Ile trwa cieczka u psa? Jak zapobiec ciąży u suczki

Jeśli bierzesz pod dach sukę, powinieneś zainteresować się tym, jak wygląda u psów cieczka. Bo choć objawia się ona krwawieniem z dróg rodnych, to oznacza zupełnie coś innego, niż miesiączka u kobiet, a mianowicie: czas, w którym zwierzę może zajść w ciążę. W tym artykule opisujemy, kiedy powinna wystąpić pierwsza ruja u suki, jak długo trwają te okresy, oraz jak zabezpieczyć naszą pupilkę przed zalotami ze strony psów.

Co warto wiedzieć?

Cieczka u suki odbija się na domownikach. To ten czas, kiedy nie sposób wyjść z nią na spacer, aby nie zleciały się wszystkie męskie osobniki na czterech łapach w okolicy. Ponadto, krwawienie może być bardzo obfite i pozostawiać ślady na kanapie, łóżku czy dywanie. Pies może się też inaczej zachowywać.

Ruja zazwyczaj trwa 21 dni. Pojawia się najczęściej co 6-7 miesięcy, aczkolwiek, w przypadku dużych ras, przerwy między kolejnymi cieczkami mogą wydłużać się nawet do roku.

Kiedy spodziewać się pierwszej rui?

Zazwyczaj pierwszy raz pojawia się między 6 a 12 miesiącem życia zwierzęcia. Niekiedy występuje dopiero po 24 miesiącach. Jeśli nie zaobserwujemy jej, mimo że nasza suka ma już dwa lata, należy udać się do weterynarza.

Dokładny moment wystąpienia pierwszej rui zależy od rasy psa – im mniejsza, tym wcześniej się pojawi, np. u najdrobniejszych czworonogów nawet w 5 miesiącu życia.

Kiedy zaplanować ciążę suki?

Podczas pierwszej cieczki wysoce niewskazane jest dopuszczanie do krycia. Choć suka jest już dojrzała płciowo, to na pewno nie jest gotowa fizycznie ani psychicznie na posiadanie szczeniąt. Taka wczesna ciąża wiąże się ze zwiększonym ryzykiem komplikacji, a później nawet z problemami zdrowotnymi matki. Z kolei brak instynktu macierzyńskiego może spowodować odrzucenie miotu. Dlatego zalecanym terminem na krycie jest dopiero trzecia ruja.

Jak zapobiegać ciąży?

Niepilnowana suka w okresie cieczki potrafi przyciągnąć rzeszę adoratorów. Dlatego absolutnie nie wolno puszczać jej luzem, nawet na ogrodzonym terenie! Spacery powinny być w tym czasie ograniczone do minimum i zawsze na smyczy.

Jeśli w ogóle nie planujemy rozmnażania naszej pupilki, najlepszym rozwiązaniem będzie sterylizacja, czyli zabieg prowadzący do niepłodności.

Warto wiedzieć, że cieczkę można przesunąć za pomocą środków hormonalnych w zastrzykach podawanych przez weterynarza. Metoda ta jednak nie powinna być stosowana na stałe, gdyż suka jest przez taką kurację bardziej narażona na ropomacicze, cysty, a także nowotwory.

Inne wpisy

jak sprawdzić czy pies ma gorączkę

Jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę? Jakie działania należy podjąć?

Gorączka u psa to objaw, który może wskazywać na różne schorzenia i stany chorobowe. Jako odpowiedzialni opiekunowie musimy wiedzieć, jak ją rozpoznać i właściwie zareagować. W przeciwieństwie do ludzi – nie możemy po prostu zapytać naszego czworonożnego przyjaciela o to, czy źle się czuje. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jaka jest normalna…
Read More
pies po kastracji

Pies po sterylizacji i kastracji – jak zadbać o psa po zabiegu?

Sterylizacja i kastracja to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów weterynaryjnych. Choć są to rutynowe procedury, wymagają odpowiedniej opieki pooperacyjnej. Właściwa pielęgnacja psa w okresie rekonwalescencji jest kluczowa dla szybkiego powrotu do zdrowia i uniknięcia potencjalnych powikłań. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć: Jak zadbać o psa zaraz po zabiegu – od pierwszych objawów…
Read More
odrobaczanie zwierząt

Odrobaczanie zwierząt – kiedy i jak je przeprowadzać?

Jesteś dumnym posiadaczem psa lub kota? Wiedz, że odrobaczanie to kluczowy zabieg profilaktyczny dla Twojego zwierzaka! Ryzyko pojawienia się pasożytów wzrasta, w momencie kiedy Twój pupil często wychodzi na dwór, ma kontakt z innymi zwierzętami lub spożywa surowe mięso. Co więcej, niektóre pasożyty mogą być groźne także dla ludzi, dlatego regularne odrobaczanie to nie tylko…
Read More