Chociaż psy z natury są mięsożercami, to czasami zdarza się, że obiektem ich zainteresowań staje się trawa. Takie zachowanie jest z reguły normalne i nie powinno nas niepokoić. Ale dlaczego nasz zwierzak to robi? Istnieją różne powody takiej praktyki, i o ile nie występuje ona zbyt często, nie musimy się martwić. W tym poście wyjaśnimy, dlaczego pies je trawę, aby lepiej zrozumieć to zachowanie.
Cierpi na niestrawność lub ból brzucha
Jeżeli nasz pupil ma problemy trawienne lub zjadł coś, co mu zaszkodziło, będzie jadł trawę, aby zwymiotować i oczyścić żołądek ze szkodliwych substancji. Zrobi to również, jeśli przypadkowo zjadł ciało obce, które powoduje u niego ból lub poczucie dyskomfortu. To sposób, w jaki zwierzęta muszą zareagować, aby wydalić to, co mają w żołądku i poczuć się lepiej. Trawa jest czynnikiem drażniącym błonę śluzową przewodu pokarmowego, który powoduje torsje. Dla psów jedzenie jej jest zatem naturalnym sposobem na wywołanie wymiotów, a tym samym złagodzenie odczuwanego dyskomfortu.
Szuka składników odżywczych
W trawie, podobnie jak w innych roślinach, występują składniki odżywcze. Należy do nich m.in. błonnik, czyli składnik, który skutecznie wspomaga pracę układu trawiennego. Jeśli pies je trawę, nie musi to wcale oznaczać, że jego codzienna dieta nie jest kompletna i zbilansowana. Zwierzaki po prostu instynktownie szukają trawy jako naturalnego źródła składników odżywczych. Z tego względu nie powinniśmy zabraniać zwierzęciu jej jedzenia.
Zwyczaj zapisany w genach
Według niektórych badaczy, jedzenie trawy to zachowanie odziedziczone po wilkach, przodkach psów. Nasi czworonożni przyjaciele włączają ją do swojej diety, ponieważ mają ten zwyczaj we krwi. Taka praktyka zdarza się u całkowicie zdrowych zwierząt, które nie cierpią na problemy żołądkowe, a chcą jedynie przekąsić kilka źdźbeł. Jedzenie trawy w takich przypadkach nie kończy się wymiotami.
Inny przyczyny
Te trzy powody są najczęstsze, chociaż nie jedyne. Niektórzy eksperci twierdzą, że jedzenie źdźbeł może być spowodowane nudą lub innym czynnikiem wynikającym z charakteru zwierzęcia, np. chęcią zwrócenia na siebie uwagi. Ponadto, gdy trawa jest mokra, pies może przyjmować ją jako źródło wody. Uważa się również, że istnieją osobniki, którym po prostu smakuje i idealnie trafia w ich gusta kulinarne.
Jeśli nasz pupil od czasu do czasu zjada trawę, nie powinniśmy się tym martwić, ani karcić go za takie zachowanie. Musimy jednak zachować czujność i pilnować, aby zwierzak nie spożywał roślin szkodliwych dla zdrowia. Należy też zachować ostrożność w sytuacji, gdy trawa mogła zostać spryskana pestycydami. Jeżeli natomiast pies nieustannie jej poszukuje w celu wywołania wymiotów, warto skonsultować się z weterynarzem. Prawdopodobnie proces trawienia nie przebiega u niego prawidłowo i konieczne jest zdiagnozowanie problemu.