Jak zakrapiać oczy Twojemu pupilowi?

Wiemy doskonale, że komfort i zdrowie Twojego psa jest dla Ciebie bardzo ważne. Dlatego kiedy zostanie zdiagnozowana u niego infekcja, zranienie, zanieczyszczenie bądź choroba wymagająca zakrapiania lub wprowadzania specjalistycznych maści do oczu, powinieneś wiedzieć, jak to zrobić. Czasami taka czynność konieczna jest również w ramach profilaktyki, oczyszczania spojówek po spacerze w wyjątkowo zapylonym powietrzu – przez smog, alergeny czy pyły innego pochodzenia. Poniżej znajdziesz nasze wskazówki, pozwalające przeprowadzić taki zabieg w domu, bez konieczności generowania dodatkowego stresu związanego z wizytą u lekarza lub technika weterynarii.

Zorganizuj niezbędne warunki działania

W zależności od zachowania psa, poziomu jego aktywności oraz posłuszeństwa, a także wielkości, możesz potrzebować osoby do pomocy. Przygotuj bezpieczne, dobrze oświetlone miejsce, w którym bez obaw wykonasz zabieg. Musisz mieć w zasięgu ręki zalecane krople lub maść. Pamiętaj – nie okazuj zaniepokojenia czy nerwów, zwierzęta potrafią doskonale to wyczuć, stając się również niespokojne. Przygotuj również ulubiony przysmak, by na koniec nagrodzić pupila.

Przygotuj się do zakraplania

Aby lekarstwo czy krople nawilżające lub wspomagające oczyszczanie dostały się do worka spojówkowego, musisz dobrze przytrzymać głowę psa. W szczególności w przypadku niespokojnych lub dużych zwierząt poproś o pomoc drugą osobę, choć wskazane jest, aby nawet mniejsze psy były trzymane przez jedną, a lekarstwo wprowadzane przez drugą. Przywołaj pupila, każ mu siedzieć bądź leżeć, po czym złap mocno i unieruchom głowę. Jeżeli istnieje konieczność, załóż mu kaganiec. Oczyść oczy, każde osobnym wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie lub roztworze soli fizjologicznej.

Delikatnie i spokojnie zaaplikuj lek

Aby to umożliwić, odchyl kciukiem powiekę, uprzednio kładąc dłoń na głowie. Maść aplikuj z odległości około pół centymetra pod kątem w stosunku oka, nie na wprost. Buteleczkę z cieczą możesz trzymać nieco dalej, tak by kropla wpadła wprost do worka spojówkowego w wewnętrznym kąciku lub pod powiekę. Unikaj dotknięcia aplikatorem tkanki, zaś w przypadku maści, tuż po aplikacji pozwól psu na zamknięcie oka, po czym delikatnie palcem wymasuj powiekę, rozprowadzając substancję.

Nagródź i przypilnuj pupila

Aplikacja najczęściej jest zalecana do obydwu oczu – w razie wątpliwości skontaktuj się z nami. Po zabiegu przypilnuj zwierzę, aby nie pocierało pyska. Nie zapomnij też o umyciu własnych rąk, by żadne pozostałości leków nie przedostały się do żywności czy Twojego najbliższego otoczenia. Psa nagródź ulubionym przysmakiem, pozwoli mu to na miłe skojarzenie i bycie bardziej spokojnym kolejnym razem.