Jak zakrapiać oczy Twojemu pupilowi?

Wiemy doskonale, że komfort i zdrowie Twojego psa jest dla Ciebie bardzo ważne. Dlatego kiedy zostanie zdiagnozowana u niego infekcja, zranienie, zanieczyszczenie bądź choroba wymagająca zakrapiania lub wprowadzania specjalistycznych maści do oczu, powinieneś wiedzieć, jak to zrobić. Czasami taka czynność konieczna jest również w ramach profilaktyki, oczyszczania spojówek po spacerze w wyjątkowo zapylonym powietrzu – przez smog, alergeny czy pyły innego pochodzenia. Poniżej znajdziesz nasze wskazówki, pozwalające przeprowadzić taki zabieg w domu, bez konieczności generowania dodatkowego stresu związanego z wizytą u lekarza lub technika weterynarii.

Zorganizuj niezbędne warunki działania

W zależności od zachowania psa, poziomu jego aktywności oraz posłuszeństwa, a także wielkości, możesz potrzebować osoby do pomocy. Przygotuj bezpieczne, dobrze oświetlone miejsce, w którym bez obaw wykonasz zabieg. Musisz mieć w zasięgu ręki zalecane krople lub maść. Pamiętaj – nie okazuj zaniepokojenia czy nerwów, zwierzęta potrafią doskonale to wyczuć, stając się również niespokojne. Przygotuj również ulubiony przysmak, by na koniec nagrodzić pupila.

Przygotuj się do zakraplania

Aby lekarstwo czy krople nawilżające lub wspomagające oczyszczanie dostały się do worka spojówkowego, musisz dobrze przytrzymać głowę psa. W szczególności w przypadku niespokojnych lub dużych zwierząt poproś o pomoc drugą osobę, choć wskazane jest, aby nawet mniejsze psy były trzymane przez jedną, a lekarstwo wprowadzane przez drugą. Przywołaj pupila, każ mu siedzieć bądź leżeć, po czym złap mocno i unieruchom głowę. Jeżeli istnieje konieczność, załóż mu kaganiec. Oczyść oczy, każde osobnym wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie lub roztworze soli fizjologicznej.

Delikatnie i spokojnie zaaplikuj lek

Aby to umożliwić, odchyl kciukiem powiekę, uprzednio kładąc dłoń na głowie. Maść aplikuj z odległości około pół centymetra pod kątem w stosunku oka, nie na wprost. Buteleczkę z cieczą możesz trzymać nieco dalej, tak by kropla wpadła wprost do worka spojówkowego w wewnętrznym kąciku lub pod powiekę. Unikaj dotknięcia aplikatorem tkanki, zaś w przypadku maści, tuż po aplikacji pozwól psu na zamknięcie oka, po czym delikatnie palcem wymasuj powiekę, rozprowadzając substancję.

Nagródź i przypilnuj pupila

Aplikacja najczęściej jest zalecana do obydwu oczu – w razie wątpliwości skontaktuj się z nami. Po zabiegu przypilnuj zwierzę, aby nie pocierało pyska. Nie zapomnij też o umyciu własnych rąk, by żadne pozostałości leków nie przedostały się do żywności czy Twojego najbliższego otoczenia. Psa nagródź ulubionym przysmakiem, pozwoli mu to na miłe skojarzenie i bycie bardziej spokojnym kolejnym razem.

Inne wpisy

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem? Alergia u…
Read More
stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More