Jak dbać o sierść długowłosych kotów?

Potocznie uważa się, że koty wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż psy. W przypadku zwierzaków z krótkim włosem rzeczywiście tak jest, gdyż pupil sam dba o czystość swojej sierści, a pazury ściera korzystając z drapaka. Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli posiada się kota długowłosego, którego piękny wygląd jest zarówno atutem, jak i wadą, ponieważ wymaga starannej pielęgnacji.

ABC pielęgnacji

Długi włos należy regularnie czesać, by nie dopuścić do tworzenia się kołtunów. Poplątana, zbita sierść może prowadzić do problemów skórnych, a niewyczesany kot wygląda nieestetycznie. Dwa razy do roku pupil całkowicie zmienia okrywę, dlatego linieje bardziej niż zwykle. W tym okresie warto go czesać nawet codziennie. Przyśpieszy to wypadanie włosów oraz ułatwi późniejszą pielęgnację. Jeżeli, mimo starań, pojawią się kołtuny, należy wyciąć je nożyczkami. Ich rozczesanie jest często niemożliwe oraz może być bardzo bolesne dla kota.

Kiedy zacząć dbać o skórę?

Bardzo ważne jest, by przyzwyczajać zwierzę do zabiegów pielęgnacyjnych od samego początku. Będą mu towarzyszyć do końca życia, dlatego lepiej, żeby dobrze mu się kojarzyły. Pomocne w budowaniu pozytywnych skojarzeń mogą okazać się ulubione kocie smakołyki, kocimiętka lub zabawa wędką.

Zdarza się, że długowłosy kot ma bardzo bujne owłosienie również w okolicy oczu. Sierść blisko gałki ocznej może podrażniać śluzówkę i wywoływać łzawienie. W dłuższej perspektywie niesie to ryzyko poważnych problemów ze wzrokiem, dlatego trzeba ją przycinać do odpowiedniej długości.

Problemy z futrem

Długowłose zwierzęta wyglądają zjawiskowo, jeżeli ich sierść jest lśniąca i zadbana. Warunkiem dobrej kondycji włosa jest podawanie pełnowartościowej karmy i olejów lub witamin. Kot jest mięsożerny, więc większą część jego posiłku powinno stanowić mięso.

Stan okrywy wierzchniej świadczy o ogólnej kondycji organizmu, dlatego warto zwracać uwagę na jakość podawanego pokarmu oraz regularne wizyty u weterynarza. 

Kolejnym czynnikiem, który może pogorszyć jakość sierści jest stres. Koty są bardzo wrażliwe na zmiany w otoczeniu, a ich równowaga emocjonalna jest chwiejna. Jeżeli już doszło do stresującej sytuacji i pupil gubi dużo włosów, rozwiązaniem mogą być feromony, które działają pozytywnie na psychikę.

Długowłose koty potrafią wyglądać spektakularnie, ale za ich pięknym wyglądem kryją się regularne zabiegi pielęgnacyjne. Zaniedbany, niewyczesany zwierzak wygląda i czuje się źle, a przecież każdy właściciel chce dla niego jak najlepiej.

Inne wpisy

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i z nią walczyć?

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niektóre składniki karmy negatywnie wpływają na układ pokarmowy zwierzęcia, co może objawiać się niepokojącymi symptomami. Wykrycie alergii nie należy do łatwych, dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Po czym można rozpocząć alergie pokarmowe i czy można skutecznie walczyć z tym problemem? Alergia u…
Read More
stres u psa

Skutki stresu u psa. Jak zapobiegać? Jak obniżyć poziom stresu?

Negatywne emocje również mogą udzielić się naszym czworonożnym pupilom. Długotrwały stres u psa niesie bardzo negatywne skutki, warto zatem zrobić wszystko, by zminimalizować jego wpływ na organizm zwierzęcia. W jaki sposób możemy ograniczyć niepokój i lęk pupila? Po tym poznasz, że pies się stresuje Każdy właściciel psa raczej bez trudu rozpozna podstawowe objawy stresu u…
Read More
cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More