Ile trwa cieczka u psa? Jak zapobiec ciąży u suczki

Jeśli bierzesz pod dach sukę, powinieneś zainteresować się tym, jak wygląda u psów cieczka. Bo choć objawia się ona krwawieniem z dróg rodnych, to oznacza zupełnie coś innego, niż miesiączka u kobiet, a mianowicie: czas, w którym zwierzę może zajść w ciążę. W tym artykule opisujemy, kiedy powinna wystąpić pierwsza ruja u suki, jak długo trwają te okresy, oraz jak zabezpieczyć naszą pupilkę przed zalotami ze strony psów.

Co warto wiedzieć?

Cieczka u suki odbija się na domownikach. To ten czas, kiedy nie sposób wyjść z nią na spacer, aby nie zleciały się wszystkie męskie osobniki na czterech łapach w okolicy. Ponadto, krwawienie może być bardzo obfite i pozostawiać ślady na kanapie, łóżku czy dywanie. Pies może się też inaczej zachowywać.

Ruja zazwyczaj trwa 21 dni. Pojawia się najczęściej co 6-7 miesięcy, aczkolwiek, w przypadku dużych ras, przerwy między kolejnymi cieczkami mogą wydłużać się nawet do roku.

Kiedy spodziewać się pierwszej rui?

Zazwyczaj pierwszy raz pojawia się między 6 a 12 miesiącem życia zwierzęcia. Niekiedy występuje dopiero po 24 miesiącach. Jeśli nie zaobserwujemy jej, mimo że nasza suka ma już dwa lata, należy udać się do weterynarza.

Dokładny moment wystąpienia pierwszej rui zależy od rasy psa – im mniejsza, tym wcześniej się pojawi, np. u najdrobniejszych czworonogów nawet w 5 miesiącu życia.

Kiedy zaplanować ciążę suki?

Podczas pierwszej cieczki wysoce niewskazane jest dopuszczanie do krycia. Choć suka jest już dojrzała płciowo, to na pewno nie jest gotowa fizycznie ani psychicznie na posiadanie szczeniąt. Taka wczesna ciąża wiąże się ze zwiększonym ryzykiem komplikacji, a później nawet z problemami zdrowotnymi matki. Z kolei brak instynktu macierzyńskiego może spowodować odrzucenie miotu. Dlatego zalecanym terminem na krycie jest dopiero trzecia ruja.

Jak zapobiegać ciąży?

Niepilnowana suka w okresie cieczki potrafi przyciągnąć rzeszę adoratorów. Dlatego absolutnie nie wolno puszczać jej luzem, nawet na ogrodzonym terenie! Spacery powinny być w tym czasie ograniczone do minimum i zawsze na smyczy.

Jeśli w ogóle nie planujemy rozmnażania naszej pupilki, najlepszym rozwiązaniem będzie sterylizacja, czyli zabieg prowadzący do niepłodności.

Warto wiedzieć, że cieczkę można przesunąć za pomocą środków hormonalnych w zastrzykach podawanych przez weterynarza. Metoda ta jednak nie powinna być stosowana na stałe, gdyż suka jest przez taką kurację bardziej narażona na ropomacicze, cysty, a także nowotwory.

Inne wpisy

dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More
Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More
badanie krwi u zwierząt

Badanie krwi u zwierząt – dlaczego trzeba je wykonywać regularnie?

Badanie krwi stanowi podstawowy test diagnostyczny, który pomaga zidentyfikować wiele chorób u zwierząt domowych. Warto przeprowadzać je regularnie, aby móc możliwie jak najwcześniej wykryć wszelkie dolegliwości i zmiany w organizmie czworonoga. Kiedy warto wykonać badanie krwi? Profilaktyki nigdy za wiele, a dzięki niej możemy uchronić pupila przed groźnymi chorobami. Dlatego podstawowe badania krwi powinniśmy realizować…
Read More