwierzaka! Ryzyko pojawienia się pasożytów wzrasta, w momencie kiedy Twój pupil często wychodzi na dwór, ma kontakt z innymi zwierzętami lub spożywa surowe mięso. Co więcej, niektóre pasożyty mogą być groźne także dla ludzi, dlatego regularne odrobaczanie to nie tylko…
Read More
Jak często i w jaki sposób obcinać pazury u psa

Jak często i w jaki sposób obcinać pazury u psa?

Za krótkie pazury? Mogą sprawiać ból. Za długie? Dyskomfort przy każdym kroku. Niewłaściwie obcięte? To nie tylko stres dla psa, ale także dla jego opiekuna. Pielęgnacja psich pazurów to jedno z tych zadań, które na pierwszy rzut oka wydaje się proste, jednak w praktyce budzi sporo pytań i obaw właścicieli czworonogów. Jak zatem obcinać pazury…
Read More