Kastracja a sterylizacja kotki. Czym to się różni?

Jeśli przygarnąłeś właśnie kota, pewnie rozważasz zabieg, który uczyni go bezpłodnym. Wielu właścicieli decyduje się na to ze względów czysto praktycznych – nie mogą pozwolić sobie na więcej lokatorów. Ponadto w ten sposób przeciwdziałają pojawianiu się bezpańskich, bezdomnych kotów, co jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem w miastach czy na wsiach. Najlepiej będzie, jeśli udasz się do weterynarza w pierwszym możliwym terminie, aby wykonać zabieg.

Tylko jaki: sterylizacji, czy kastracji? Choć oba terminy w języku potocznym funkcjonują wymiennie, tak naprawdę wyglądają zupełnie inaczej. W tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat obu operacji.

Na czym polegają oba zabiegi?

Zarówno sterylizacja, jak i kastracja może być przeprowadzona u samic i samców. Ten pierwszy zabieg polega na podwiązaniu jajowodów u kotki lub nasieniowodów u kota. To powoduje, że komórki rozrodcze nie mogą się przemieszczać i zapłodnienie jest niemożliwe.

Kastracja z kolei oznacza całkowite wycięcie gonad – jąder lub jajników. To rozwiązanie zapobiega nie tylko niekontrolowanemu rozmnażaniu się, ale zarazem eliminuje choroby narządów rodnych, które u kotek bywają często problematyczne. Dodatkowo powstrzymuje niepożądane zachowania kotów, które wynikają z popędu płciowego regulowanego przez hormony – ponieważ narządy odpowiedzialne za ich produkcję zostają wycięte.

Wady i zalety. Które rozwiązanie wybrać?

Oba te zabiegi to przede wszystkim ograniczenie rozmnażania się. Jak już wspomnieliśmy, problem bezdomnych kotów rośnie. Zdrowa kotka jest w stanie wchodzić w ruję nawet kilka razy w roku, a ciąża trwa tylko 10 tygodni. Takie młode osobniki trafiają potem do schronisk, które coraz częściej okazują się przepełnione. Dlatego tak ważne jest przypominanie właścicielom o konieczności sterylizacji.

No właśnie. Sterylizacji, czy kastracji? U kotki możemy zdecydować się na kastrację, jeżeli poza brakiem potomstwa zależy nam na jej dobrym stanie. Wycięcie gonad oznacza u niej brak uciążliwych rui, a więc wokalizy, apatii, agresji. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia nowotworów, ropomacicza, a zabieg wykonany wystarczająco wcześnie także raka gruczołu mlekowego. Oczywiście, nie ma też ryzyka związanego z prowadzeniem ciąży i porodem. Badania wskazują, że kastracja przedłuża życie samicy o nawet jedną trzecią.

Zabieg najlepiej jest przeprowadzić po osiągnięciu przez zwierzę dojrzałości płciowej, czyli po pierwszej rui.

Wspomnijmy również w tym miejscu o pewnym micie, jakoby kotka musiała przynajmniej raz w życiu mieć młode. Jest to zwykła legenda, która nie znajduje poparcia naukowego.

Inne wpisy

dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More
Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More
badanie krwi u zwierząt

Badanie krwi u zwierząt – dlaczego trzeba je wykonywać regularnie?

Badanie krwi stanowi podstawowy test diagnostyczny, który pomaga zidentyfikować wiele chorób u zwierząt domowych. Warto przeprowadzać je regularnie, aby móc możliwie jak najwcześniej wykryć wszelkie dolegliwości i zmiany w organizmie czworonoga. Kiedy warto wykonać badanie krwi? Profilaktyki nigdy za wiele, a dzięki niej możemy uchronić pupila przed groźnymi chorobami. Dlatego podstawowe badania krwi powinniśmy realizować…
Read More