Ile trwa cieczka u psa? Jak zapobiec ciąży u suczki

Jeśli bierzesz pod dach sukę, powinieneś zainteresować się tym, jak wygląda u psów cieczka. Bo choć objawia się ona krwawieniem z dróg rodnych, to oznacza zupełnie coś innego, niż miesiączka u kobiet, a mianowicie: czas, w którym zwierzę może zajść w ciążę. W tym artykule opisujemy, kiedy powinna wystąpić pierwsza ruja u suki, jak długo trwają te okresy, oraz jak zabezpieczyć naszą pupilkę przed zalotami ze strony psów.

Co warto wiedzieć?

Cieczka u suki odbija się na domownikach. To ten czas, kiedy nie sposób wyjść z nią na spacer, aby nie zleciały się wszystkie męskie osobniki na czterech łapach w okolicy. Ponadto, krwawienie może być bardzo obfite i pozostawiać ślady na kanapie, łóżku czy dywanie. Pies może się też inaczej zachowywać.

Ruja zazwyczaj trwa 21 dni. Pojawia się najczęściej co 6-7 miesięcy, aczkolwiek, w przypadku dużych ras, przerwy między kolejnymi cieczkami mogą wydłużać się nawet do roku.

Kiedy spodziewać się pierwszej rui?

Zazwyczaj pierwszy raz pojawia się między 6 a 12 miesiącem życia zwierzęcia. Niekiedy występuje dopiero po 24 miesiącach. Jeśli nie zaobserwujemy jej, mimo że nasza suka ma już dwa lata, należy udać się do weterynarza.

Dokładny moment wystąpienia pierwszej rui zależy od rasy psa – im mniejsza, tym wcześniej się pojawi, np. u najdrobniejszych czworonogów nawet w 5 miesiącu życia.

Kiedy zaplanować ciążę suki?

Podczas pierwszej cieczki wysoce niewskazane jest dopuszczanie do krycia. Choć suka jest już dojrzała płciowo, to na pewno nie jest gotowa fizycznie ani psychicznie na posiadanie szczeniąt. Taka wczesna ciąża wiąże się ze zwiększonym ryzykiem komplikacji, a później nawet z problemami zdrowotnymi matki. Z kolei brak instynktu macierzyńskiego może spowodować odrzucenie miotu. Dlatego zalecanym terminem na krycie jest dopiero trzecia ruja.

Jak zapobiegać ciąży?

Niepilnowana suka w okresie cieczki potrafi przyciągnąć rzeszę adoratorów. Dlatego absolutnie nie wolno puszczać jej luzem, nawet na ogrodzonym terenie! Spacery powinny być w tym czasie ograniczone do minimum i zawsze na smyczy.

Jeśli w ogóle nie planujemy rozmnażania naszej pupilki, najlepszym rozwiązaniem będzie sterylizacja, czyli zabieg prowadzący do niepłodności.

Warto wiedzieć, że cieczkę można przesunąć za pomocą środków hormonalnych w zastrzykach podawanych przez weterynarza. Metoda ta jednak nie powinna być stosowana na stałe, gdyż suka jest przez taką kurację bardziej narażona na ropomacicze, cysty, a także nowotwory.

Inne wpisy

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem? Alergia u…
Read More
stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More